Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zapraszała szczególnie do wzięcia udziału w symbolicznym otwarciu stoczniowej bramy nr 2, niegdyś bramy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Dojdzie do niego 31 sierpnia w południe, w formie spektaklu tanecznego pod hasłem "Zjednoczone stany solidarności". Będzie to również odniesienie do panującej przed 44 laty atmosfery dialogu, który widoczny był w treści podpisanego Porozumienia Gdańskiego.
- Wtedy władza była gotowa usiąść do rozmowy ze strajkującymi i społeczeństwem. To jeden z patentów gdańskich, że dialog jest w stanie doprowadzić do rozwiązania konfliktów - stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rocznica Porozumień Sierpniowych. Uroczyste otwarcie Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej
Warto zwrócić uwagę, że prezydent Gdańska podpisała zarządzenie umożliwiające osobom represjonowanym z powodów politycznych, działającym w opozycji antykomunistycznej, prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną w Gdańsku, od stycznia 2025 r. Uprawniać będzie do tego ważna legitymacja, niezależnie od stałego miejsca zamieszkania.
31 sierpnia przypada również 10 rocznica otwarcia budynku Europejskiego Centrum Solidarności, który powstał w szczególnym miejscu, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców, którego kształt jest znany daleko poza Gdańskiem. Właśnie w ECS szykowanych jest z tej okazji bardzo wiele propozycji.
- W obecnych czasach bardzo ważna jest pamięć i uświadomienie ludziom, nie tylko Polkom i Polakom, jak cenna jest wartość pokoju, jak ważny jest dialog, jak bardzo, w świecie w którym będziemy się coraz bardziej różnili, ważne jest porozumienie i współpraca narodów. W ECS powstała tu jedyna w Europie wystawa, która opowiada o wszystkich rewolucjach w Europie środkowo-wschodniej oraz drodze Ukrainy do niepodległości - mówił w trakcie konferencji Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Program obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich oraz 10-lecia otwarcia ECS
30 sierpnia (piątek) - Dzień Obywatelski:
- 10.00 - Dziękujemy. Uroczystości jubileuszowe ECS, ku czci tych, którzy przez 10 lat obecności instytucji przy pl. Solidarności 1 współtworzą to miejsce – dawnych opozycjonistów, wolontariuszy, przewodników… Wernisaż wystawy fotograficznej – 10 lat przy placu Solidarności;
- 20.00 - Medal Wolności Słowa. Gala wręczenia nagród.
31 sierpnia (sobota) - Dzień Jubileuszowy:
- 10.00–00.00 - Wystawa stała. Atrakcje w ciągu dnia i przedłużone godziny zwiedzania (bilet w promocyjnej cenie 12 zł)
- 10.30 - Spotkanie bohaterek i bohaterów Sierpnia ’80. Rozmowa nie tylko o postulatach sierpniowych (ECS, sala wielofunkcyjna, wstęp wolny)
- 11.00 - Przy wspólnym stole. Śniadanie międzykulturowe, którego bohaterem będzie chleb (stołówka plenerowa przy stoczniowej Bramie nr 2, wstęp wolny)
- 11.00 - Zapytaj o stocznię. Spacer w języku polskim, po wystawie "Stocznia" oprowadzi certyfikowany przewodnik ECS (ECS, wystawa "Stocznia", wstęp biletowany)
- 12.00 - Zjednoczone stany solidarności. Rytuał wspólnotowego otwarcia Bramy nr 2 z udziałem sygnatariuszy i bohaterów Sierpnia ’80 oraz spektakl teatru tańca (historyczna stoczniowa Brama nr 2, wstęp wolny)
- 13.00 - Odsłonięcie pomnika Lecha Bądkowskiego. Upamiętnienie pisarza, sygnatariusza Porozumienia Gdańskiego, pierwszego rzecznika prasowego NSZZ „Solidarność” i krzewiciela idei samorządności (Gdańsk, skwer u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, wstęp wolny)
- 13.00–15.00 - Dziesięciolatek. Gra terenowa dla uczestniczek i uczestników w każdym wieku (ECS, punkt startowy przy wejściu głównym, wstęp wolny)
- 13.00–15.00 - Czekamy, czekamy… Animacje na wystawie stałej, m.in. zespół Nagrobki i Kuba Knap (ECS, wystawa stała, bilet w promocyjnej cenie 12 zł)
- 14.00 - Dziedzictwo dla przyszłości. Muzea. Miejsca pamięci. Instytucje kultury. Dwie debaty – Pamięć dla przyszłości i Muzea dla demokracji (ECS, biblioteka, wstęp wolny)
- 15.00 - 10 lat przy pl. Solidarności. Spacer subiektywny po wystawie stałej ścieżką powstawania ekspozycji i budynku, w roli przewodniczki Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (ECS, wystawa stała, bilet w promocyjnej cenie 12 zł)
- 16.00 - Ask about The Shipyard | Zapytaj o stocznię. Spacer w języku angielskim, po wystawie "Stocznia" oprowadzi certyfikowany przewodnik ECS (ECS, wystawa "Stocznia", wstęp biletowany)
- 18.00 - Nie ma wolności bez solidarności. Solidarność i jej dziedzictwo – debata w 10 rocznicę obecności ECS przy pl. Solidarności 1 ECS, ogród zimowy (wstęp wolny)
- 20.30 - Toast za ECS/ ECS, przestrzeń od strony pl. Solidarności (wstęp wolny)
- 20.40–00.00 - Istniejące na różnych polach, wskazujące w przyszłość. Projekcja i performatywna instalacja wideo Roberta Sochackiego we współpracy z Wojciechem Unterschuetzem i Piotrem Bratoszewskim (ECS, przestrzeń od strony pl. Solidarności, wstęp wolny)
- 21.00–00.00 - Potańcówka pod gwiazdami. Swingowa zabawa taneczna (ECS, przestrzeń między fontanną a Bramą nr 2, wstęp wolny)
1 września (niedziela) w ECS to Rodzinna Niedziela:
- 11.00 - Lot Maksymiliana. Czytanie performatywne sztuki białoruskiego dramatopisarza Andrieja Iwanowa i warsztaty. Wydarzenie dla rodzin z dziećmi (10+) (ECS, biblioteka i sala warsztatowa 1, bezpłatne bilety)
- 11.00 - Zapytaj o stocznię. Spacer w języku polskim, po wystawie "Stocznia" oprowadzi certyfikowany przewodnik ECS (ECS, wystawa "Stocznia), wstęp biletowany)
- 12.00–15.00 - Plecak pełen mocy. Film, warsztaty, wspólne czytanie i niespodzianka. Wydarzenie dla rodzin z dziećmi (6–10 lat) (ECS, sala wielofunkcyjna, wstęp wolny)
- 16.00 - Ask about The Shipyard | Zapytaj o stocznię. Spacer w języku angielskim, po wystawie "Stocznia" oprowadzi certyfikowany przewodnik ECS (ECS, wystawa "Stocznia", wstęp biletowany)
- 20.30–00.00 - Istniejące na różnych polach, wskazujące w przyszłość. Projekcja i performatywna instalacja wideo Roberta Sochackiego we współpracy z Wojciechem Unterschuetzem i Piotrem Bratoszewskim (ECS, przestrzeń od strony pl. Solidarności, wstęp wolny).
Napisz komentarz
Komentarze