Kuchnia! Dzień Osadnika w Nowym Dworze Gdańskim
Dzień Osadnika to inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klubu Nowodworskiego. Niepowtarzalny charakter tego wydarzenia tworzą sami uczestnicy. Przebrani w stroje z epoki, wraz z grupami rekonstrukcyjnymi, odtwarzają sceny przybycia na Żuławy pierwszych, polskich, powojennych osadników.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji, która odbędzie się 28 września jest KUCHNIA! Kuchnia to synonim domowego ogniska, w wielu żuławskich domach była centrum życia, królestwem naszych mam i babć – piszą organizatorzy. Kuchnia to również pamięć zapisana w smakach i istotny element naszej tożsamości. Dlatego też w tym roku zaprosiliśmy do współpracy lokalne koła gospodyń wiejskich, które przygotują dla uczestników potrawy jadane w czasach powojennych. Nie zabraknie również stałych elementów wspólnego święta takich jak: rekonstrukcja przybycia osadników na Żuławy na stacji kolei wąskotorowej, wspólny przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów pod pomnikiem, poświęconym osadnikom żuławskim oraz pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.
PROGRAM:
- 11:30-12:00 Inscenizacja przybycia na Żuławy powojennych osadników w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29).
- 12:00-12:30 Przemarsz osadników żuławskich z udziałem mieszkańców przebranych w stroje z epoki i Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” Zatrzymanie się i złożenie kwiatów pod pomnikiem żuławskich osadników przy ul. Dworcowej (przemarsz ulicami Dworcową, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego).
- Od godz. 12:30 do 15:00 – miejsce: teren przy Żuławskim Parku Historycznym
– Pamiątkowe zdjęcie grupowe uczestników XI Dnia Osadnika
– Kuchenne wspomnienia z czasów powojennych wraz z degustacją potraw przygotowanych przez Żuławskie Gospodynie.
– Opowieść o tym jak dawniej jedzono – Aleksandra Kucharska
Aleksandra Kucharska jako muzealniczka i rekonstruktorka historyczna od lat prowadzi pokazy i warsztaty związane tematycznie z kulinariami. W 2022 roku stworzyła – we współpracy z fotografką Katarzyną Fiszer – książkę „Smaki Gdańska”.
– Wspólna zabawa przy akompaniamencie Kapeli Osadniczej.
- 28 września, Nowy Dwór Gdański
***
Jesienne Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Przed nami 18. edycja Pomorskich Dni Chopinowskich organizowanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Koncerty odbywają się we wnętrzach Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, w dawnym Pałacu Sierakowskich. W ostatni weekend września odbędzie się tam jesienna odsłona „Dni”, z muzyką klasyczną i jazzową. Od kilku lat muzyczne spotkania w Waplewie Wielkim odbywają się dwa razy w roku. Pierwszego dnia organizowany jest koncert muzyki klasycznej, dnia drugiego koncert jazzowy. Tak też będzie 27 i 28 września.
W piątek, 27 września wystąpi: „Nowe Trio Gdańskie”, czyli Anna Prabucka-Firlej – fortepian, Paula Preuss – skrzypce i Jan Lewandowski – wiolonczela. W programie utwory Fryderyka Chopina.
Dzień później z koncertem muzyki jazzowej zaprezentuje się Wojciech Staroniewicz Quartet w składzie: Dominik Bukowski – wibrafon, Janusz Mackiewicz – kontrabas, Przemysław Jarosz – perkusja oraz Wojciech Staroniewicz – saksofon. Każdy z muzyków prowadzi własny zespół. Tworzą jazz w rozmaitych stylach, od world music poprzez swing do bluesa i bossa novy. Cenieni są za wyjątkowo piękny jazz grany na najwyższym artystycznym poziomie. Przedstawią kompozycje własne oraz improwizacje na znane tematy jazzowe.
Koncerty rozpoczynają się o godz. 17 w sali dawnej pałacowej oranżerii.
***
Komeda Jazz Festiwal w plakacie. Wystawa w Słupsku
W nastrojowej Herbaciarni w Spichlerzu od 30 września będziemy mogli zobaczyć wystawę pt. „Komeda Jazz Festival w plakacie”. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane plakaty Kazimierza Jałowczyka, Cezarego Paszkowskiego i innych twórców. Plakaty powstały do zapowiedzi występów m.in. Krzesimira Dębskiego, Urszuli Dudziak, Leszka Kułakowskiego, Leszka Możdżera, Krystyny Prońko, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Jorgosa Skoliasa, Tomasza Stańki, Michała Urbaniaka, Carli Bley, Eddiego Hendersona.
Od dnia 30 września 2024 do 1 grudnia 2024 w godzinach otwarcia Herbaciarni w Spichlerzu 10. 30 – 21.00, Rynek Rybacki 1
***
Koloryty Indonezji. Wystawa w słupskim muzeum
Ekspozycja podsumowuje 35-letni okres istnienia Pracowni Batiku działającej przy Słupskim Ośrodku Kultury. Pracownia, założona w 1989 roku przez Marię Hasiec, jest przedsięwzięciem wyjątkowym, gdyż od 35 lat konsekwentnie propaguje technikę batiku na polskim Pomorzu. Batik wykorzystywany jest w kształceniu plastycznym, a uczestnicy zajęć poznają też zagadnienia związane z historią batiku w Polsce i na świecie. Wykorzystywana w pracowni technika dostosowana jest do polskich warunków i materiałów. Uczestnicy zajęć wprowadzani są jednak w świat indonezyjskiej kultury i sztuki, gdyż to w Indonezji właśnie batik rozwinął się najlepiej. Batiki wykonywane w pracowni podejmują więc tematy zarówno indonezyjskie, jak i typowo polskie. Prace uczestników wielokrotnie brały udział w wystawach i konkursach w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody.
Tematem i motywem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej wystawy pracowni „Koloryty Indonezji” będzie właśnie Indonezja, i bogactwo jej kolorów i form. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z kilkudziesięcioma pracami o tematyce indonezyjskiej dzieci, młodzieży i dorosłych powstałymi pod okiem pięciu instruktorek Pracowni Batiku: Marii Hasiec, Aleksandry Ciecholewskiej, Marzeny Salwiak, Agnieszki Lis i Anety Marko, od początku jej istnienia po rok 2024. Większość prac ma charakter obrazów, ale obejrzeć będzie też można prace z dekoracyjnymi ornamentalnymi formami, dominującymi w tradycji indonezyjskiej.
- Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, ul. Dominikańska 5
2 października 2024 (środa), godz. 17:00 Wystawa czynna do 3 listopada 2024
***
„Sąsiedzi” w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku
To opowieść o tym, że to co nas różni wcale nie musi być złe. Że ważne są: akceptacja i porozumienie. „On i na – sąsiedzi, których dzieli nie tylko płot, ale również styl życia i przyzwyczajenia. W codziennej rutynie mijają się nabierając wobec siebie niezrozumiałej złości. (…) Dopiero wzajemna pomoc w obliczu wichury łagodzi spory i staje się szansą na serdeczną przyjaźń.” – pisze Urszula Markowska w recenzji spektaklu.
Przedstawienie powstało w koprodukcji z Teatrum Kopfüber z Ansbach.
Scenariusz i reżyseria: Michał Tramer
Obsada: Ilona Zaremba, Maciej Gierłowski
Premiera w Niemczech odbyła się w Ansbach 29. września 2019 r., w Tęczy – miesiąc później.
- Spektakl dla widzów od lat 4.
- 28 września 2024 r., o godz. 11.00.
- Teatr Lalki Tęcza, Słupsk, ul. Waryńskiego 2
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
***
„Pomoc domowa” Marca Camolettiego to swobodna kontynuacja spektaklu „Boeing Boeing” tego samego autora. Tym razem, doświadczona w męsko-damskich przygodach rubaszna pokojówka, musi zmierzyć się w nowym miejscu pracy z kolejnymi wyzwaniami. Nadia to prawdziwy agent w spódnicy, który wszystko wie, wszystko widzi i wszystko ma pod kontrolą. Czy u nowych pracodawców uda jej się rozplątać sercowe kłopoty swoich gospodarzy? Może okazać się to niezwykle trudne, bo… każde z nich potajemnie rozpoczyna namiętny romans. Misją Nadii jest utrzymać w sekrecie ich gorące przygody – misją o tyle trudną do wykonania, że wszystko dzieje się w mieszkaniu spokojnego i zgodnego na pozór małżeństwa. Ale nic nie jest niemożliwe dla zaprawionej w bojach pomocy domowej!
Premiera odbyła się 6 kwietnia 2019 r.
- Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, 27 i 28 września, g. 19
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl
***
„Astronomia koloru”. Wystawa Grzegorza Kozery w Ustce
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce na wystawę prac Grzegorza Kozery. Ekspozycję można oglądać jeszcze tylko do 28 września 2024 r. Wystawa odbywa się w ramach rezydencji artystycznej, a kuratorką jest Weronika Teplicka. Grzegorz Kozera pracował nad projektem nawiązującym do tradycji plenerowych, inspirując się twórczością przedstawiciela kapistów Jana Cybisa. Punktem wyjścia stał się dziennik mistrza z lat 1954 - 1966, w którym zapisywał spostrzeżenia, notatki oraz wspomnienia o kilkukrotnej obecności w Ustce. Podczas plenerów Cybis tworzył akwarele, którymi po powrocie do pracowni posługiwał się jako wstępnymi szkicami do obrazów olejnych.
Grzegorz Kozera postanowił podejść do zjawiska pleneru w zupełnie odmienny sposób, czerpiąc ze zwyczajów, jednocześnie pamiętał o zmianach społecznych w strukturze wypoczynkowego miasta na przestrzeni lat. Jego szkicownikiem stał się aparat w smartfonie, a akwarele na papierze gotowymi dziełami prezentowanymi podczas finałowej wystawy. Nie stronił też od zapisywania współczesnych akcentów miasta, ale skupił się na wyborze jednego obiektu i reprodukowania go w kilkudziesięciu ujęciach. Główną inspiracją dla artysty stał się widok z okna w pokoju hotelowym na kładkę z napisem „Ustka”, usytuowaną w porcie nad rzeką Słupią. Malował go wielokrotnie farbami akwarelowymi, wybierając za każdym razem inną gamę kolorystyczną. W trakcie swej pracy artysta uważnie studiował notatki Jana Cybisa o barwie, z których najmocniej zapamiętał wypowiedź kapisty z 1962 roku, w którym odwiedził Ustkę: „W malarstwie zestawienie nie powtarza się nigdy drugi raz. Astronomia!”.
***
Koncert polskich piosenek filmowych w Chojnicach
Z okazji 40-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Cisza” Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na koncert piosenek filmowych. Podczas koncertu usłyszymy niezapomniane przeboje firmujące popularne produkcje kinowe powojennej Polski w wykonaniu muzyków z Chojnic i okolic. Artyści przygotowali nowe aranżacje takich utworów, jak m.in.: „Kiler”, „Szczęśliwego nowego Yorku”, „Ruchome piaski”, „Róża i bez”, „Rzeka marzeń" i wiele innych.
Pierwsza odsłona tego projektu miała miejsce latem w Fosie Miejskiej. Tym razem koncert odbędzie się w sali widowiskowej ChCK.
- Chojnickie Centrum Kultury
- 26 września 2024r. godz. 19.00
- Szczegóły: www.ckchojnice.pl
***
26. Chojnickie Filmobranie
Chojnickie Centrum Kultury i Dyskusyjny Klub Filmowy „Cisza” zapraszają na 26. edycję Chojnickiego Filmobrania, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Pędzlem na ekranie”.
PROGRAM:
26 września
- godz. 19:00 - KONCERT POLSKICH PIOSENEK FILMOWYCH
27 września 2024 r. – prelekcje, Kazimierz Rink
- godz. 16:30 - "DALILAND" / USA / biograficzny / 104'
- godz. 18:45 - "IMPRESJONIŚCI" / Francja / melodramat / 122'
28 września 2024 r. – prelekcje, dr hab. Mariusz Guzek
- godz. 16:15 - "LEONARDO. ODKRYWCA" / Francja / familijny / 100'
- godz. 18:30 - "PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU" / Włochy / dokumentalny / 94'
28 września 2024 r.
- godz. 12:00 – Podsumowanie Międzypowiatowego Filmowego Konkursu Plastycznego "Niezapomniany styl mistrzów malarstwa" – prelekcje, dr Dominik Wierski
- godz. 16:00 - "PORTRET KOBIETY W OGNIU" / Francja / kostiumowy / 120'
- godz. 18:30 - "VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI" / USA/ dramat / 111'
Szczegóły: www.ckchojnice.pl
***
Kolekcja gramofonów w kamienicy Fabryki Sztuk w Tczewie
„W rytmie tanga i hip-hopu. Od patefonu do telefonu” – to tytuł wystawy o historii nagrań, na której zaprezentowano sprzęty służące do przekazu i odtwarzania muzyki. Pochodzą one z kolekcji Józefa Ziółkowskiego i zbiorów Fabryki Sztuk. Zasłuchamy się w melodiach płynących z pozytywki, odwiedzimy salonik retro z gramofonami, zatańczymy na prywatce przy dźwiękach płynących z kultowego „Bambino”, dowiemy się, czym różni się gramofon od patefonu, a także odkryjemy urok pocztówek dźwiękowych.
- Kamienica Fabryki Sztuk, ul. Podmurna 15, Tczew
- Wystawa czynna do 24.11.2024 r.
- Wstęp wolny
***
Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni w Pelplinie
Zespół Artystyczny Don Vasyl i Roma powstał w 1987 roku. Roma, ponieważ trzon zespołu stanowią członkowie legendarnej grupy Roma, która mogła poszczycić się licznymi koncertami po całym świecie. Z biegiem czasu Don Vasyl odkrył i wypromował utalentowane cygańskie gwiazdy, takie jak: Dziani, Wasyl Junior, Elza, Patrycja, Carmen, Tobi i wiele innych. Zmienia się zatem nazwa zespołu na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Zespół w dalszym ciągu kultywuje tradycje artystyczne Romy.
- 28 września 2024, godz. 17.00
- Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
- Szczegóły dotyczące biletów: www.mok.pelplin.pl
***
„Kaszubskie Madonny” - koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub”
Jedna z najważniejszych cech religijności Kaszubów jest pielęgnowany od stuleci kult Matki Bożej, obecny w nabożeństwach majowych odprawianych przy okolicznych kapliczkach, w modlitwach różańcowych, peregrynacjach do sanktuariów maryjnych Pomorza.
Kult ten zaznaczył się również w twórczości wielu poetów i kompozytorów związanych z regionem. We wrześniowym koncercie zabrzmią wybrane kompozycje Witosławy Frankowskiej, ks. Franciszka Gruczy, ks. Edwarda Hinza, s. Zofi i Jasnoty, Mariana Selina, Jana Trepczyka, Stanisława Wickiego i Adolfa Wiktorskiego, przeplatane wierszami Bolesława Faca, Henryka Hewelta, Stanisława Jankego, Henryka Józefczyka, Wacława Pomorskiego i ks. Jana Walkusza.
Obok prezentacji utworów dobrze już okrzepłych w regionalnej tradycji wykonawczej podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie cyklu współczesnych pieśni religijnych pt. Kaszubskie Madonny na baryton z towarzyszeniem fortepianu. Cykl ten powstał do słów Tomasza Fopkego, a jego twórca jest Michał Sołtysik, wielokrotny laureat konkursów kompozytorskich o tematyce kaszubskiej.
Wykonawcy:
- Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran
- Robert Kaczorowski – baryton
- Agnieszka Waśniewska – obój
- Marta Kur – fortepian
- Witosława Frankowska – fortepian, słowo o muzyce
- 27 września 2024 r., godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.
- Wstęp wolny
- Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
***
Mały Festiwal „Ty i Ja" w Starogardzie Gdańskim
Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na Mały Festiwal „Ty i Ja" w ramach 21. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, który odbywa się we wrześniu w Koszalinie. Wydarzenie łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”.
Mały Festiwal „Ty i Ja" odbędzie się 27 września br. (piątek) od godziny 10:00 w sali „Sokół", w Starogardzie Gdańskim. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Słodki poczęstunek dla widzów przygotuje Warsztat Terapii Zajęciowej ze Starogardu Gdańskiego w ramach rehabilitacji zawodowej.
Repertuar:
10:00-11:20
- Ania z Piekielnika, reż. Monika Mieleń, Polska 2023, 30 min.
- Mama wraca, reż. Mikołaj Janik, Polska 2023, 21 min.
- Miasto jeży, reż. Mateusz Rybiński, Polska 2023, 16 min.
11:40-12:53
- Twarze Agaty, reż. Małgorzata Kozera, Polska 2023, 73 min.
- Starogardzkie Centrum Kultury, Al. Jana Pawła II nr 3
- Starogard Gdański. Wstęp wolny
- Szczegóły: ww. sck.starogard.pl
***
Koncert pamięci Ewy Demarczyk w Starogardzie Gdańskim
Najpopularniejsze utwory Ewy Demarczyk zaprezentują wokalistki Szkoły Podstawowej nr 2 z Pelplina oraz absolwentki tejże szkoły. Koncert odbędzie się 3 października o godzinie 18:00 w sali „Sokół”, w Starogardzie Gdańskim.
Ewa Demarczyk jest uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Ceniona była za ekspresję, niebywałą osobowość estradową oraz wybitne zdolności interpretacyjne. Dziennikarz muzyczny i konferansjer Lucjan Kydryński określił ją mianem „czarnego anioła polskiej piosenki”.
Koncert w Starogardzie Gdańskim będzie składał się z filmów prezentujących artystkę (fragmenty wywiadów z artystką, wspomnienia przyjaciół) oraz piosenek w wykonaniu wokalistek z Pelplina.
Wydarzenie przygotowuje Katarzyna Bembenek nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie, która od kilku lat organizuje koncerty pamięci, przybliżając twórczość wyjątkowych artystów.
- 3 października, godz. 18, Starogardzkie Centrum Kultury, Al. Jana Pawła II nr 3, Starogard Gdański. Wstęp wolny
- Szczegóły: ww. sck.starogard.pl
Napisz komentarz
Komentarze