Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Dworzec Gdańsk Główny będzie miał patrona! Wiadomo, kto nim zostanie

PKP wybrały patrona dla niedawno zmodernizowanego dworca Gdańsk Główny. 5 grudnia, podczas uroczystości zaplanowanej w obiekcie, przedstawiciele spółki oficjalnie ogłoszą czyje imię nosić będzie zabytkowy obiekt w centrum Gdańska. Jak ustaliliśmy, uhonorowany tym zaszczytem zostanie Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku.
dworzec PKP Gdańsk Główny

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Mieczysław Jałowiecki patronem dworca Gdańsk Główny!

Dworzec Gdańsk Główny jest kolejnym, który w ostatnich latach otrzymuje imię osoby zasłużonej dla państwa polskiego oraz lokalnej społeczności. Dotychczas patronów nadano dworcom: Kraków Główny, który od połowy 2021 r. nosi im. marsz. Józefa Piłsudskiego, Katowice - od dwóch lat im. Konstantego Wolnego czy Bydgoszczy Głównej, od ub. roku im. Mariana Rejewskiego. Wiadomym było, że zabytkowy obiekt w Gdańsku musi poczekać na patrona przynajmniej do czasu zakończenia przebudowy. Przedłużająca się modernizacja trwała niespełna cztery lata i zakończyła 31 lipca 2023 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdański dworzec najpiękniejszy! Tak zdecydowali pasażerowie

Po uroczystości w hali głównej, prezes Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA, przyznał, że trwają zaawansowane rozmowy na ten temat. Z kolei biuro prasowe spółki, dopytywane o procedurę wyboru, odpowiadało, że przy nadawaniu imienia bierze pod uwagę wnioski, a także prośby lokalnych instytucji i stowarzyszeń, ale przede wszystkim zaangażowanie oraz zasługi kandydata dla niepodległej Polski.

Jak ustaliliśmy, 5 grudnia dworcowi Gdańsk Główny zostanie nadane imię Mieczysława Jałowieckiego, arystokraty, agronoma i polskiego patrioty, od 1919 r. generalnego delegata Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku oraz przedstawiciela rządu polskiego w mieście. Przed wojną zajmował się m.in. przyjmowaniem w porcie gdańskim statków z amerykańską pomocą żywnościową, która następnie kierowana była do kraju. Zorganizował również biuro paszportowe wydające wizy do Polski.

ZOBACZ TEŻ: Dworzec Gdańsk Główny już otwarty! Historia połączyła się z nowoczesnością

Jego działalność w Wolnym Mieście Gdańsk została zapamięta szczególnie za sprawą wykupu licznych nieruchomości. Od 1919 r., przejmował za własne środki, przy jednoczesnej obietnicy państwa ich późniejszego wykupu, kolejne działki na Westerplatte, co doprowadziło do pomyślnego zakończenia polskich starań utworzenia wojskowej bazy przeładunkowej na terenie Gdańska. Za swoją działalność został odznaczony w 1924 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do Szkocji. Zmarł 10 marca 1962 r. w Beckenham. Staraniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w ub. roku szczątki Mieczysława Jałowieckiego oraz jego żony sprowadzono do Polski. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 5 grudnia 2022 r. na Cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama