Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zastrzeż swój PESEL i bądź bezpieczny!

Przepisy o danych osobowych zmieniły się 1 czerwca. Teraz każdy obywatel może zastrzec swój PESEL w aplikacji mObywatel. W związku ze zwiększoną liczbą wyłudzeń finansowych, od soboty każda instytucja jest zobowiązana sprawdzić status numeru PESEL, np. udzielając kredytu.
dowód osobisty
Teraz każdy obywatel może zastrzec swój PESEL w aplikacji mObywatel

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL była dostępna w aplikacji mObywatel od 17 listopada 2023 roku. Jednak dopiero od 1 czerwca tego roku banki, notariusze i instytucje finansowe są zobowiązane do sprawdzenia w rejestrze, czy PESEL osoby, która, np., chce wziąć pożyczkę lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony.

Na czym polega zastrzeżenie numeru PESEL?

Jeśli PESEL został zastrzeżony, banki nie będą mogły otworzyć nowych produktów ani wpływać na obowiązujące umowy. Chroni to klientów przed kradzieżami i wyłudzeniami, ale może też utrudniać elastyczność finansową klientów. W przypadku udzielenia pożyczki, kredytu, pomimo zastrzeżenia numeru PESEL, osoba poszkodowana, która padła ofiarą wyłudzenia, nie będzie musiała spłacać zadłużenia.

Zastrzeżenie PESEL wprowadza także limit wypłaty gotówki w banku. W celu ochrony przed złodziejami, którzy często używają fałszywych lub skradzionych dowodów, maksymalna kwota wypłaty to 12 900 zł. Klienci, którzy chcą wypłacić większą ilość pieniędzy, najpierw muszą anulować zastrzeżenie PESEL. Można to zrobić elektronicznie poprzez platformę ePUAP lub w urzędzie gminy.

Zastrzeżony PESEL zabezpiecza nas przed wyłudzeniem kredytu lub zakupem na raty na nasze dane. Po zastrzeżeniu nadal jednak można: 

  • pójść do lekarza,
  • zrealizować receptę,
  • kupić bilety lotnicze,
  • załatwić sprawę w urzędzie,
  • wziąć udział w wyborach.

Czy zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć?

Zastrzeżenie PESEL można cofnąć bezterminowo – wtedy numer pozostanie niezastrzeżony do momentu ponownego zastrzeżenia w aplikacji mObywatel lub wyznaczonego czasu automatycznego ponownego zastrzeżenia. 

Przerwa między ponowną zmianą statusu zastrzeżenia PESEL to 30 minut

Można w każdej chwili zastrzec PESEL lub cofnąć zastrzeżenie, ale następna zmiana statusu może nastąpić najwcześniej po 30 minutach.

Gdzie zablokować PESEL?

Aplikacja mObywatel, w której zastrzegamy PESEL, daje użytkownikom duży poziom bezpieczeństwa i kontroli dzięki powiadomieniom push. Gdy ktoś będzie chciał wyłudzić nasze dane, otrzymamy informację o próbie wykorzystania numeru PESEL. Powiadomienie wystąpi też, kiedy osoby trzecie będą chciały zastrzec nasz PESEL.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
A to dlaczego??! 05.06.2024 15:02
Dlaczego mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem??! Dlaczego instytucja nie odpowiada za prowadzone operacje??! Dlaczego instytucje przerzucają koszty operacyjne na obywateli??! Chcę żyć w państwie, którego procedury zapewniają mi bezpieczeństwo. Abym nie musiał ukrywać swojej wizytówki na drzwiach i wiedział, że osiedlowy bandyta nie zaskarży mnie za obronę konieczną... W Skandynawii wszystkie dane identyfikacyjne są publiczne, bo nikt nie jest w stanie wykorzystać ich przeciwko właścicielowi. Publiczne są opisy nieruchomości wraz z wyceną. Nikomu z tego powodu krzywda się nie dzieje...

Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama