Inicjatywa nosi nazwę „Z chłopów my wszyscy” i zakłada organizację spotkań z autorami wydanych w ostatnich latach opracowań historycznych, reportaży, biografii zbiorowych, baśni i innych książek poświęconych życiu i kulturze naszych przodków z chłopskiego stanu.
W odróżnieniu od młodopolskiej chłopomanii, dzisiejsze spojrzenie na los chłopstwa pozbawione jest idealizacji – piszą twórcy projektu. - Zarówno twórcy nowej adaptacji powieści Reymonta, jak i autorzy kolejnych opracowań historycznych o chłopskich losach odżegnują się od kreowania sielskiej wizji życia na wsi. Mówią wprost o biedzie, przemocy, feudalnych warunkach, niewolniczej pracy i bardzo trudnych warunkach życia, zwłaszcza dzieci i kobiet.
Wśród zaproszonych przez Bibliotekę gości znajdują się m.in. Maria Strzelecka, Justyna Bednarek, Kacper Pobłocki, Andrzej Bieńkowski.
Sopocki projekt pozwoli się też przyjrzeć powieści Reymonta i jej dzisiejszej recepcji, również w kontekście jej najnowszej filmowej adaptacji.
– Zorganizujemy performatywne czytania „Chłopów” z udziałem aktorów oraz przeprowadzenie warsztatów z rękodzieła, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do świata, który odszedł, a wciąż w nas żyje i domaga się uwagi – planują pomysłodawcy projektu.
Wydarzenia w ramach projektu będą odbywały się w filiach Biblioteki Sopockiej od czerwca do grudnia 2024 roku. Udział we wszystkich jest bezpłatny.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Na czerwiec zaplanowano:
- Familijne spotkanie z Justyną Bednarek, autorką książki pt. „Cuda nad Rospudą” połączone z warsztatami plastycznymi
13 czerwca, 17:00, Koc i książka (Kazimierza Wielkiego 14)
„Cuda nad Rospudą” to książka, która przybliża czytelnikom bajki ludowe z Podlasia i Suwalszczyzny, a także barwną i burzliwą historię tych rejonów Polski.
W kameralnym wnętrzu nadmorskiej filii Koc i książka odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką, a po rozmowie nastąpi część warsztatowa, podczas której powstaną piękne ptaki z papieru ozdobione ludowymi wzorami.
O autorce:
Justyna Bednarek (ur. 1970), z wykształcenia romanistka, pisarka dla dzieci, autorka ponad 50 książek, w tym „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które weszły do kanonu lektur szkolnych, „Pięciu sprytnych kun”, „Babcochy” czy też serii o Dusi i Psinku-Świnku. Za swoje książki otrzymała wiele nagród literackich (m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego czy tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY za ostatnią cześć „Skarpetek”). Zanim spełniła swoje marzenie o pisaniu bajek, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, najdłużej – w miesięczniku „Kuchnia”. Mieszka w Warszawie, ma troje dzieci, trzy psy, kota, dwie kury i dwa kaczory biegusy.
- Spotkanie autorskie z Marią Strzelecką, autorką książek „Beskid bez kitu” i „Beskid bez kitu. Zima”
20 czerwca, 17:00, Sopoteka (Tadeusza Kościuszki 14)
Maria Strzelecka to artystka, graficzka, malarka, aktorka oraz autorka książek „Beskid bez kitu” oraz „Beskid bez kitu. Zima”, wokół których będzie oscylować rozmowa z artystką w Sopotece. Książki Marii Strzeleckiej to opowieści o Łemkowszyźnie sprzed lat i tej dzisiejszej, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Warto dodać, że książki te są projektami w pełni autorskimi: Strzelecka nie tylko napisała do nich tekst, ale też samodzielnie wykonała oprawę graficzną, ilustracje, skład typograficzny, jak również sama przygotowała projekt do druku.
O gościni:
Maria Strzelecka – absolwentka warszawskiej ASP, najpierw studiowała na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, później na Wydziale Grafiki. Dyplom z animacji w pracowni profesora Hieronima Neumanna, aneks z malarstwa w pracowni profesora Adama Styki. W 2019 r. obroniła pracę doktorską na tym samym wydziale – promotorka: Grażka Lange.
Kiedyś wokalistka punkowych kapel, teraz czas dzieli między malarstwo, animacje, Beskid Niski oraz samotne wyprawy na północ. Mama dwójki dzieci: Kaja i Jagny.
Napisz komentarz
Komentarze