Tym razem Festiwal Cudów, czyli 764. Jarmark św. Dominika, startuje w Gdańsku 27 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Na ulicach Głównego Miasta rozgości się 613 kupców, którzy będą nas kusić nowościami i starociami.
Tegoroczny Jarmark to 760 stoisk. Niemal jedną czwartą z ponad 600 wystawców stanowią przedsiębiorcy z Gdańska - dzięki czemu Jarmark jest elementem pobudzającym nasze gdańskie, pomorskie i polskie życie gospodarcze. Obok 210 kupców z Pomorza, w tym 130 z Gdańska, pojawią się goście z innych regionów Polski i świata, m.in. z: Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Włoch.
Już od pierwszego dnia Jarmarku św. Dominika na Skwerze Świętopełka działać będzie Strefa Miast i Regionów. To przestrzeń, w której zaprezentują się regiony i miasta, zapraszając turystów i mieszkańców Pomorza do ich odwiedzenia.
Na Festiwalu Cudów pojawi się pięć przystanków.
Przystanek Retro
Antyki czy przedmioty z „duszą” są magnesem nie tylko na tych, którzy chcą kupić unikatowe rzeczy. Popularność strefy sprawiła, że w tym roku zyska nową część. Będzie to Przystanek Retro, gdzie będą prowadzone profesjonalne licytacje cennych przedmiotów. Planowany jest również cykl „Z życia kolekcjonera”. W nim zawarte będą wywiady z gwiazdami programu „Łowcy Skarbów”. Warto zwrócić uwagę również na „Poradnik Młodego Kolekcjonera”, dzięki któremu dowiemy się m.in., jak odróżnić cenną zdobycz od bubla oraz jak dbać o swoje skarby poprzez renowację i konserwację. Strefa kolekcjonera oraz Przystanek Retro znajdą się przy ul. Długie Ogrody.
ZOBACZ TEŻ: Plac Zebrań Ludowych parkingiem na czas Jarmarku Dominikańskiego
Przystanek Smaków
Strefę kuchni odnajdziemy na Przystanku Smaków przy Skwerze Świętopełka. Tutaj odwiedzający będą mieli okazję posmakować różnych kuchni świata. Funkcjonowanie tej strefy wzbogaci m.in.: prezentacja regionu, zabawy, degustacje, występy artystyczne. Goście znajdą również fascynujący świat Mirror Cube - mobilnych pawilonów, które przenoszą w zaczarowany świat sztuki i rozrywki.Przystanek Przygoda z AmberSky
To idealne miejsce do zabawy, inspiracji i nauki dla całych rodzin. Po raz pierwszy w tym roku zyskał sponsora tytularnego Koło Widokowe AmberSky. Dni z tańcem, ciekawymi animacjami, sportem czy nauką – trwać będą od poniedziałku do niedzieli. A do tego Strefa Stałych Atrakcji: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefa relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką, domek z symulatorem VR oraz koło widokowe AmberSky i Gdańska Karuzela.
Przystanek Port Gdańsk Pod Żaglami
Ciekawą ofertę będzie można znaleźć na Ołowiance. To tutaj w trakcie tygodnia będą odbywać się m.in. cykliczne koncerty jazzowe, seanse w kinie pod chmurką. Tutaj też znajdziemy Koło Widokowe AmberSky oraz nowość tegorocznego jarmarku – spinning coaster. Przechodniów tradycyjnie zaczepiać będzie Gdański Bówke.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kurtyny wodne wspierają gdańskie fontanny. Gdzie szukać ukojenia w upalne dni?
Przystanek Równość
Ulica Rajska stanie się miejscem, w którym podczas letniego odpoczynku będzie można porozmawiać o rzeczach ważnych, jak: tolerancja, otwartość, wolność oraz zacierać różnice pokoleniowe i kulturowe. To także zabawa, integracja i nauka. Będzie różnorodnie – operetka przeplatająca się z karaoke, a warsztaty dla młodzieży z zajęciami dla seniorów w Zielonym Saloniku.
Kuźnia Talentów
A w czwartki, po raz pierwszy w historii Jarmarku odbędzie się konkurs Jarmarkowa Kuźnia Talentów, podczas którego zdolni wokaliści będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na scenie z zespołem muzycznym. Tutaj także zagramy w wielkoformatową grę Spy Guy Pomorskie, która powstała przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Jarmarkowe święta
Podczas Jarmarku św. Dominika będą obchodzone święta: Równości, Rzemiosła, Ekonomii Społecznej czy Wolontariatu. Jedną z części Jarmarku stanie się jubileuszowy 30. Międzynarodowy Bieg św. Dominika.
Na tegorocznym Jarmarku zadebiutuje także konkurs gastronomiczny Grand Prix. Wystawcy Jarmarku staną do walki o prestiżową nagrodę. Profesjonalne jury, złożone z doświadczonych kucharzy jak Andrzej Polan czy Sebastian Cichy będzie brać pod lupę nie tylko smak, ale także historię dania i jego estetyczny wygląd. To wyjątkowa okazja, by poznać najbardziej kreatywne i wykwintne smaki, jakie oferuje kuchnia regionalna.
Stałymi i niezwykle popularnymi punktami są oczywiście: Ceremonia Otwarcia Jarmarku św. Dominika – 27 lipca, godz. 12.00 przed Dworem Artusa, która nie tylko zostanie zwieńczona paradą, ale również otwarciem każdego z przystanków, a także Ceremonia Zakończenia wydarzenia – 18 sierpnia.
Więcej informacji na https://jarmarkswdominika.pl/
Napisz komentarz
Komentarze