Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zwycięstwo Solidarności dało nam wolność. I niech tak zostanie!

Kulminację obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zaplanowano na koniec tego tygodnia (30 i 31 sierpnia 2024). Będziemy świętować historyczny zryw Polaków do wolności, przypominać wielką determinację strajkujących w sierpniu 1980 roku robotników Stoczni Gdańskiej oraz oddawać hołd tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zwycięstwa „Solidarności” oraz odbudowania suwerennej Polski. To też znakomita okazja, by świętować 10. rocznicę otwarcia siedziby Europejskiego Centrum Solidarności i wystawy stałej o rewolucji Solidarności.

Nie mam złudzeń, że obecne głębokie podziały polityczne i społeczne nagle nie znikną, a ludzie nie zaprzestaną używania mowy nienawiści i hejtu. Ale mam prawo oczekiwać, że 31 sierpnia – w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, to będzie dzień, który wielu Polaków będzie łączył. Bo przecież  to właśnie ruch solidarnościowy połączył ludzi z bardzo różnych grup zawodowych i społecznych, mających różne poglądy i oczekiwania. Odłożyli oni na bok swoje partykularne interesy, a połączyli się w walce o przywrócenie ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka. 

CZYTAJ TAKŻE: Kto zastrzelił wilka Lego? Wyznaczono 10 tys. zł nagrody za pomoc w znalezieniu sprawcy

Znaczenie sierpniowych strajków i porozumień je kończących okazało się daleko większe niż się wówczas wydawało i niż wynikało to z podpisanych dokumentów. To była iskra, która dała ludziom siłę i doprowadziła do przełomu w Polsce. Chociaż na odzyskanie wolności Polska musiała czekać jeszcze niemal dziesięć lat, przechodząc w tym czasie przez koszmar stanu wojennego, to finalnie strajki i porozumienia podpisane przez Lecha Wałęsę, przyniosły efekt podczas czerwcowych wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 r. Wtedy to Polacy, mając wreszcie wybór, masowo opowiedzieli się za kandydatami wywodzącymi się z opozycji demokratycznej. Udało się doprowadzić do obalenia komunizmu w Polsce, wprowadzenia systemu demokratycznego, decentralizacji władzy, kompetencji i finansów. 

Z okazji tej chlubnej rocznicy przygotowaliśmy kilka ważnych publikacji z nią związanych. Starsi dziennikarze opowiedzieli nam o tym, jak pamiętają gdański Sierpień’ 80. Z kolei fotografik Michał Szlaga zdradził, jak i dlaczego od lat fotografuje stoczniową Bramę nr 2 i pokazuje w ten sposób historię stoczniowców. Sprawdziliśmy też, co dzieje się z tablicami, na których zapisano 21 postulatów strajkujących robotników w sierpniu 1980 roku. Listę otwierało na niej żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych, a ponadto zniesienia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych, przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności oraz poprawy warunków bytowych. 

Dzięki tamtemu zwycięstwu żyjemy dzisiaj w wolnym, suwerennym kraju. I oby tak było zawsze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta RP? „Okazały” kandydat PiS poszukiwany

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tak, dało wolność... Niektórym... 27.08.2024 23:19
Reszta dobitnie poznała, co to ekonomiczna niewola, wykluczenie i "paszport w szufladzie"... "I niech tak zostanie"??! Coś mi tu leci klasyczką - "aby było, tak jak było"... Nic z tego, nie zostanie... Nie zostanie "kamień na kamieniu", jeśli kręgi, którym tymczasowo powierzono zarząd, nie zaczną panować nad "radosną" arogancją ignorancją swojego zaplecza. Obecnie "mendia" ją "szpachlują", ale to się rozleje, prędzej czy później...

Reklama
Reklama