Nie żyje Ernest Bryll. Miał 89 lat
Zmarł Ernest Bryll, poeta - czytamy w komunikacie, zamieszczonym przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Informacja o śmierci Ernesta Brylla pojawiła się także na jego profilu na Facebooku. W poście zamieszczono jego wiersz "Nasz dom już głębiej..."
Ernest Bryll urodził się w 1 marca 1935 r. w Warszawie. W czasie okupacji był członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie jego rodzina przeniosła się do Gdyni, gdzie w 1951 r. uzyskał maturę. Pracował krótko w „Dzienniku Bałtyckim”, a następnie w gdyńskim porcie. Trójmiasto opuścił rok później, przeprowadzając się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia.
Jako poeta zadebiutował w 1958 r. tomikiem wierszy "Wigilie wariata". Dwa lata później wydał "Autoportret z bykiem". Opublikował niemal 40 tomów wierszy.
W latach 1963-1967 był kierownikiem literackim w Teatrze Telewizji, a w latach 1974-1978 - dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. W latach 1991-1995 był ambasadorem RP w Irlandii. W 2012 r. został szefem Działu Literackiego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Był również autorem często wystawianych dramatów: "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik". Napisał również oratorium "Kolęda-Nocka" z "Psalmem stojących w kolejce" oraz teksty do widowisk "Po górach, po chmurach" i "Na szkle malowane".
Jego utwory śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Michał Bajor, Marek Grechuta, Czesław Niemen, Stan Borys, Krystyna Prońko, czy 2 plus 1. Niewielu wie, że wielki hit zespołu Myslowitz - "Peggy Brown" to irlandzka ballada w tłumaczeniu właśnie Ernesta Brylla.
Napisz komentarz
Komentarze