Kłopotliwe skrzyżowanie w Chojnicach
17 maja 2021 roku zmieniono organizację ruchu na Osiedlu Asnyka i już następnego dnia na jednym z głównych skrzyżowań Zapolskiej i Żeromskiego doszło do poważnego wypadku. Wówczas tłumaczono to tym, iż kierowcy jeżdżą na pamięć i nie do końca zwracają uwagę na znaki. Mimo upływu czasu na tym samym skrzyżowaniu nadal jest niebezpieczne. I to nawet bardziej niż gdy obowiązywały tu znaki (m.in. znak „stop”). Wciąż dochodzi tu do stłuczek, kolizji i wypadków. I nie można już mówić o jeździe na pamięć...
Dlaczego tak się dzieje? Ulica Zapolskiej jest jedną z dwóch głównych dróg prowadzących z ulicy Człuchowskiej i z Osiedla Kolejowego do szkoły nr 7, a wiele osób jeździ tędy również do szpitala. Ulica Żeromskiego, mimo złego stanu nawierzchni (na odcinku od Reymonta) również jest jedną z głównych dróg prowadzących na Osiedle Asnyka od strony starostwa powiatowego. Kierowcy, jadąc tymi głównymi drogami są więc cały czas przekonani, że mają pierwszeństwo (nie zwracają uwagi na oznakowanie przy wjeździe na osiedle o skrzyżowaniach równorzędnych). I los czasami powoduje, że „spotykają” się na tym skrzyżowaniu i często na reakcję jest już za późno.
- Nadal się boimy, że znów samochód wpadnie do któregoś ogrodu, uderzy w dom czy wjedzie z impetem na chodnik – mówią mieszkańcy okolicznych domów. A wiedzą, co mówią, gdyż kilkukrotnie zdarzyło się, że samochody, po tym jak wjechały impetem w siebie, „lądowały” w okolicznych posesjach.
Po wypadku radny apeluje do burmistrza
Po kolejnym już wypadku w tym miejscu, zareagował radny Patryk Tobolski. Zwrócił się do burmistrza Chojnic z prośbą o interwencję w sprawie ponownego rozpatrzenia kwestii bezpieczeństwa w tym miejscu.
- Z niepokojem obserwuję wiele niebezpiecznych zdarzeń, jakie mają miejsce po wprowadzeniu tam strefy skrzyżowań równorzędnych, ale także dochodzą do mnie sygnały od mieszkańców osiedla, którzy w obawie o zdrowie swoich najbliższych apelują o zmianę decyzji i powrót do poprzedniej organizacji ruchu. Uważam, że w głównej mierze należy się skupić na charakterystyce tej drogi. Jest to główna ulica prowadząca do szkoły podstawowej nr 7, która jest dużą placówką, w której znajdują się także oddziały przedszkolne. Dzieci masowo uczęszczają wzdłuż tej ulicy chodnikami pieszo lub rowerami. Nie bez znaczenia jest także fakt, że widoczność na tych skrzyżowaniach jest bardzo ograniczona przez zarośnięte narożniki prywatnych posesji ozdobionych różnego rodzaju żywopłotami. Ponadto droga ta charakteryzuje się sporym nachyleniem , co nie jest bez związku ze zbliżającą się zimą. Podjazd pod górę, gdzie trzeba co chwilę się zatrzymywać, by przepuścić pojazdy z prawej strony, ale także zjazd tą ulicą w stronę Asnyka przy śliskiej nawierzchni, może być przyczyną licznych kolizji drogowych - przekonuje radny Patryk Tobolski.
Radny uważa, że należałoby albo wyłączyć to skrzyżowanie z obowiązującego na osiedlu systemu skrzyżowań równorzędnych albo zamontować na ulicy Zapolskiej kilka progów spowalniających, dzięki czemu kierowcy znacznie zmniejszą prędkość, a to w końcu było głównym zamierzeniem wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w tej okolicy.
Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster informuje, iż obecnie trwają ponowne analizy dotyczące zmian organizacji ruchu na tej drodze i na tym konkretnym skrzyżowaniu.
Napisz komentarz
Komentarze