Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Tablica w gminie Kartuzy upamiętnia dzieje sołectwa, wójta i powojennych sołtysów

Pierwsza historyczna tablica informacyjna o sołectwie Głusino-Stażki w gminie Kartuzy została uroczyście odsłonięta i poświęcona. Upamiętniono na niej sołtysów urzędujących tam po II wojnie światowej oraz wójta dawnej gminy Sianowo Leona Barembrucha (zamordowanego przez sowietów), który był mieszkańcem Głusina.

- Na zakończenie mojego sołtysowania tą tablicą upamiętniamy nasze sołectwo i ludzi z nim związanych. Zawiera ona ważne daty z dziejów sołectwa, nazwiska powojennych sołtysów i wywodzącego się w Głusina Leona Barembrucha, wójta dawnej gminy Sianowo. Më bele, më jesmë i më bądzemë - powiedział inicjator wydarzenia Jan Pryczkowski, sołtys Głusina-Stążek, który ze względu na stan zdrowia kończy swoją misję sołtysowania. 5 września wybrany ma być jego następca.

Obecny na uroczystości Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, który z budżetu gminy sfinansował tablicę, pogratulował inicjatorom tego przedsięwzięcia, podkreślił, ze to ważny element polityki historycznej oraz piękny przykład upowszechniania wiedzy o swoim miejscu zamieszkania. Wyraził też nadzieję, ze podobne tablice staną we wszystkich sołectwach gminy Kartuzy. 

- Historia naszej małej tatczezny (ojcowizny), każdego sołectwa jest niezwykle ciekawa i bardzo bogata. Warto ją upowszechniać dla następnych pokoleń. Dziękuję za tę inicjatywę - stwierdził burmistrz Kartuz.

Autorem tekstów i realizatorem merytorycznym jest dr Eugeniusz Pryczkowski, działacz, członek Zarządu Powiatu Kartuskiego, pochodzący ze Stążek wchodzących w skład tego sołectwa. Z jego inicjatywy na tablicy informacyjnej zapisano, że sołectwo obejmuje dwie wsie Głusino i Stążki. W krótkim wystąpieniu przypomniał on, że osadnictwo na tym terenie jest bardzo stare.

- Tu w Głusinie odkryto liczne stanowiska archeologiczne potwierdzające, że ludność zamieszkiwała tu już 500 p.n.e. Pierwsza wzmianka o Głusinie (Głusëno) pochodzi z 1348 roku. Wówczas wieś należała do parafii w Chmielnie. Z kolei w roku 1388 wieś przyłączono do nowo powstałej kapelanii w Sianowie, która po 5 latach otrzymała parafialny status - powiedział Eugeniusz Pryczkowski. - We wsi od początku istniał folwark. Z kolei Stążki po raz pierwszy notowane są w XVII wieku. Nazwa pochodzi od stogów. Po kaszubsku brzmi Stóżczi - dodał. I poprosił zebranych by niezależnie od zmieniającego się świata, zawsze byli sobą, zawsze byli Kaszubami, którzy przekazują swoje doświadczenie, wiarę i język kaszubski następnym pokoleniom.

W czasach zaborów wsie włączono do powstałego w 1818 Powiatu Kartuskiego, z którym związane są do dziś. W 1934 roku włączono je gminy Sianowo, której wójtem został Leon Barembruch z Głusina. A po likwidacji gminy Sianowo w 1976 roku stały się częścią gminy Kartuzy. Parafialnie sołectwo zawsze związane było z Sianowem znanym na Kaszubach sanktuarium z cudowną rzeźbą Matki Boskiej, ukoronowanej w 1966 roku na Królową Kaszub.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. Marcin Kidziun, wikariusz z sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Zaś kaszubską wstęgę uroczyście odsłonili: Jan Pryczkowski, soltys wsi, Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz, Mirosława Szmidka, wnuczka Leona Barembrucha i dr Eugeniusz Pryczkowski, działacz kaszubski, autor tekstu na tablicy.

ZOBACZ TEŻ: Spełnia się marzenie mieszkańców Kartuz o miejskim kąpielisku

W drugiej części tego wydarzenia, tego samego dnia w Cieszonku na terenie parafii sianowskiej, na Górze Maryi (dawniej zwanej Łysa Góra) na terenie gospodarstwa agroturystycznego Villa Rusticana poświęcono repliki figury Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub.

Trwają zebrania sołeckie w gminie Kartuzy. Mieszkańcy wybierają na nich nowych sołtysów i rady sołeckie. I decydują też na jakie inwestycje chcą przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego. W czwartek, 5 września w Szkole Podstawowej w Staniszewie, mieszkańcy sołectwa Głusino-Stążki wybiorą nowego sołtysa na nową kadencję.

Plan pozostałych zebrań sołeckich w gminie Kartuzy

  • Pomieczyńska Huta - 4 września (środa) godz. 17 – remiza OSP w Pomieczyńskiej Hucie
  • Sianowska Huta - 4 września (środa) godz. 19.30 – remiza OSP w Sianowskiej Hucie
  • Głusino - 5 września (czwartek) godz. 17 – Szkoła Podstawowa w Staniszewie
  • Staniszewo - 5 września (czwartek) godz. 19.30 – Szkoła Podstawowa w Staniszewie
  • Kiełpino - 9 września (poniedziałek) godz. 17 – Szkoła Podstawowa w Kiełpinie
  • Sianowo - 10 września (wtorek) godz. 17– Szkoła Podstawowa w Staniszewie
  • Kolonia - 10 września (wtorek) godz. 19.30 – Szkoła Podstawowa w Koloni
  • Kosy - 17 września (wtorek) godz. 17 – dom sołtysa w Kosach
  • Kaliska - 17 września (wtorek) godz. 19.30 – świetlica w Kaliskach
  • Prokowo - 18 września (środa) godz. 17 – Szkoła Podstawowa w Prokowie

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama