Pałac w Damnicy zbudowano w drugiej połowie XIX wieku według projektu Gustawa Koehlbacha. Z wielu jego właścicieli z pewnością uwagę przykuwa fakt nabycia posiadłości – w 1910 roku – przez barona Karla von Gampa i jego żonę Klarę, która była córką Fridricha Bayera, znanego założyciela koncernu produkującego aspirynę.
Po II wojnie światowej w pałacu znajdowała się siedziba Nadleśnictwa Dębnica, a później mieściło się tu Technikum Melioracji Wodnej i Państwowy Zakład Wychowawczy. W pałacu do dziś zachowały się stylowe pomieszczenia. Obecnie swoją siedzibę mają w nim dwie instytucje powiatu słupskiego, który nim zarządza - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy oraz Centrum Kultury Powiatu Słupskiego.
Podczas prac renowacyjnych w Sali Myśliwskiej należącej do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego odkryto dodatkowe obrazy. Jak się okazało, są one inspirowane znanymi światowymi bajkami. Na malowidłach widać bowiem postacie z „Alicji w Krainie Czarów", z „Czerwonego Kapturka" i „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków". Prace są wzorowane na twórczości Hermanna Vogla.
- Te unikalne obrazy, pochodzące najprawdopodobniej z okresu po 1892 roku, były ukryte pod warstwą późniejszych malowideł i są nie tylko fascynującym odkryciem ze względu na swój wiek, ale są również zaskakującą niespodzianką w kontekście miejsca, w którym je odnaleziono. To wyjątkowe odkrycie obrazów w Sali Myśliwskiej podczas prac restauratorskich, na które pozyskano dotację z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, dodaje jeszcze większego znaczenia zabytkowemu Pałacowi w Damnicy i zachęca do dalszej eksploracji jego tajemnic - informują w Starostwie Powiatowym w Słupsku.
Napisz komentarz
Komentarze