Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W stoczni wojennej w Gdyni powstaje najwyższa hala w Polsce

Nowoczesna hala kadłubowa powstająca w PGZ Stoczni Wojennej dołączy do listy obiektów widocznych niemal z całej nadmorskiej Gdyni. To najwyższa hala w polskiej branży stoczniowej i ma ogromne znaczenie dla rozwoju polskiej floty wojennej. Tu bowiem budowane być mają nowe fregaty w ramach programu Miecznik.
Kliknij aby odtworzyć

PGZ Stocznia: Powstaje najwyższa hala w Polsce!

W PGZ Stoczni Wojennej realizowane są największe w jej historii inwestycje, szacowane na 300 milionów złotych. Już w lipcu bieżącego roku oddane mają być do użytku dwie nowoczesne hale - kadłubowa i produkcyjna. Zwłaszcza pierwszy z ww. obiektów może imponować rozmiarami, dołączył już do budowli widocznych niemal z całej nadmorskiej Gdyni.

Nowa Hala Kadłubowa umożliwiać będzie budowę nowych okrętów pod zadaszeniem, w warunkach diametralnie lepszych niż pochylnie na otwartym powietrzu. W grudniu ub. roku na konstrukcji hali umieszczono symboliczną wiechę. Teraz hala jest "obudowywana", powstają instalacje wewnętrzne i zewnętrzne: elektryczne, gazowe, wentylacyjne. Hala będzie najwyższa w polskiej branży stoczniowej - jej wysokość to 43 m, zaś licząc umieszczone na dachu systemy wentylacji nawet 46 m. Co ciekawe, do montażu obudowy wykorzystywanych jest pięć z sześciu dostępnych na polskim rynku podnośników o wysięgu do 58 metrów. 

Zainstalowana już została brama główna Hali Kadłubowej. Podobnie jak cały obiekt, również ta jego część ma imponujące wymiary - 34 m szerokości przy 43 m wysokości. Porównać to można do trzech typowych boisk do koszykówki. Brama waży (łącznie z maszynownią) bagatela, 34 tony.  Trwają przygotowania do montażu drugiej, podobnej bramy po przeciwnej stronie hali. W kwietniu ruszy wylewanie posadzki.

To nie wszystkie inwestycje za wspomniane 300 milionów. Możliwości Hali Kadłubowej uzupełni nowa Hala Produkcyjna, w której działać będą wydziały wyposażeniowe stoczni. Dobiega końca montaż izolacji dachu oraz okładzin ściennych, montowane są instalacje wewnętrzne, jeszcze w marcu mają być zainstalowane suwnice, bramy wjazdowe oraz akustyczne przegrody. Trwa wylewanie posadzki betonowej, na której w maju pojawi się warstwa żywicy z tworzyw sztucznych.

CZYTAJ TEŻ: Powstanie konstrukcja morska dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Posłuży rozładunkom dużych elementów

– Już niedługo w tej hali zaczną pracę wszystkie wydziały wyposażeniowe PGZ SW. Stoczniowcy będą mieli w nich o wiele lepsze warunki pracy niż w starych pomieszczeniach a sześć nowych maszyn, jakie zostaną tu zamontowane zapewni nam prawdziwy przeskok technologiczny w kilku obszarach produkcji – powiedział Maciej Poprawski, dyrektor operacyjny Stoczni odpowiedzialny za proces inwestycyjny.

Do hal trzeba dostarczać niezbędne materiały. Dlatego realizowana jest równolegle przebudowa nabrzeża, dróg wewnętrznych oraz infrastruktury technicznej PGZ Stoczni Wojennej. Stan zaawansowania tych prac szacowany jest na 25 procent.

(wideo: PGZ Stocznia Wojenna)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama