Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Spór o logo Solidarności. Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności zabiera głos

Czy logo Solidarności w barwach unijnych może służyć działalności związkowej? Trwa kolejna odsłona sporu o o znak graficzny Solidarność w kolorach granatowym i białym. W środę pisaliśmy o proteście przewodniczącego związku, Piotra Dudy, dziś zamieszczamy stanowisko Basila Kerskiego, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.
Solidarność, logo, Europejskie Centrum Solidarności

Autor: ECS

Piotra Dudę, o czym informowaliśmy wczoraj, wzburzyło używanie w oficjalnych pismach ECS granatowo-białego znaku graficznego „Solidarność”, w którym polską flagę zastąpiono unijną. W liście do dyrektora ECS zażądał wstrzymania rozpowszechniania zmodyfikowanego logo. Powoływał się przy tym na  wyrok z 8 maja 2024 r. Sądu Okręgowego w Gdańsku, który miał potwierdzić prawa majątkowe związku do znaku "Solidarność".

CZYTAJ TEŻ: Iskrzy między "Solidarnością" a Europejskim Centrum Solidarności o słynne logo

W czwartek, 25 lipca ECS wydało oświadczenie w tej sprawie. 

- Europejskie Centrum Solidarności użyło opracowania znaku graficznego Solidarność w kolorystyce granatowo-białej z flagą Unii Europejskiej, autorstwa Jerzego Janiszewskiego. Zgodę na jego wykorzystanie ECS otrzymało od autora w 2022 roku - przypomina Basil Kerski i przywołuje wyrok SO w Gdańsku z 8 maja br. Zgodnie z nim Jerzy Janiszewski był i jest uprawniony do udzielania zgody na korzystanie z opracowań ww. znaku, w zakresie innym niż wykonywanie praw zależnych do tego znaku w odniesieniu do działalności statutowej NSZZ „Solidarność". 

- Opracowanie logo Solidarności w barwach unijnych nie służy działalności związkowej, a zatem – jeszcze raz podkreślę – Jerzy Janiszewski jest uprawniony do korzystania ze swoich praw zależnych do opracowania znaku Solidarności i do rozporządzania nim - pisze Kerski. - Nadmienię w tym miejscu, że wyrok, o którym pisze pan Piotr Duda, jest nieprawomocny, co wynika z informacji zamieszczonej na powszechnie dostępnym Portalu Orzeczeń Sądu Okręgowego w Gdańsku.

W dalszym ciągu oświadczenia  czytamy: "Znak „Solidarność" Jerzego Janiszewskiego to wybitne dzieło artysty, który genialnie uchwycił charakter polskiej rewolucji. Znak Janiszewskiego funkcjonuje od 44 lat w różnych wymiarach. Jest logiem związku zawodowego, tego nikt nie kwestionuje, ale od momentu jego powstania jest też symbolem wolnych Polek i Polaków. Dzieło Jerzego Janiszewskiego to drugie godło demokratycznej Polski. Wokół tego godła zbierali i zbierają się Polki i Polacy, aby bronić naszej wolności, suwerenności i demokracji. Także dla wielu ludzi poza naszą ojczyzną dzieło Janiszewskiego stało się uniwersalnym symbolem walki o prawa człowieka. Możemy być z tego dumni. Nie kłóćmy się o nasze godła narodowe, jednoczmy się wokół nich w tych trudnych czasach wojny putinowskiej Rosji przeciwko wartościom Solidarności i przeciwko demokratycznej Europie!"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama