Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PGZ Stocznia Wojenna z zyskiem finansowym za rok 2023

PGZ Stocznia Wojenna opublikowała wyniki finansowe za rok 2023. Był to drugi z rzędu rok z dodatnim bilansem, od chwili przejęcia Stoczni Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej przez Polską Grupę Zbrojeniową. Zysk netto Stoczni Wojennej wyniósł ponad 36,4 mln zł. Perspektywy na ten rok i lata kolejne również są pozytywne.
nowa hala kadłubowa w PGZ Stoczni Wojennej pod okręty typu Miecznik
Był to drugi z rzędu rok z dodatnim bilansem dla PGZ Stoczni Wojennej

Autor: Grupa NDI | PGZ Stocznia Wojenna

Skąd tak dobre wyniki PGZ Stoczni Wojennej? Spółka położyła nacisk na zwiększenie efektywności produkcji drogą licznych zmian w zakresie technologii i organizacji pracy. W czasie ostatnich trzech lat zainwestowano duże środki w automatyzację i robotyzację produkcji, wdrożono wiele usprawnień organizacyjnych i wprowadzono nowoczesne metody zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. 

PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni zanotowała zysk w 2023 roku

– Gdybym miał wymienić tylko jeden czynnik, który w największym stopniu przyczynił się do wypracowania zysku w 2023 roku, to byłaby to konsekwencja: konsekwencja w realizacji przyjętej strategii rozwoju spółki, którą z determinacją wdrażamy już trzeci rok – powiedział Paweł Lulewicz, prezes zarządu PGZ SW. – Chociaż był to pierwszy rok fizycznej realizacji olbrzymich inwestycji w infrastrukturę oraz maszyny i urządzenia, to poprzedziły go dwa lata drobiazgowych przygotowań oraz zmian w organizacji pracy i podnoszeniu kompetencji pracowników, jak również całej stoczni. I to właśnie rezultaty tych działania przełożyły się na zysk, zarówno na sprzedaży, jak i netto.

PGZ Stoczia Wojenna, wyniki
Wybrane wyniki finansowe PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni (źródło: PGZ Stocznia Wojenna)

Program Miecznik szansą rozwoju dla PGZ Stoczni Wojennej

Skąd pewność dobrych perspektyw na kolejne lata? PGZ Stocznia Wojenna jest głównym wykonawcą programu Miecznik, obejmującego budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Pierwsza z nich – przyszły ORP Wicher – już jest w budowie. Nowe okręty mają stanowić nową jakość w Marynarce Wojennej RP. Pozwolą na wykonywanie wielu zadań bojowych na morzu, zwłaszcza w dziedzinie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Ponadto nowe fregaty będą stanowić wkład Polski do wspólnych sił w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętowych NATO. Trzeba też pamiętać, że nieuchronnie zbliża się moment, w którym będą musiały zostać wycofane ze służby dwie polskie fregaty klasy Oliver Hazard Perry, pozyskane jeszcze od US Navy.

Realizacja programu Miecznik to szansa rozwoju nie tylko dla PGZ Stoczni Wojennej. Przy budowie okrętów generowanych jest około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych przedsiębiorstwach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama