Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Baltexpo 2023 w Gdańsku: Prawie 200 wystawców z 15 krajów

Trwają targi Baltexpo 2023. Od wtorku, 10 października Gdańsk gości przedstawicieli spółek, instytucji oraz organizacji pozarządowych działających w branży morskiej. W AmberExpo swoje oferty prezentuje niespełna 200 wystawców. Targi potrwają do czwartku, 12 października.
Baltexpo 2023, Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Targi Baltexpo 2023 w Gdańsku. Prawie 200 wystawców z 15 krajów  

W obiekcie wystawienniczym AmberExpo na powierzchni ok. 12 tys. mkw. swoje usługi i produkty promują firmy specjalizujące się w wytwarzaniu komponentów infrastruktury stoczniowej, portowej i produkcyjnej, producenci wyposażenia jachtów i łodzi czy przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem energii. Wśród wystawców znaleźli się też przedstawiciele polskich portów czy rozwijającej się branży offshore.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rusza Baltexpo 2023. Prawie 200 wystawców na tegorocznych targach w Gdańsku

W salonie dedykowanym branży militarnej Balt Military Expo znaleźć można szeroką gamę uzbrojenia i sprzętu. Dużą ciekawość wzbudza robot patrolowo-przenośny produkcji polskiego PIAP, wyjątkowo podczas Baltexpo 2023 częstujący odwiedzających cukierkami. Maszyna służąca na co dzień w 13. Dywizjonie Trałowców pomaga w rozpoznaniu terenu oraz neutralizacji ładunków, przenosząc je, rozmontowując, a nawet wykonując zdjęcia rentgenowskie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim koło Łeby. To wielka szansa dla całego Pomorza

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się symulator szkoleniowy w technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości VR+AR.

– Symulator powstał na nasze potrzeby i służy szkoleniu pracowników różnych specjalizacji – mówi Joanna Dąbrowska z Centrum Nowych Kompetencji. – Sprzęt obsługuje sześć różnych aplikacji, pomagających w nauce pracy na suwnicach, żurawiach czy tzw. CTV, czyli jednostkach dostarczających załogi do farm wiatrowych. Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z naszych usług.

Ponadto na gości Międzynarodowych Targów Gdańskich czeka wiele ciekawych stref tematycznych, w tym specjalna strefa dla startupów, gdzie prezentowane są innowacyjne projekty z wielu branż, czy strefa wsparcia biznesu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Targi Baltexpo mają nowego właściciela. To Międzynarodowe Targi Gdańskie

Oficjalne rozpoczęcie targów Baltexpo 2023 odbyło się we wtorek, 10 października z udziałem przedstawicieli władz miasta, województwa i regionu Pomorza, administracji morskiej czy zarządów portów morskich.

– Chciałbym niezmiernie podziękować Radzie Programowej Baltexpo za ich ogromną pracę i wysiłek, bo dzięki tej wspólnej pracy udało nam się zrealizować ten projekt – mówił Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. – Wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie zrobić jeszcze więcej. Budowanie przestrzeni do dialogu pomiędzy podmiotami z szeroko rozumianej branży morskiej jest niezbędne, by firmy mogły dynamicznie się rozwijać i planować perspektywę inwestycyjną na kolejne lata.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gospodarka morska pandemii się nie boi. Podsumowanie 2021 roku

Obecny podczas oficjalnego otwarcia targów Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego podkreślił fakt, że gospodarka morska to jedna z kluczowych branż województwa pomorskiego, do której zaliczamy porty morskie, innowacyjne stocznie, energetykę odnawialną i zyskującą na znaczeniu logistykę.

Baltexpo 2023. O inwestycjach w portach i nie tylko

Obok części wystawowej odbywają się panele dyskusyjne na temat wyzwań i perspektyw rozwoju gospodarki morskiej. Przedstawiciele portów, armatorów, urzędów gmin oraz firm budowlanych rozmawiają o bezpieczeństwie wybrzeża i szlaków transportowych, technologiach zeroemisyjnych czy przyszłości morskiej energetyki wiatrowej. W środę, 11 października eksperci dyskutowali na temat inwestowania w infrastrukturę portową.

– Na pewno skupiamy się na tym, by zwiększyć nasze możliwości przeładunkowe, aby reagować na wyzwania, z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, które wymagały od nas większych mocy przerobowych – mówił Łukasz Malinowski, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. – Dzięki temu mogliśmy przyczynić się do tego, że w naszych domach było ciepło i był prąd. Dziś nie możemy powiedzieć, że była to sytuacja, która na pewno się nie powtórzy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mateusz Morawiecki w Gdańsku na V Konwencie Morskim

– Porty były przez wiele lat zaniedbane. To, co się dzieje, to odbudowanie potencjału, który istnieje – dodawała Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes zarządu NDI. – Zmiany klimatyczne, a co za tym idzie, zmiany w obszarze energetycznym, powodują konieczność kolejnych zmian jakościowych w portach. Przygotowujemy się do instalacji farm wiatrowych. Kolejnym działaniem jest FSRU. Dzisiaj to właściwie nasza konieczność, a jako państwo jesteśmy w tym obszarze spóźnieni.

Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu InvestGDA i były wiceprezydent Gdańska wskazywał na problem kurczącej się przestrzeni na rozwój portów.

– Widać to doskonale po gdańskim porcie, gdzie tego zaplecza było do niedawna całkiem sporo, a które dziś kurczy się z roku na rok. Nie tylko nabrzeża, ale również zaplecze przemysłowe. Efektywność wykorzystania wolnych przestrzeni będzie musiała się zwiększyć. Gdy patrzymy na inne kraje, widzimy, że skazani jesteśmy na obiekty automatyzowane oraz na logistykę wysokiego składowania. Z biegiem czasu zaplecze logistyczne coraz bardziej zacznie wylewać się poza port i poza miasto – mówił prezes Aleksandrowicz.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Kurs na rozwój małych portów morskich”. Otwarcie wystawy na Jarmarku św. Dominika

Baltexpo potrwa do czwartku, 12 października. Ostatniego dnia osoby zainteresowane zatrudnieniem w branży morskiej będą mogły zapoznać się z ofertami pracy. Podczas Dnia Kariery będzie możliwość przejrzenia propozycji, np. stażów, oraz wzięcia udziału w rozmowach z rekruterami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama