Statystyka jest nieubłagana – od 21 czerwca na drogach pomorskich doszło do 230 wypadków drogowych. 303 osoby zostały w nich ranne, 11 osób poniosło śmierć. Policjanci pracowali na miejscu 2902 kolizji drogowych, przeprowadzili ponad 40 tysięcy kontroli wobec kierujących i pieszych. Ujawnili ponad 19 tysięcy wykroczeń, za które nałożyli mandaty karne na ponad 15 tysięcy osób. Na drogach policjanci przeprowadzili aż 80 631 badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ujawnili 516 nietrzeźwych kierujących.
- Porównując te dane do 2023 roku, wprawdzie liczba wypadków jest większa, ale ofiar śmiertelnych w tegoroczne wakacje jest o połowę mniej. Najwięcej wypadków drogowych spowodowanych było przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. W ich wyniku dochodziło do zderzeń bocznych oraz czołowych pojazdów. Wzmożone kontrole policyjne będą trwały nieprzerwanie do końca wakacji. Prowadzone będą także działania edukacyjne jak np. przekazywanie apteczek samochodowych osobom poruszającym się po drogach szybkiego ruchu w naszym województwie – informuje kom. Karina Kamińska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji.
CZYTAJ TAKŻE: Wielki pożar hali w Gdańsku. Przyczyny i straty nieznane, potrzebne nowe oględziny
Funkcjonariusze najbardziej widoczni są na drogach, lecz pełnią służbę także na akwenach wodnych. Na terenie garnizonu pomorskiego zlokalizowany jest Komisariat Wodny Policji, w którym nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą czuwa 25 funkcjonariuszy. Ponadto na czas wakacji powołano również dziewięć sezonowych ogniw wodnych. 34 policjantów z Człuchowa, Kościerzyny, Sopotu, Chojnic, Malborka, Lęborka, Krynicy Morskiej, Gniewina i Tczewa dba o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów nad jeziorami, morzem i rzekami.
- Niestety, w tym roku podczas wakacji na Pomorzu utonęło już 7 osób. Byli to mężczyźni w wieku od 16 do 65 lat. Apelujemy o unikanie niestrzeżonych kąpielisk i miejsc, które nie są przeznaczone do kąpieli – analiza utonięć wskazuje, że to tam najczęściej dochodzi do tragedii. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych podopiecznych. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa nad wodą – dodaje kom. Karina Kamińska.
Już 47 437 interwencji podjęli od 21 czerwca policjanci prewencji. Ujawnili 15 114 wykroczeń, zatrzymali ponad 609 sprawców przestępstw i 736 osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, wśród nich 188 osób poszukiwanych listami gończymi. 940 osób z uwagi na stan upojenia alkoholowego lub odurzenia funkcjonariusze doprowadzili do wytrzeźwienia do placówek pomocowych. Okoliczności, w jakich ci ludzie się znajdowali, zagrażały ich życiu lub zdrowiu.
CZYTAJ TAKŻE: Wypadek na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku! Samochód wpadł na torowisko
W trakcie wakacji często dochodzi do zaginięć osób – policjanci przyjęli już 135 takich zgłoszeń. Większość z nich policjanci zakwalifikowali jako poziom I, czyli taki, w którym dochodzi do bezpośredniego i realnego zagrożenia życia i zdrowia osoby. Na szczęście wszystkie osoby zostały odnalezione.
Do tych wszystkich działań dochodzi bieżąca służba oraz działania profilaktyczne. Policjanci często odwiedzali placówki letniego wypoczynku, kolonie letnie i obozy. Opowiadali tam, jak unikać zagrożeń. Może dzięki temu będą mieli mniej wezwań?
Napisz komentarz
Komentarze