Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorskie Dni Chopinowskie już wkrótce w Waplewie Wielkim

Już po raz osiemnasty w Pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, siedzibie Muzeum Tradycji Szlacheckiej, odbędą się Pomorskie Dni Chopinowskie. Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, część z nich poświęcona zostanie muzyce klasycznej, część zaś jazzowej. Wstęp na koncerty jest wolny. Muzyczne spotkania rozpoczną się 14 czerwca.
Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim
Pomorskie Dni Chopinowskie odbywają się we wnętrzach Pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim

Autor: Piotr Piesik | Zawsze Pomorze

Pomorskie Dni Chopinowskie odbywają się od lat w Waplewie Wielkim, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Tradycji Szlacheckiej, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Koncerty posiadały rozmaitą formę. Bywało, że parku otaczającym Pałac Sierakowskich ustawiano estradę, na której zajmowali miejsce orkiestra symfoniczna i towarzyszący jej pianiści. Z czasem, by uniezależnić się od kaprysów aury, koncerty przeniesiono do pałacowych wnętrz, którym przywracany jest dawny blask. To więc zarazem okazja do zwiedzania Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

W organizacji Pomorskich Dni Chopinowskich również wprowadzane są zmiany. Rozpoczynano od jednego koncertu, obecnie odbywają się dwie edycje „Dni” – wiosenna oraz jesienna.

  • Przed nami pierwsza z wymienionych, którą zaplanowano na piątek i sobotę, 14-15 czerwca. Muzyczne spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 17.

Pomorskie Dni Chopinowskie 2024. Co w programie?

  • Pierwszego dnia, w piątek, 14 czerwca, recital fortepianowy przedstawi Jakub Kuszlik

Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. To laureat IV nagrody na XVIII Konkursie Chopinowskim, nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków w tymże konkursie, II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016) oraz półfinalista Konkursu Beethovena w Bonn (2017). W marcu 2019 roku zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w USA, a w czerwcu 2019 roku – III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Japonii, Brazylii, Chile i wielu państwach Europy. W listopadzie 2018 roku pianista wystąpił w Lincoln Center w Nowym Jorku. Koncertował z czołowymi polskimi orkiestrami, m.in. Filharmonią Narodową, NOSPR, i dyrygentami: A. Boreyko, J. Maksymiukiem, P. Przytockim, T. Strugałą.

Pianista wykona kompozycje Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Roberta Schumanna.

  • Drugiego dnia, w sobotę, 15 czerwca, koncert jazzowy w wykonaniu wokalistki Natalii Muianga, której towarzyszyć będzie zespół w składzie: Mateusz Jaremko – gitara elektryczna, Adam Pachla – kontrabas i gitara basowa, Jakub Grzywacz – perkusja, Ariel Suchowiecki – instrumenty klawiszowe. 

Natalia Muianga ukończyła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej zespół zadebiutował w Gdyni na Festiwalu Ladies’ Jazz Festival (2020), zdobywając nagrodę Grand Prix. Są także laureatami II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” i „Blue Note Poznań Competition”. Natalia Muianga była finalistką w „Mam Talent TVN” oraz ćwierćfinalistką w „The Voice of Poland”. Wystąpiła w tym roku na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w konkursie „Debiuty”.

Program koncertu obejmować będzie autorskie kompozycje muzyków oraz standardy jazzowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Danusia 07.06.2024 08:58
Na pewno pójdę. Ciesze się, że są takie koncerty w naszym pięknym regionie. Mieszkam nieopodal w Stary Targu.

Reklama
Reklama
Reklama