Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

W ZZO w Nowym Dworze zbudowali nową sortownię. Już myślą o spalarni

W Nowym Dworze w gminie Chojnice podsumowano projekt związany z rozbudową Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwe będzie uzyskanie jeszcze większej ilości surowców wtórnych, i to o zdecydowanie lepszych parametrach jakościowych. Wartość całego projektu to ponad 123 mln zł!
nowa sortownia w ZZO w Nowym Dworze

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Nowy Dwór: W ZZO powstała nowa sortownia

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze rośnie w oczach. W ramach nowego projektu, zyskał on dodatkową infrastrukturę, niezbędną do zwiększenia efektywności i wydajności odzysku oraz recyklingu odpadów komunalnych. A wszystko po to, by zmniejszyć ich masę, co z kolei ma umożliwić spełnienie krajowych oraz unijnych celów w zakresie gospodarki odpadami.

Nową inwestycję uroczyście otwarto w czwartek, 14 grudnia. Były przecięcie wstęgi, a także zwiedzanie obiektu.

– Dziś to dla nas prawdziwe święto i jesteśmy dumni z tej inwestycji, tym bardziej, że zrealizowaliśmy ją w bardzo krótkim czasie. Sama budowa trwała zaledwie rok, ale dzięki profesjonalizmowi oraz życzliwemu podejściu wielu firm i osób wszystko udało się zakończyć w terminie – mówi prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze Marek Jankowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Niebezpieczne odpady medyczne z krwią wyrzucone w pustostanie w gminie Kościerzyna

Marek Jankowski nie ukrywa, że w ZZO już są myślami przy kolejnych ważnych inwestycjach.

– Planujemy dalszą rozbudowę w kierunku jeszcze lepszego wykorzystania odpadów. Mam tu na myśli spalarnię – dodaje prezes ZZO w Nowym Dworze.

Nowa sortownia w ZZO w Nowym Dworze. Jak działa?

Projekt trwał trzy lata. Jak informują w ZZO w Nowym Dworze, głównym zadaniem była budowa nowoczesnej sortowni na odpady selektywnie zbierane, której roczna wydajność wynosi 16 500 Mg. Dostarczane do niej śmieci załadowywane są teraz do maszyny rozrywającej worki, po czym materiał kierowany jest na przenośniki taśmowe, transportujące odpady do poszczególnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu separatorów metali żelaznych oraz separatora wiroprądowego możliwe jest odzyskiwanie nie tylko odpadów ze stali, ale również tych z metali nieżelaznych. Cały proces odbywa się automatycznie. Jego efektem jest balast, załadowywany do kontenerów za pomocą stacji automatycznego załadunku, natomiast surowce są kierowane do prasy belującej.

Automatyzacja procesu znacznie zwiększa bezpieczeństwo i poprawia warunki pracy osób obsługujących linie sortownicze. Zadaniem pracowników w kabinie sortowniczej jest kontrola czystości surowców.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dobra wiadomość dla mieszkańców. Gdynia obniży opłatę za śmieci

W ramach projektu powstały także:

  • zadaszone boksy magazynowe na posegregowane odpady,
  • parking
  • i budynek kontroli.

Rozbudowany został również Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wydzielone zostało w nim specjalne pomieszczenie, w którym ma zostać utworzony punkt ponownego użycia. Trafią tam przedmioty przywiezione przez mieszkańców, które mogą służyć do dalszego wykorzystania.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po pożarach składowiska w Kamieńcu. Są zarzuty za nielegalne odpady

W ramach inwestycji, zbudowano też place na odpady budowlane oraz bioodpady i polepszacz glebowy. Powstała również specjalna ścieżka edukacyjna, czyli miejsce do prowadzenia zajęć dla zorganizowanych grup dzieci, młodzieży i dorosłych na temat gospodarki odpadami. Zakupiono także niezbędne maszyny i urządzenia, m.in.:

  • rozdrabniacz mobilny,
  • ładowarki
  • czy też mobilny przesiewacz bębnowy.

Wartość projektu, który współfinansowany był przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to 123,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich to 53,2 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama