Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Duże zmiany w ruchu na Obwodnicy Trójmiasta. Rozpoczną się pod koniec września, potrwają rok

Podróżujący Obwodnicą Trójmiasta oraz drogą ekspresową S7 w kierunku Warszawy muszą być przygotowani na kolejne zmiany w organizacji ruchu na węźle drogowym Gdańsk Południe. Główne kierunki przejazdu zostaną zablokowane, ruch na węźle będzie się odbywał czterema zewnętrznymi łącznicami, każda z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Nieuniknione będą utrudnienia i spowolnienia ruchu. Zmiany w ruchu rozpoczną się pod koniec września, same prace mają potrwać do III kwartału 2025, czyli przez rok.
Obwodnica Trójmiasta, Węzeł Gdańsk Południe
Przebudowywany węzeł Gdańsk Południe z lotu ptaka

Autor: GDDKiA Gdańsk

To kolejny etap budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej i połączenia jej z bardzo uczęszczaną drogą ekspresową S7 w kierunku Elbląga i Warszawy. Z tej ostatniej dwujezdniowej szosy korzysta wielu mieszkańców Gdańska i okolic miasta, przemieszczających się między kolejnymi drogowymi węzłami. Newralgicznym miejscem jest węzeł Gdańsk Południe, gdzie droga S7 łączy się z Obwodnicą Trójmiasta. Prace budowlane są tam prowadzone bez wyłączania węzła z ruchu, co najwyżej zamykane są pojedyncze pasy ruchu. Mimo wszystko tworzą się tam zatory i spowolnienia. 

Jak informuje gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pod koniec września na węźle Gdańsk Południe nastąpi zmiana organizacji ruchu. Będzie on poprowadzony wyłącznie po zewnętrznych łącznicach, ruch na Obwodnicy zostanie na tym odcinku wstrzymany. 

- Umożliwi to obsługę wszystkich relacji na węźle, a dzięki temu wykonawca będzie mógł realizować kolejne prace. Wiadukt w ciągu drogi S7 zostanie przebudowany, a nawierzchnia drogi S6 zostanie wymieniona. Dokończone zostaną także docelowe łącznice węzła - podaje GDDKiA.

Zarządca szosy od razu zastrzega, że ani jeden kierunek ruchu nie zostanie wyłączony. Kierujący będą mogli korzystać: z drogi S6 w kierunku Gdyni i Szczecina; z drogi S7 w kierunku Gdańska, Elbląga i Warszawy; z drogi S6 i następnie autostrady A1 w kierunku Łodzi. Relacje te będą obsługiwane zewnętrznymi łącznicami wokół węzła Gdańsk Południe. Na łącznica dostępne będą dwa pasy ruchu w jednym kierunku. System tych łącznic z lotu ptaka będzie przypominać wielkie, drogowe karo. Na jego trzech wierzchołkach (południowym, wschodnim i zachodnim) możliwy będzie skręt w lewo, by zapewnić połączenie z S6 w S7 i odwrotnie oraz jazdę w ciągu S6 z południa na północ.

CZYTAJ TEŻ: Budowa nowej obwodnicy Trójmiasta idzie pełną parą

Ta organizacja ruchu trwać będzie aż do ukończenia budowy docelowego układu węzła Gdańsk Południe, które jest przewidywane w III kwartale roku 2025, czyli "tymczasowo" kierowcy będą jeździć przez cały rok. 

Rozbudowywany węzeł Gdańsk Południe będzie łączyć się z odcinkiem Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta do Żukowa. Powstanie ponad 16-kilometrowa trasa ekspresowa oraz obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km. Obecnie prowadzone są prace na styku Obwodnicy Trójmiasta (S6) i Południowej Obwodnicy Gdańska (S7), roboty prowadzone bez wstrzymywania ruchu. GDDKiA zapewnia, że przyspieszono prace na odcinku leśnym nad rzeką Radunią, gdzie powstaje estakada i duże przejście dla zwierząt. Coraz bliżej zakończenia robót w obrębie Miejsca Obsługi Podróżnych Widlino oraz przy obwodnicy Żukowa, gdzie zlokalizowana jest m.in. wytwórnia mas bitumicznych. Od sierpnia na drodze krajowej nr 20 w Glinczu na długości ok. 350 m prowadzony jest ruch wahadłowy, taka organizacja przejazdu ma potrwać do końca bieżącego roku. Gwoli przypomnienia - obwodnica Żukowa, która ma wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta, będzie się rozpoczynać w miejscowości Glincz od ronda na skrzyżowaniu z DK20, przetnie na węźle Żukowo drogę S7 i włączy się poprzez rondo w Lniskach do obecnej DK7.

Kiedy pojedziemy nową, dwujezdniową drogą ekspresową o długości ok. 32 km, ponadto 6-kilometrową obwodnicą Żukowa w ciągu drogi krajowej nr 20? Zarządca dróg podaje, że nastąpi to już w roku przyszłym. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama