Regiostars to konkurs organizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej. Jego głównym założeniem jest docenienie najbardziej innowacyjnych działań współfinansowanych ze środków Unijnych, które mogłyby stanowić inspirację dla przyszłych europejskich projektów.
Zasady konkursu
W konkursie mogą wziąć udział projekty dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności lub Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz projekty z programów Interreg, które są już ukończone i rozpoczęły się nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r. Aplikacje należało wysyłać do 31 maja 2024 r. w jednej z następujących kategorii:
- Konkurencyjna i inteligentna Europa (A COMPETITIVE AND SMART EUROPE),
- Zielona Europa (A GREEN EUROPE),
- Połączona Europa (A CONNECTED EUROPE),
- Europa społeczna i inkluzywna (A SOCIAL AND INCLUSIVE EUROPE),
- Europa bliżej obywateli (A EUROPE CLOSER TO THE CITIZENS)
Do finału zakwalifikowało się jedynie 25 projektów ze zgłoszonych 262. Wśród nich w finale, jako jedyny z Polski, znalazł się gdyński projekt rewitalizacyjny OdNowa – nominowany w kategorii: Europa bliżej obywateli (A EUROPE CLOSER TO THE CITIZENS) wraz z realizacjami z Czech, Francji, Litwy, Niemiec oraz Portugalii.
Czym jest OdNowa?
Gdynia OdNowa to projekt kierowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych, we współpracy z miastem i organizacjami pozarządowymi oraz wspólnotami mieszkaniowymi. Zakłada on wsparcie gdyńskich dzielnic, w których konieczna jest interwencja w zakresie problemów społecznych oraz infrastrukturalnych. Program objął sześć obszarów: Babie Doły, Oksywie, Witomino, osiedla Meksyk i Pekin oraz Chylonię. Działania na Chyloni, Oksywiu i Witominie zostały dofinansowane w ramach sześciu projektów unijnych Gdynia OdNowa: Rewitalizacja i to właśnie ten pomysł przeszedł do finału Regiostars 2024.
Projekt ten ma wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców poprzez działania mające na celu integrację społeczną oraz odpowiednie zagospodarowanie części wspólnej.
W ramach tego przedsięwzięcia powstały m.in. domy Przystań Gdynia. Sieć centrów sąsiedzkich, park leśny, odnowiono budynki mieszkalne, przebudowano ulice i skrzyżowania, a także stworzono nowe miejsca rekreacyjne – podkreśla Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni.
Szansa na nagrodę Brukseli
Gdyński projekt ma także szansę na otrzymanie nagrody publiczności. W październiku w Brukseli zostanie rozstrzygnięty drugi etap konkursu, który składa się z dwóch części: prezentacji projektów przed jury oraz głosów internautów. Od 2 września do 8 października na stronie internetowej Regiostars można oddać swój głos na wybraną inicjatywę. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 9 października podczas uroczystej gali w Brukseli. Nagrodą dla wygranych z każdej kategorii, w tym publiczności, jest lokalna kampania komunikacyjna realizowana we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
Na projekt można głosować TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze