Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte: Musimy być mocni, po to by nie walczyć

Punktualnie o godz. 4.45 w piątek, 1 września dźwięki syren alarmowych rozpoczęły obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tegorocznych uroczystościach na Westerplatte udział wziął prezydent Andrzej Duda. – Musimy być mocni, po to by nie walczyć. By żołnierz nie musiał oddawać salwy, broniąc ojczyzny. Po to, by był dobrze wyposażony, na tyle dobrze, by nikt nie odważył się podnieść na nas ręki. To jest istota naszego bezpieczeństwa – mówił.
84. rocznica wybuchu II wojny światowej, uroczystości na Westerplatte w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody na Westerplatte

Od 2020 r., po przejęciu przez rząd terenów na Westerplatte, obchody rocznicowe pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbywają się pod auspicjami MON. W tegorocznych uroczystościach, oprócz szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka, udział wzięli prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także posłowie, senatorowie, szef sztabu generalnego Rajmund Andrzejczak, kombatanci, duchowni oraz samorządowcy.

Przed uroczystościami prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 pod lupą NIK

Meldunek o gotowości kompanii reprezentacyjnej do rozpoczęcia obchodów przekazał prezydentowi kpt. Andrzej Perkowski. Punktualnie o godz. 4.45 sygnał do rozpoczęcia uroczystości dały dźwięki syren. Chwilę później zapalono znicz pokoleń.

Minister Błaszczak rozpoczął swoje wystąpienie od zaatakowania władz Gdańska. Mówił o tym, że państwo polskie zadbało jesienią ubiegłego roku o godny spoczynek żołnierzy, którzy oddali życia na Westerplatte. Jak stwierdził, przez wiele lat zaniedbywano ten obowiązek. Później wspominał o obecnych zagrożeniach ze strony odradzającego się imperializmu rosyjskiego.

– Przestrzegał przed nim śp. prezydent Lech Kaczyński. Dziś wypełniamy testament pana prezydenta, wzmacniając polskie siły zbrojne, rozbudowując wojsko polskie, wyposażając je w nowoczesną broń – mówił szef MON-u.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy II wojna światowa rozpoczęła się w Chojnicach o 4.23?

Prezydent Andrzej Duda przypominał, że we wrześniu 1939 r. Polska nie miała szans obrony przed napaścią dwóch zaprzyjaźnionych wówczas agresorów. Mimo to, stawiła niespodziewany opór, który, tak jak na Westerplatte, obrósł legendą.

– To miejsce, Westerplatte, nazwano małym Verdun. Kompletnie zniszczone drzewa, zawalone budynki. I ta niezwykła, bohaterska obrona… Taka twarda, niezłomna, legendarna. Dziękuję, że przychodzicie tutaj co roku. Kolejne pokolenie młodych Polaków, które pochyla głowy nad pamięcią naszych bohaterów. Niezwykłym bohaterstwie i oddaniu ojczyźnie – mówił prezydent RP.

– Jesteśmy winni naszej ojczyźnie dwa ważne elementy, które wynikają z historycznej pamięci, która musi być żywa. Pamięć o bohaterach, oddawanie im czci, która buduje postawy, że zawsze warto i że nie ma nic ważniejszego niż wolna i suwerenna ojczyzna. Jakże dobrze zna to większość z was, która urodziła się w Polsce, która nie była w pełni niepodległa. Dzisiaj, dzięki pamięci historycznej wiemy również, że nie wolno nam się spóźnić. Jakże wymownie widzimy to od 24 lutego 2022 r., czarnej daty dla naszych sąsiadów z Ukrainy. Kolejnej rosyjskiej próby siłowego zmienienia granic w Europie. Czy myślicie, że ostatniej? Nie bądźmy naiwni.

Musimy poświęcić tak wiele naszych potrzeb, by Polak był mądry przed szkodą. Zanim jakiś szaleniec wpadnie na pomysł, że znów można zagarnąć naszą ziemię. Musimy być mocni, po to by nie walczyć. By żołnierz nie musiał oddawać salwy, broniąc ojczyzny. Po to, by był dobrze wyposażony, na tyle dobrze, by nikt nie odważył się podnieść na nas ręki. To jest istota naszego bezpieczeństwa.

Andrzej Duda / prezydent RP

Andrzej Duda podkreślał, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze.

– Historia uczy, że w przyszłości będą chcieli nam ją odebrać. Dlatego musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi. To jest nasz patriotyczny obowiązek wobec ojczyzny i tych, którzy będą ją stanowić w przyszłości. I to jest nasze zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy o nią walczyli i za nią polegli.

PRZECZYTAJ TEŻ: Andrzej Duda na Westerplatte. Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Na Westerplatte pojawiła się też delegacja Urzędu Miejskiego w Gdańsku z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz oraz wiceprezydentami. W przeddzień rocznicy, razem z marszałkiem Senatu oraz przedstawicielami województwa pomorskiego złożyli oni kwiaty na grobach westerplatczyków.

złożenie kwiatów na grobach westerplatczyków

Uroczystości na Westerplatte zakończyła wspólna modlitwa przedstawicieli różnych wyznań. Następnie delegacje przemieściły się pod pomnik, gdzie złożono wiązanki kwiatów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama