Kiedy można strzelać fajerwerkami? Są dwa wyjątki
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Poza tymi dniami, odpalanie petard czy fajerwerków zagrożone jest mandatem w wysokości 500 zł - o czym w szczególności powinni pamiętać miłośnicy hucznego celebrowania nadchodzącego Nowego Roku. Jeszcze poważniejsze konsekwencje grożą za zakłócanie spokoju. Reguluje to przepis kodeksu wykroczeń mówiący o tym, że:
„Kto to krzykiem, hałasem alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 5000 zł”.
Sprzedaż fajerwerków dzieciom to przestępstwo
Zwolnienie z ograniczeń w Sylwestra i Nowy Rok nie oznacza pełnej dowolności odpalania fajerwerków. Używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem, może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sylwestrowy Patrol Animalsów ruszy na pomoc zwierzętom. "Ta noc jest dla nich koszmarem"
- Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy – przypomina podkom. Lucyna Rekowska, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. - Jak wynika ze statystyk, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami jest corocznie przyczyną wielu wypadków. Najczęstsze konsekwencje takiego zachowania to: oparzenia skóry, uszkodzenia ciała, utrata wzroku, kalectwo, a nawet śmierć. Aby zabawa z fajerwerkami była bezpieczna, musimy przestrzegać pewnych zasad. Kupujmy je u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków. Pod żadnym pozorem nie powinny odpalać ich dzieci. Najmłodsi muszą być pod stałym nadzorem trzeźwej osoby dorosłej. Zachowajmy bezpieczną odległość i nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem.
Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. W razie wypadku wezwijmy odpowiednie służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Pamiętajmy również o tym, że sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem. Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji trzeba i warto reagować. To dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18. roku życia grożą nawet do 2 lat więzienia.
Napisz komentarz
Komentarze