Ogłoszony przetarg jest pierwszym efektem podpisanej 20 listopada br. umowy ramowej pomiędzy samorządem wojewódzkim i gminą Gdańsk o współpracy przy realizacji projektu PKM Południe. Zadanie obejmuje 7-kilometrową linię kolejową na odcinku Gdańsk Śródmieście – węzeł Kowale, w tym budowę sześciu nowych stacji pasażerskich, z których dwie znajdować się będą pod ziemią, a dwie na estakadach, a także budowę kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych. Prace projektowe będą realizowane w latach 2024-2026. Jeżeli przygotowującym inwestycję samorządom uda się w tym samym czasie zdobyć unijne dofinansowanie, realizacja inwestycji będzie możliwa już w latach 2027- 2029.
PKM Południe. Kiedy gotowy projekt?
- Budowa PKM Południe przysłuży się rozwojowi naszego miasta. Jest to jednak ogromne wyzwanie pod względem uwarunkowań planistycznych, transportowych, infrastrukturalnych i krajobrazowo-przyrodniczych - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Umowa, którą podpisaliśmy przed miesiącem umożliwiła ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na realizację pierwszego etapu inwestycji. Jest to niezbędne m.in. do ubiegania się o unijne dofinansowanie.
CZYTAJ TEŻ: Pomorska Kolej Metropolitarna pojedzie na południe. To największa inwestycja w historii Gdańska
Oprócz linii kolejowej, w zakres zadania wchodzi budowa nowego układu drogowego tzw. ul. Nowej Sandomierskiej, której część przebiegać będzie wiaduktem nad torami. Ponadto, zrealizowany zostanie II etapu budowy ul. Nowej Świętokrzyskiej, na odcinku od ul. Kampinoskiej do ul. Świętokrzyskiej, w rejonie węzła Kowale. Projektowana ulica stanowić będzie kontynuację zadania inwestycyjnego realizowanego aktualnie przez samorząd Gdańska.
- Za nami ponad dwa lata wytężonej pracy przy realizacji Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, które pokazało, że projekt PKM Południe nie jest mrzonką, a realną inwestycją, dzięki której czas podróży z planowanego Węzła Kowale do centrum Gdańska skróci się z ok. godziny do 14 minut – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Wspólnie z naszymi partnerami z urzędów marszałkowskiego i miejskiego zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży, wyzwań spowodowanych dodatkowymi zadaniami drogowymi i zaufania, którym obdarzyli nas mieszkańcy metropolii. Podobnie jak w przypadku realizacji STEŚ, również na etapie projektowania, dołożymy wszelkich starań, żeby projekt PKM Południe był skrojony na miarę potrzeb mieszkańców.
Zainteresowani udziałem w przetargu wykonawcy mają czas do 25 stycznia 2024 r. na złożenie ofert. O wyborze zdecydują dwa kryteria: cena (90 proc.) i doświadczenie (10 proc.). Wybrana firma będzie mieć na wykonanie projektu 36 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Napisz komentarz
Komentarze