Plener malarski z Martą Papierowską
Cykl rozpocznie dziecięcy plener malarski z Martą Papierowską. - Zapraszamy najmłodszych na kreatywne warsztaty malarskie na świeżym powietrzu. Pod okiem doświadczonej artystki, dzieci będą mogły rozwijać swoje talenty plastyczne i cieszyć się radością tworzenia – zapraszają organizatorzy.
Marta Papierowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku malarstwo i grafika i z chęcią podzieli się swoją wiedzą i wsparciem z waszymi pociechami. Wszelkie potrzebne materiały zostaną zapewnione uczestnikom wydarzenia. Spotkanie już 20 lipca, w sobotę, w godzinach 15-17 na terenie wokół fontanny. Na plener malarski należy się zapisać poprzez wysłanie maila na adres: [email protected].
Weronika i jej przygody z lisem-złodziejem
Letnie dni to idealny czas na spotkania z teatrem. W sobotę 27 lipca o godzinie 10 dzieci będą miały możliwość obejrzeć krótkie przedstawienie teatralne dedykowane właśnie najmłodszym. Poznacie historię Weroniki i jej przygody z lisem-złodziejem. To wspaniała okazja, aby przenieść się w świat bajek i fantazji. Zabiorą Was tam Dariusz i Aleksandra Majkowscy – autorzy książek dla dzieci. Znani są z serii przygód o Werónce – małej dziewczynce, która poznaje Kaszuby czy z podręcznika „Ùcz sã jãzëka z kaszëbsczima nótama”. Dariuszowi Majkowskiemu przyznano Medal Stolema czyli najwyższe odznaczenie wręczane kaszubskim działaczom. Duet Majkowskich sam mówi o sobie, że: jest zakochany w Kaszubach. Przedstawienie „Weronika i lis-złodziej” będzie można oglądać, podobnie jak wcześniej plener malarski w okolicach fontanny.
CZYTAJ TAKŻE: Do gdańskiej opery statkiem, a z foyer widok na stocznię i miasto
Koncert Ilony Damięckiej
Jeżeli macie ochotę w te wakacje zaznać dobrego brzmienia, nie będzie lepszej sposobności niż koncert pianistki, wokalistki i kompozytorki jazzowej Ilony Damięckiej. Jest ona Absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach oraz laureatką konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku. Ilona Damięcka jest bardzo wszechstronną artystką, która porusza się w środkowym nurcie jazzu, a także w muzyce free jazzowej. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi muzykami takimi jak: Janusz Muniak czy Jan Ptaszyn Wróblewski, a także koncertowała z muzykami z Danii i Włoch m.in. Ramusem Schmidtem oraz Helgą Plankensteiner.
- Zapraszamy na magiczny wieczór z muzyką jazzową w wykonaniu tej utalentowanej pianistki – Ilony Damięckiej. To wyjątkowa okazja, aby posłuchać muzyki na najwyższym poziomie w przyjaznej atmosferze – przekonują organizatorzy.
W niedzielę 4 sierpnia o godzinie 19.00 muzyką w wykonaniu Ilony Damięckiej wypełni się sala balowa w Pałacu.
CZYTAJ TAKŻE: W Sulęczynie króluje akordeon! Wystartował międzynarodowy festiwal
Cenna lekcja historii
W cyklu „Letnie Inspiracje w Muzeum” znajdzie się też coś dla miłośników historii lub tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę. Inscenizacja kaszubskiej grupy rekonstrukcji historycznej Chorągiew Jakuba Weihera to okazja, aby poznać zamierzchłe tajemnice lokalnych ziem i ich mieszkańców. Organizatorzy widowiska przeniosą się w czasie. Zobaczmy, jak wyglądało życie na Kaszubach w dawnych wiekach.
Grupa rekonstrukcyjna tworzy chorągiew piechoty polskiej z okresu 1610-1650 roku ubranej w tradycyjny strój polski. Poprzez poszukiwania w dostępnych źródłach odwzorowuje broń, stroje, sprzęt, wyposażenie obozowe i osobiste stosowne do danego okresu. Jej działalność ma na celu przypomnienie historii, wyglądu i roli piechoty polskiej, którą odgrywała zwłaszcza w pierwszych dziesięcioleciach XVII wieku. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje sceny z życia codziennego oraz historyczne wydarzenia regionu. Tej cennej lekcji historii możecie zaczerpnąć w niedziele 18 sierpnia w godzinach 14.00-17.00 przy fontannie.
Muzyka kaszubska - Kapela Begebenheit
Muzycznych uniesień ciąg dalszy! Tym razem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie proponuje połączenie historii i melodii. Zakończmy lato w rytmach tradycyjnej muzyki kaszubskiej. Kapela Begebenheit zabierze nas w podróż przez muzyczne dziedzictwo regionu, grając na żywo na muzealnej murawie. Grupa Begebenheit powstała w 2020 roku. Muzykanci wtedy pierwszy raz wzięli udział w konkursie Festiwal Cassubia Cantat, w Bytowie. Kapela otrzymała wyróżnienie, a głos jury był następujący: „za prostotę, ciepło i pomysłowość w aranżacji - bez nachalnego folkloryzmu - tradycyjnej muzyki źródeł”. Kiedy w 2021 roku ogłoszono kolejną edycję konkursu, Kapela Begebenheit zdobyła Nagrodę Główną Festiwalu. Inspirację dla zespołu stanowią nagrania archiwalne, źródła traktujące o muzyce kaszubsko-pomorskiej oraz tańcach i zabawach ludowych z terenu Kaszub, które podczas koncertów pełnią funkcje edukacyjne i integrujące. Koncert odbędzie się 24 sierpnia w sobotę na godzinę 16.00. Miejscem spotkania z muzyką kaszubską „Mùzyka na mùrawie” będzie raz jeszcze teren wokół fontanny.
Nie przegapcie okazji, aby wziąć udział w tych niezwykłych wydarzeniach! Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.
- Czekamy na Was w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Do zobaczenia! – zapraszają organizatorzy.
Napisz komentarz
Komentarze