Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Miejsce na cmentarzach w Gdańsku się kończy. Nowe pochówki na Łostowicach

Z dziewięciu gdańskich cmentarzy komunalnych tylko jeden – Cmentarz Łostowicki – wykorzystywany jest do nowych pochówków. Na pozostałych nekropoliach można jedynie dochować zmarłego do istniejącego już grobowca. A jak wygląda sytuacja w Gdyni i Sopocie? Sprawdzamy.
Cmentarz Łostowicki, Gdańsk
Każdego roku umiera w Gdańsku ponad 6,5 tys. osób

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Na dziewięciu cmentarzach komunalnych w Gdańsku jest około 118 tys. grobów. Trzeba jednak pamiętać, ze jeden grób nie oznacza jednej osoby zmarłej, a wiele mogił to groby rodzinne. Każdego roku umiera w Gdańsku ponad 6,5 tys. osób. Gdzie gdańszczanie znajdują miejsce ostatniego spoczynku?

Gdańsk: Przymiarki do rozbudowy dwóch cmentarzy

– Do nowych pochówków wykorzystywany jest jedynie Cmentarz Łostowicki – mówi Patryk Rosiński, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. – Na cmentarzach mniejszych, typu Cmentarz Oliwski, Garnizonowy, Srebrzysko, wykonywane są tylko pochówki do istniejących już grobów. 

Nie oznacza to jednak zagrożenia, że nagle zabraknie miejsc na gdańskich nekropoliach. 

– Sytuacja jest pod kontrolą – twierdzi Rosiński.

Cmentarz Łostowicki, Gdańsk
Cmentarz Łostowicki w Gdańsku (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Rodzinom zmarłych składane są propozycje pochówków w kolumbariach, choć oczywiście nie można nikogo nakłonić, by wybrał pochówek urnowy. Gdańsk zamierza w najbliższych latach rozbudować swoje cmentarze.

– Przymierzamy się do poszerzenia cmentarzy: Garnizonowego i na Stogach, przy ul. Kępnej. Na tym ostatnim rozpoczęły się już prace – informuje rzecznik ZDiZ w Gdańsku.

Gdynia: Nowe groby tylko w Kosakowie

W 2023 roku na gdyńskich cmentarzach komunalnych odbyło się 1989 pogrzebów, z czego aż 57,62 proc. stanowiły pogrzeby po kremacji. Co roku odsetek ten wzrasta. 

– Na każdym z trzech gdyńskich cmentarzy komunalnych (przy ul. Spokojnej i ul. Witomińskiej oraz w Kosakowie przy ul. Rzemieślniczej) udostępniane są miejsca grzebalne do bieżących pochowań tradycyjnych w trumnach i po kremacji w urnach – wyjaśnia Anna Rydzewska, dyrektorka Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni. – Miejsca na cmentarzu przy ul. Witomińskiej i ul. Spokojnej udostępniane są jedynie po likwidacjach grobów i ekshumacjach, a na cmentarzu w Kosakowie także w nowo urządzonych kwaterach grzebalnych.

Miejsca w kolumbarium dostępne są wyłącznie na cmentarzu w Kosakowie, a na Cmentarzu Witomińskim tylko dla osób zasłużonych, zgodnie z Regulaminem cmentarzy komunalnych, dla których podmiotem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdyni.

Czy Gdynia planuje powiększenie powierzchni nekropolii? Dyrektor Rydzewska odpowiada, że aktualnie nie ma takich planów. Już zarezerwowano za to teren pod kolejny cmentarz, który powstanie w najbliższych latach w okolicach góry Donas

Sopot: Wolne miejsca na trzy lata

Rocznie na sopockim cmentarzu komunalnym chowanych jest około 400 osób. Jak wyjaśnia Anna Dyksińska, rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie, około 40 proc. z tych pochówków generuje powstanie nowych grobów. Pozostałe to dochowanie zmarłych do istniejących grobowców lub spopielenie i pogrzeb urnowy.

– Wolnych miejsc w dużych grobach ziemnych mamy na około 3 lat – mówi Anna Dyksińska. – W planach jest rozbudowa cmentarza, w przyszłym roku planujemy wykonanie dokumentacji, która w kolejnych latach pozwoli przystąpić do prac.

Sopocianie coraz bardziej przekonują się do pochówków urnowych. ZDiZ ma w zapasie 31 nisz, a na początku listopada zaczyna budowę 36 kolejnych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama