Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Spotkania z autorami i czytania aktorskie w Bibliotece Sopockiej

Przypadające na 2024 rok stulecie przyznania Władysławowi Reymontowi literackiej nagrody Nobla za „Chłopów” Biblioteka Sopocka proponuje uczcić projektem poświęconym chłopom i chłopkom właśnie.
Spotkania z autorami i czytania aktorskie w Bibliotece Sopockiej

Autor: Biblioteka Sopot

Inicjatywa nosi nazwę „Z chłopów my wszyscy” i zakłada organizację spotkań z autorami wydanych w ostatnich latach opracowań historycznych, reportaży, biografii zbiorowych, baśni i innych książek poświęconych życiu i kulturze naszych przodków z chłopskiego stanu
W odróżnieniu od młodopolskiej chłopomanii, dzisiejsze spojrzenie na los chłopstwa pozbawione jest idealizacji – piszą twórcy projektu. - Zarówno twórcy nowej adaptacji powieści Reymonta, jak i autorzy kolejnych opracowań historycznych o chłopskich losach odżegnują się od kreowania sielskiej wizji życia na wsi. Mówią wprost o biedzie, przemocy, feudalnych warunkach, niewolniczej pracy i bardzo trudnych warunkach życia, zwłaszcza dzieci i kobiet

Familijne spotkanie z Justyną Bednarek już 13 czerwca (Fot. Julita Delbar Klitka Atelier)

Wśród zaproszonych przez Bibliotekę gości znajdują się m.in. Maria Strzelecka, Justyna Bednarek, Kacper Pobłocki, Andrzej Bieńkowski
Sopocki projekt pozwoli się też przyjrzeć powieści Reymonta i jej dzisiejszej recepcji, również w kontekście jej najnowszej filmowej adaptacji. 

– Zorganizujemy performatywne czytania „Chłopów” z udziałem aktorów oraz przeprowadzenie warsztatów z rękodzieła, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do świata, który odszedł, a wciąż w nas żyje i domaga się uwagi – planują pomysłodawcy projektu.

Wydarzenia w ramach projektu będą odbywały się w filiach Biblioteki Sopockiej od czerwca do grudnia 2024 roku. Udział we wszystkich jest bezpłatny. 
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Na czerwiec zaplanowano:

  • Familijne spotkanie z Justyną Bednarek, autorką książki pt. „Cuda nad Rospudą” połączone z warsztatami plastycznymi
    13 czerwca, 17:00, Koc i książka (Kazimierza Wielkiego 14) 

„Cuda nad Rospudą” to książka, która przybliża czytelnikom bajki ludowe z Podlasia i Suwalszczyzny, a także barwną i burzliwą historię tych rejonów Polski.  

W kameralnym wnętrzu nadmorskiej filii Koc i książka odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką, a po rozmowie nastąpi część warsztatowa, podczas której powstaną piękne ptaki z papieru ozdobione ludowymi wzorami. 

O autorce:

Justyna Bednarek (ur. 1970), z wykształcenia romanistka, pisarka dla dzieci, autorka ponad 50 książek, w tym „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które weszły do kanonu lektur szkolnych, „Pięciu sprytnych kun”, „Babcochy” czy też serii o Dusi i Psinku-Świnku. Za swoje książki otrzymała wiele nagród literackich (m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego czy tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY za ostatnią cześć „Skarpetek”). Zanim spełniła swoje marzenie o pisaniu bajek, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, najdłużej – w miesięczniku „Kuchnia”. Mieszka w Warszawie, ma troje dzieci, trzy psy, kota, dwie kury i dwa kaczory biegusy. 

Spotkanie z  autorką książki, Marią Strzelecką 20 czerwca

 

  • Spotkanie autorskie z Marią Strzelecką, autorką książek „Beskid bez kitu” i „Beskid bez kitu. Zima”
    20 czerwca, 17:00, Sopoteka (Tadeusza Kościuszki 14) 

Maria Strzelecka to artystka, graficzka, malarka, aktorka oraz autorka książek „Beskid bez kitu” oraz „Beskid bez kitu. Zima”, wokół których będzie oscylować rozmowa z artystką w Sopotece. Książki Marii Strzeleckiej to opowieści o Łemkowszyźnie sprzed lat i tej dzisiejszej, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Warto dodać, że książki te są projektami w pełni autorskimi: Strzelecka nie tylko napisała do nich tekst, ale też samodzielnie wykonała oprawę graficzną, ilustracje, skład typograficzny, jak również sama przygotowała projekt do druku.  

O gościni: 

Maria Strzelecka – absolwentka warszawskiej ASP, najpierw studiowała na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, później na Wydziale Grafiki. Dyplom z animacji w pracowni profesora Hieronima Neumanna, aneks z malarstwa w pracowni profesora Adama Styki. W 2019 r. obroniła pracę doktorską na tym samym wydziale – promotorka: Grażka Lange. 

Kiedyś wokalistka punkowych kapel, teraz czas dzieli między malarstwo, animacje, Beskid Niski oraz samotne wyprawy na północ. Mama dwójki dzieci: Kaja i Jagny. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama