Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ile samochodów jeździ na Pomorzu? Ruszają badania ruchu

Ile samochodów jeździ pomiędzy wybranymi miejscowościami województwa pomorskiego? W których miastach najwięcej pasażerów korzysta z autobusów, a w których z pociągów? Gdzie potrzebna jest nowa droga, a gdzie nowe połączenie kolejowe? Odpowiedzi m.in. na te pytania udzielić ma Pomorskie Badanie Ruchu, które potrwa przez cały 2024 r. Obejmie ono całe województwo.
korek

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Na Pomorzu ruszają badania ruchu. Obejmą całe województwo

Badanie ruchu potrwa do końca roku. Jego celem będzie zebranie jak największej ilości danych dotyczących mobilności mieszkańców Pomorza. Materiał stanowić będzie podstawę do opracowania Pomorskiego Modelu Ruchu, obejmującego indywidualny ruch drogowy oraz ruch kolejowy, autobusowy i ciężarowy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czym gdańszczanie jeżdżą do pracy? Ruszają Gdańskie Badania Ruchu

– Tylko w tym roku na transport wydamy ponad 1,1 mld zł. Badanie ruchu jest bardzo ważne, bo dzięki niemu będziemy mogli racjonalnie wydawać publiczne środki i dostosowywać ofertę do potrzeb pasażerów – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – To będzie instrument, który da nam racjonalne argumenty w rozmowach, choćby z samorządami.

Pomorskie Badanie Ruchu. Na czym będzie polegać?

Badania będą prowadzone wiosną, jesienią oraz w sezonie letnim 2024 r.

W ramach Pomorskiego Badania Ruchu 2024 planowane są zbadanie natężenia ruchu drogowego, potoków pasażerskich w regionalnych pociągach i autobusach, badanie ruchu tranzytowego oraz zachowań komunikacyjnych mieszkańców.

Jakub Pietruszewski / dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego

Badania będą przeprowadzane różnymi metodami na terenie całego województwa.

– Będą to m.in. wywiady w gospodarstwach domowych. Badania natężenia ruchu zostaną przeprowadzone za pomocą kamer monitoringu oraz obserwatorów. Badacze wsiądą również do autobusów i pociągów, gdzie policzą wszystkich pasażerów na trasie – wyjaśnia Aneta Kostelecka, lider konsorcjum PBS, Via Vistula i Rubika, które będzie realizować badania.

Pomorskie Badanie Ruchu. Mieszkańców odwiedzą ankieterzy

Podczas badań do wylosowanych gospodarstw domowych zapukają ankieterzy. Przeprowadzą wywiad dotyczący zachowań komunikacyjnych. Pytania będą dotyczyć:

  • celów podróży,
  • sposobów dotarcia do określonych miejsc, czyli z jakich środków komunikacji korzystaliśmy oraz ile czasu poświęciliśmy na dojazd.

– Choć nie jest to obowiązkowe, to bardzo zachęcam do odpowiedzi na pytania zawarte w ankietach. Dzięki temu wszyscy będziemy mogli mieć wkład w rozwój naszego regionu, tworzenie i doskonalenie połączeń komunikacyjnych – apeluje wicemarszałek Bonna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Feralne skrzyżowanie w Chojnicach. Będzie ponowna analiza ruchu

Ankieterzy będą odwiedzać mieszkańców:

  • od środy do piątku w godzinach popołudniowych
  • oraz w soboty od godz. 10.

Udział jest dobrowolny, a odpowiedzi anonimowe. Nie będzie możliwa identyfikacja osób na podstawie udzielonych odpowiedzi. Badanie zostanie przeprowadzone na próbie ponad 20 tys. mieszkańców.

Planowane jest również zbadanie ruchu turystycznego w siedmiu nadmorskich gminach regionu, gdzie ankieterzy przepytają ponad 3 tys. wczasowiczów.

Pomorski Model Ruchu efektem badań

Efektem badań oraz analiz wyników będzie Pomorski Model Ruchu.

–  To odwzorowanie funkcjonowania obecnego transportu w regionie oraz prognoza jego rozwoju w perspektywie do 2050 r. – wyjaśnia dyrektor Pietruszewski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podwyżki cen biletów w Gdańsku. Wiceprezydent o kulisach

Model będzie narzędziem pomagającym w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących polityki transportowej województwa.

– Dzięki wynikom będzie, np., wiadomo, jaka droga jest potrzebna, czy jakie zmiany wprowadzić w połączeniach kolejowych – dodaje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jeździsz rowerem? Weź udział w Badaniu Klimatu Rowerowego

Pomorski Model Ruchu będzie silnie powiązany ze Zintegrowanym Modelem Ruchu dla całej Polski oraz Gdańskim Modelem Ruchu. Badania są finansowane ze środków FEP 2021-2027. Unijne dofinansowanie wyniosło ok. 5,5 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama