Według oficjalnej informacji na stronie PZR „Komisja Gier i Dyscypliny Polskiego Związku Rugby po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 stycznia 2022 r. protestu pomeczowego klubu Edach Budowlani Lublin z dnia 25 października 2021 r. dotyczącego meczu Ekstraligi Rugby pomiędzy Ogniwem Sopot, a Edach Budowlani Lublin, który odbył się w dniu 23 października 2021 r., na podstawie właściwych przepisów i regulaminów PZR postanowiła: 1) zweryfikować wynik meczu Ekstraligi Rugby pomiędzy Ogniwem Sopot, a Edach Budowlani Lublin jako przegrany walkowerem przez Ogniwo Sopot, zmieniając jednocześnie wynik jakim zakończyło się spotkanie na 25:0 dla Edach Budowlani Lublin, 2) ustalić wynik spotkania jako +5 pkt (25:0 w małych punktach) dla drużyny Edach Budowlani Lublin, 3) ustalić wynik spotkania jako -1 pkt (0:25 w małych punktach) dla drużyny Ogniwo Sopot.
W uzasadnieniu KGiD pisze: W dniu 23 października 2021 r. rozegrany został mecz rozgrywek Ekstraligi Rugby, pomiędzy klubami Edach Budowlani Lublin oraz Ogniwo Sopot. Z protokołu meczowego przedmiotowego spotkania, wynika, że w drużynie Ogniwa Sopot wpisano do udziału w meczu 8 (ośmiu) zawodników zagranicznych. W związku z powyższym, dnia 25 października 2021 r. klub Edach Budowlani Lublin złożył do KGiD protest pomeczowy dotyczący ww. meczu. W treści protestu zarzucono naruszenie punktu II. 7 Regulaminu, polegające na umieszczeniu w protokole meczowym więcej niż 5 zawodników, którzy nie posiadają uprawnień do gry w reprezentacji Polski, według przepisów World Rugby. Zgodnie z protokołem do meczu zostali zgłoszeni następujący zawodnicy Ogniwa Sopot, którzy nie posiadają uprawnień do gry w reprezentacji Polski według przepisów World Rugby: 1) Władysław Grabowski, 2) Oleksandr Czasowski, 3) Wiaan Griebenow, 4) Dwayne Burrows, 5) Roman Zhuk 6), Kakha Kavtaradze 7), Irlaki Tsivtsivadze, 8) Dima Mokresov.
W dalszej części uzasadnienia KGID wynika, że „Z zebranego materiału dowodowego wynika, że klub Ogniwo Sopot wskazał w protokole meczowym więcej niż 5 „zawodników krajowych” (a co za tym idzie, nieuprawnionych do gry), tym samym nie wypełniając obowiązków wynikających Regulaminu oraz Przepisów PZR. Nie ulega wątpliwości, że status taki posiadają zawodnicy: Griebenow, Burrows, Kavtaradze, Tsitzivadze, Mokretsov. Natomiast zawodnik Władysław Grabowski (który co prawda posiada „status Polaka”) występuje od wielu lat w kadrze reprezentacji Ukrainy, co wyłącza możliwość jego występowania w reprezentacji Polski, a co za tym idzie wyklucza również możliwość kwalifikowania go jako „zawodnika krajowego”.
Zdaniem KGiD „Niniejsza decyzja jest ostateczna. Od niniejszej decyzji regulaminowej, stronom nie przysługuje odwołanie do organu II instancji.”.
Analogiczna sytuacja miała miejsce 23 lipca 2021 roku i dotyczyła meczu z 7 marca 2021 roku między Budowlanymi Lublin i Master Pharm Rugby Łódź. Komisja przyznała wtedy punkty walkowerem łodzianom, ale...od tego orzeczenia obu stronom przysługiwało odwołanie. Dlaczego w sprawie meczu Edach Budowlani – Ogniwo nie ma takiej możliwości?
Bartosz Marczyński, wiceprezes Ogniwa, prawnik i były przewodniczący KGiD wskazuje na rzymskie maksymę „Jasne nie wymaga interpretacji”. - Czyli jasnym jest, że Polak jest Polakiem. Nie wymaga interpretacji, tak jak przy zawodniku zagranicznym. Uprawnionym do gry w Polsce jest każdy Polak i jako Polak będzie grał. Jeżeli mamy zawodnika, który nie jest Polakiem, czyli nie ma obywatelstwa polskiego to zaczynamy się zastanawiać, czy on jest obcokrajowcem, w myśl przepisów World Rugby, czy też nie – mówi nam Marczyński. Nieoficjalnie wiadomo, że Ogniwo złoży w tej sprawie odwołanie.
W aktualnej tabeli Ogniwo Sopot jest 4. z 29 punktami i stratą trzech punktów do lidera Budowlanych Lublin.
Napisz komentarz
Komentarze