Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czarno-białe lemury nowymi domownikami gdańskiego ZOO

W gdańskim ZOO zamieszkała para ośmioletnich lemurów wari. To zwierzęta naturalnie zamieszkujące Madagaskar, jednak od jakiegoś czasu są zagrożone wyginięciem. - Para, którą mamy w gdańskim zoo jest parą hodowlaną i mamy nadzieję, że doczekamy się młodych – mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Lemury w zoo w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W gdańskim zoo pojawiły się czarno-białe lemury

Po wielu zawirowaniach związanych z transportem zwierząt spoza Unii Europejskiej w gdańskim ZOO uroczyście przywitano parę nowych mieszkańców. To czarno-białe lemury wari, zamieszkujące naturalnie niewielkie obszary wschodniego Madagaskaru. W gdańskim ogrodzie zoologicznym cieszą się, bo przez niszczenie środowiska naturalnego odnotowano aż pięciokrotny spadek ich liczebności i gatunek ten został sklasyfikowany jako krytycznie zagrożony, a właśnie dzięki hodowli w ogrodach istnieje szansa na zachowanie i ochronę tych pięknych zwierząt.

- Są to zwierzęta, które są krytycznie zagrożone wyginięciem, dlatego takie bardzo wartościowe dla nas. Para którą mamy w gdańskim zoo jest parą hodowlaną mamy nadzieję, że doczekamy się młodych – mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Jak informują w gdańskim ZOO, obecnie w ogrodach zoologicznych żyje prawie dwa razy więcej tych zwierząt, niż w naturze. W ogrodach zoologicznych na świecie przebywa obecnie blisko 800 osobników, a w przyrodzie występuje ich tylko ok. 450 osobników.

CZYTAJ TEŻ: Pingwinka z gdańskiego zoo w konkursie międzynarodowym

- Lemury wari czarno-białe są gatunkiem programowym. Ogród podlega więc bardzo restrykcyjnej weryfikacji, żeby móc je posiadać. Koordynator tego gatunku zdecydował, że zgodę na rozmnażanie otrzymamy w przypadku sprowadzenia zwierząt z Wielkiej Brytanii. Transport spoza Unii Europejskiej oznaczał całe mnóstwo dokumentów i ustaleń weterynaryjnych. Jesteśmy ambitni, dlatego podjęliśmy to wyzwanie i tym samym otworzyliśmy furtkę kolejnym ogrodom zoologicznym. Na podstawie naszej pracy kolejne naczelne będą mogły być sprowadzone z Wielkiej Brytanii. Jest to ważne ze względu na przepływ genów – wyjaśnia Beata Kuźniar, kierownik działu zwierząt drapieżnych.

Samica Sakina i samiec Tanjona w maju skończą 8 lat. Są po długiej podróży i zapoznają się jeszcze z nowym domem oraz nowymi opiekunami. Na czas aklimatyzacji nie będzie możliwości podglądania ich przez szybę. Zamieszkały w nowym pawilonie, który powstał we współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego.

A warto dodać, że nie tak dawno w gdańskim ogrodzie pojawiła się nowa żyrafa.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama