Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Polskość Pomorza” – ukazał się album o dziejach wyjątkowego regionu

Krzysztof Korda, doktor historii i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Przemysław Zieliński, wieloletni dziennikarz tczewskich mediów i pasjonat lokalnej historii, oraz Lech J. Zdrojewski, regionalista, prezes Fundacji „Oko-Lice Kultury” w Zblewie – to autorzy nowej publikacji poświęconej Pomorzu. „Polskość Pomorza”, bo taki tytuł nosi nowy album prezentuje wydarzenia, które ukształtowały współczesne Pomorze, a które stanowią o wyjątkowości tego regionu.
(fot. materiały promocyjne)

Pomorze zawsze było polskim oknem na świat. Tutaj zaczęła się II wojna światowa, konflikt, który dotknął pomorskie ziemie wyjątkowo boleśnie. Jakby na przekór tym tragicznym wydarzeniom, oraz mimo zastąpienia totalitaryzmu „brunatnego” totalitaryzmem „czerwonym”, to stąd popłynęły w świat idee wolności, demokracji i solidarności, których emanacją stał się wyjątkowy ruch zapoczątkowany przez robotników trójmiejskich zakładów pracy, a który dzisiaj znamy właśnie pod nazwą „Solidarności”.

To właśnie o dziejach tego regionu oraz wydarzeniach, które ukształtowały jego współczesny wymiar, opowiada album pt. „Polskość Pomorza”. W oparciu o tę publikację powstała również dedykowana wystawa. Prace przy publikacji trwały około 6 miesięcy. Autorzy postawili sobie za cel pokazać ostatnie 200 lat historii Pomorza w sposób pozwalający w przystępny sposób przyswoić przekazywaną w publikacji wiedzę, ale i atrakcyjny wizualnie.

- Podkreślamy zasługi licznych Kaszubów, Kociewiaków, mieszkańców Borów Tucholskich i Powiśla, przez wieki zaangażowanych w dbanie o polskość tych ziem – wyjaśniają autorzy. – O polskość Pomorza jego mieszkańcy walczyli nie tylko bronią, ale przede wszystkim pomysłem i rozwagą, angażując się w liczne działania prospołeczne, zrzeszając się, a przy tym umiejętnie lawirując pomiędzy tym, co w prawie zaborcy było dozwolone i bezwzględnie zakazane.

W oparciu o książkę powstał również dołączony do niej film dokumentalny Michała Szymanowicza pt. „Jak skała na morzu. O polskości Pomorza". Całość muzyczną klamrą spina płyta z premierowymi piosenkami autorstwa Dariusza „Maleo” Malejonka z zespołem, śpiewanymi m.in. przez Renatę Przemyk, Anię Rusowicz czy Marikę. Wydawcą jest Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych z Warszawy, a cały projekt sfinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości (Program „Niepodległa”).

- Mamy nadzieję, że lektura książki zainspiruje Czytelników do szerszego zainteresowania się historią Pomorza. Regionu, w którego losach jak w soczewce skupiają się dzieje naszego kraju: tragiczne, skomplikowane, inspirujące i zdumiewające – dodają autorzy.

Wernisaże wystawy oraz koncerty promujące to wydarzenie odbyły się już w Lublinie i Warszawie. Ekspozycja ma także przyjechać na Pomorze, w tym również do Tczewa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama