Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przygody Kajka i Kokosza na monecie z Mennicy Gdańskiej

Mennica Gdańska upamiętnia jednego z najwybitniejszych polskich rysowników – Janusza Christę. Ukazała się kolejna moneta poświęconą przygodom Kajka i Kokosza. „Szkoła Latania" wykonana ze srebra waży dwie uncje (62,2 g). Kolekcjonerzy muszą się spieszyć. Powstało tylko 300 sztuk na cały świat.
Mennica Gdańska, Kajko i Kokosz
Mennica Gdańska w hołdzie dla jednego z najwybitniejszych polskich rysowników – Janusza Christy wydaje kolejną monetę poświęconą przygodom Kajka i Kokosza

Autor: Mennica Gdańska

Moneta powstała we współpracy Mennicy Gdańskiej z Fundacją Kreska im. Janusza Christy. Jest on autorem serii komiksów „Kajko i Kokosz” oraz jednym z najpopularniejszych rysowników w Polsce. Rewers monety przedstawia scenę z komiksu „Szkoła Latania". Kajko, Kokosz, Łamignat i Jaga obserwują jak Mirmił, kasztelan Mirmiłowa, wzbija się do lotu. „Wystartował z kopyta" – skwitował Łamignat. Monetę cechuje wysoki relief, a dodatek w postaci kolorowego druku UV doskonale oddaje ducha komiksu.

Na awersie widzimy gród kasztelana Mirmiła, gdzie mieszkali słowiańscy wojowie. Na środku umieszczono herb emitenta (Fidżi). Wartość nominalna monety to 5$, próbę kruszcu oraz wagę monety (2 oz). Numizmat to gratka dla kolekcjonerów i fanów komiksów Janusza Christy, ale może być także alternatywnym sposobem na inwestycję. Posiada również lokalny akcent – autor „Kajka i Kokosza” od 1945 roku mieszkał, a później tworzył w Sopocie.

Jeden z najsłynniejszych polskich komiksów

Kajko i Kokosz to seria komiksów autorstwa Janusza Christy, która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona. 

Od dziennikarza do rysownika

Janusz Christa (ur. 19.07.1934 Wilno – zm. 15.11.2008 Sopot) był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych twórców komiksu w Polsce. Od 1945 roku mieszkał i tworzył w Sopocie. Pierwsze prace opublikował w miesięczniku „Jazz", magazynie „Przygoda", gazecie codziennej „Głos Wybrzeża" i tygodniku „Nowa Wieś". W 1957 roku podjął współpracę z gdańską popołudniówką „Wieczór Wybrzeża", gdzie przez 17 lat ukazywały się przygody Kajtka i Koka oraz Kajka i Kokosza. Po odejściu z „Wieczoru", przygody dzielnych wojowników Mirmiła, Christa rysował dla „Świata Młodych" i magazynu „Relax", gdzie stworzył również wiele innych ciekawych historii w różnych stylach. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama