Jedną z takich spraw są mieszkania komunalne, wybudowane przy ul. 3 Maja 61. Nowi mieszkańcy zasiedlą je we wrześniu. W ciągu najbliższych miesięcy zakończy się budowa bloków na ul. Obodrzyców 20a. A w planach jest budowa kolejnych domów komunalnych na ul. Reja, ul. Jana z Kolna, ul. Sobieskiego. W najbliższym czasie powstanie więc 400 mieszkań komunalnych.
Infrastruktura drogowa to kolejny temat obecny na konferencji. Zakończona została kompleksowa modernizacja ul. Łowickiej. Dobiega końca przebudowa ul. Mieszka I. Za nami pierwszy miesiąc remontu fragmentu al. Niepodległości i ul. Cieszyńskiego.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim z wotum zaufania
W drugiej połowie lipca rozpoczął się remont al. Niepodległości na odcinku od ul. 23 Marca do ul. Andersa. Prace prowadzone są na obu pasach w kierunku Gdańska, a ruch odbywa się jezdnią w kierunku Gdyni. W połowie września prace powinny przenieść się na drugą stronę remontowanego odcinka.
Opracowywane są również projekty przebudowy ulic: Goyki, Powstańców Warszawy (od Ceynowy do Wosia Budzysza), Pułaskiego – Bema, Emilii Platter, Na Wydmach, Haffnera, Broniewskiego oraz wieży widokowej Rysie Wzgórze.
Jako kolejną inwestycję wymieniono nowy woonerf na ul. Sobieskiego. Po spotkaniach z mieszkańcami zmieniono projekt, tak aby w tym rejonie było więcej miejsc parkingowych, niż wcześniej zakładano. Podobne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i uspokajające ruch są planowane na ulicach Bema i Pułaskiego.
Jak stwierdziła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wśród projektów i planów, które udało się zrealizować w ciągu tych ponad 3 miesięcy prezydentury jest m.in. wprowadzenie systemu umożliwiającemu osobom z niepełnosprawnościami parkowanie na wszystkich miejscach w całej strefie płatnego parkowania w Sopocie (abonament typu N, koszt miesięczny dla osób ze szczególnymi potrzebami 10 zł). Taki abonament można kupić w tzw. e-sklepie, na stronie ZDiZ. Wymagana jest Karta Sopocka i orzeczenie o niepełnosprawności.
Kolejny pomysł zrealizowany, to bony edukacyjne we wszystkich podstawówkach. Dzięki dofinansowaniu udziału uczniów publicznych szkół podstawowych w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych dzieci i młodzież będą mogły korzystać z większej liczby atrakcyjnych zajęć wspierających rozwój talentów i zainteresowań. Od 1 września szkoły podstawowe otrzymają na ten cel z budżetu miasta 50 zł na każdego ucznia. Projekt potrwa do końca 2024 r. Szkoła będzie mogła przeznaczyć dofinansowanie nie tylko na wydarzenia organizowane w Sopocie, ale także w Trójmieście i województwie pomorskim.
Za niewątpliwy sukces mijających 100 dni w dziedzinie kultury można uznać powrót do Sopotu po kilkuletniej przerwie Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” mającego w Sopocie długą, niemal 20 letnią historię.
Napisz komentarz
Komentarze