Przekazanie działki w gm. Choczewo spółce Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) było jednym z istotnych warunków wymaganych przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino - poinformował Piotr Piela, pełniący obowiązki prezesa PEJ.
CZYTAJ TEŻ: Jest umowa na budowę pierwszego odcinka drogi do elektrowni jądrowej
W ostatnią środę, 23 kwietnia, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podpisała w tej sprawie stosowną umowę. Daje ona PEJ prawo do dysponowania na cele budowlane nieruchomościami objętymi uzyskaną w 2023 roku decyzją lokalizacyjną.
- Jest to przede wszystkim ważny moment dla Pomorza, które zyskuje możliwość dalszego rozwoju infrastrukturalnego oraz gospodarczego - powiedziała Beata Rutkiewicz. - Inwestycja nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale stanie się również impulsem do rozwoju regionu, tworzenia nowych miejsc pracy i wzmocnienia polskiego sektora energetycznego.
Wniosek o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste Polskich Elektrowni Jądrowych został złożony do Wojewody Pomorskiego 26 lipca 2024 roku. Wcześniej spółka uzyskała w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce m.in. decyzję środowiskową oraz lokalizacyjną, potwierdzające możliwość wybudowania w tym miejscu obiektu jądrowego i określające zakres terytorialny inwestycji na lądzie i morzu. Spełnienie tych formalności pozwoliło spółce na złożenie wniosku o pozwolenie na prace przygotowawcze.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma rozpocząć komercyjną działalność w 2036 roku.
Napisz komentarz
Komentarze