30 stycznia minęły 103 lata, odkąd Tczew wrócił do Macierzy. To na pamiątkę tego wydarzenia od 1992 roku obchodzony jest Dzień Tczewa.
– Niech żyje wolność! Niech żyje Polska – takimi słowami mieszkańcy Tczewa witali 30 stycznia 1920 roku armię frontu pomorskiego, żołnierzy generała Józefa Hallera – przypomniał zebranym w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Piechotę, artylerię i oddział marynarzy. Tego dnia mieszkańcy Tczewa witali wojsko polskie po 148 latach zaboru. Polska odzyskała niepodległość wcześniej – 11 listopada 1918 roku. Tego dnia powstało państwo polskie po rozbiorach, ale nie było w nim Tczewa, szerzej: Pomorza, Wielkopolski, Warmii czy Śląska. Polacy w Tczewie nie zgadzali się z tym faktem i już 12 listopada 1918 roku ogłosili wiec polski, który odbył się 16 listopada. Podobnie uczynili mieszkańcy licznych wsi i miast – dodał prelegent.
PRZECZYTAJ TEŻ: Dzień Tczewa w latach 1995-2010. Wystawa online na stronie Skarbnicy
„Tczewianin Roku”. Laureaci za rok 2022
O ile zdobywców Medalu „Pro Domo Trsoviensi” poznaliśmy już wcześniej – na sesji roboczej Rady Miasta Tczewa, to nazwiska osób wyróżnionych tytułem „Tczewianin Roku” do samego końca owiane były tajemnicą.
– W tym roku było kilka zgłoszeń kandydatur do tytułu „Tczewianina Roku” – mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. – Co roku trzeba ocenić, czy dane zgłoszenie spełnia warunki wyróżnienia, czyli zasługi w minionym roku. Niestety, wiele razy bywało tak, że zgłaszano bardzo zacne kandydatury za całokształt dokonań. One, niestety, nie mogły być brane pod uwagę. W tym roku zdecydowałem się przyznać dwa tytuły „Tczewianina Roku” za konkretne osiągnięcia w dziedzinie promocji miasta Tczewa w roku 2022.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kto zostanie Tczewianinem Roku 2021?
Imion i nazwisk laureatów nie ujawniono od razu. Prezydent Tczewa najpierw przywoływał osiągnięcia, a dopiero na koniec przedstawiał nagrodzonego.
– Pierwszy z laureatów, myślę, że powinien sięgnąć po tytuł najsilniejszego człowieka nie tylko w Tczewie, ale w Polsce – mówił prezydent. – O ile siła mięśni może iść w parze z siłą charakteru, to w jego przypadku na pewno idzie. Wielokrotny mistrz Polski, mistrz Europy, świata. Liczby zdobytych przez niego medali nie liczy się już na sztuki, a na kilogramy. Przy wadze 82 kilogramów podnosi ciężar 227 kilogramów. Na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w trójboju siłowym wywalczył złoto i tytuł mistrza świata w swojej kategorii wagowej, podnosząc w całym konkursie 460 kilogramów.
Tytuł „Tczewianina Roku” trafił więc do Józefa Bejgrowicza. To dla niego nie pierwsze takie wyróżnienie. „Tczewianinem Roku” został także przed trzema laty.
– Im więcej zdobywam, tym mam coraz mniej do powiedzenia – zażartował laureat tytułu. – W ubiegłym roku nie tylko odnosiłem sukcesy na arenie krajowej, międzynarodowej w podnoszeniu ciężarów, ale mam też takie osobiste osiągnięcia. To nominacja na sędziego międzynarodowego z najwyższą klasą. Pierwszą mają tylko dwie osoby w Polsce, a kilkanaście na świecie.
– Drugi z laureatów pokazał po raz kolejny, że nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o marzenia – mówił Mirosław Pobłocki. – Przed nami za chwilę pojawi się zawodowy żeglarz, doświadczony kapitan, który zaczął przygodę żeglarską, mając zaledwie 10 lat. Mając 18 lat, zyskał patent sternika i zaczął pływać. Nie na jeziorach, nie na Wiśle, tylko na morzu. „Słona woda go pochłonęła”. 5 listopada 2022 roku przy gdańskiej Przystani Cesarskiej zacumował jacht „Inatiz”, wracający z 5-miesięcznej wyprawy żeglarskiej do Arktyki. W jej trakcie jacht dotarł na północne krańce tego obszaru. Uczestnicy wyprawy Lodowe Krainy 2022 Hudson Bay Expedition dotarli do Zatoki Hudsona i Basenu Foxe'a, gdzie dotąd nie zawinęła żadna polska bandera. Wcześniej ta ekipa dotarła na Spitsbergen, Grenlandię, Alaskę – wolą zimne tereny. Za jedną z takich wypraw dzisiejszy bohater został nagrodzony tytułem „Tczewianin Roku” 2013. Przed nim pewnie jeszcze wiele rejsów, ale ważne jest jedno, że przystanią dla niego jest Tczew. „Tczewianinem Roku” 2022 został kapitan Maciej Sodkiewicz.
PRZECZYTAJ TEŻ: Medale Pro Domo Trsoviensi dla Alicji Gajewskiej, Gertrudy Pierzynowskiej i Jacka Prętkiego
– To nie jest tak, że tylko Arktyka jest celem naszych wypraw – wyjaśnił kapitan Sodkiewicz. – Chodzi o to, żeby docierać tam, gdzie nas jeszcze nie było. Może być każde miejsce, gdzie jesteśmy traktowani jak przybysze, podróżnicy, a nie jak turyści, których się tylko ocenia pod względem „grubości portfela”. Przez te lata udało mi się odwiedzić 5 kontynentów.
Maciej Sodkiewicz, przyznał, że, faktycznie, Tczew to jego baza, gdzie wykluwają się pomysły na kolejne wyprawy.
„Pro Domo Trsoviensi”. Laureaci medalu
30 stycznia to także okazja do wręczenia Medalu „Pro Domo Trsoviensi” – wyróżnienia Rady Miasta Tczewa otrzymali w tym roku:
- Ryszard Kruża,
- Andrzej Merchel
- i Janusz Landowski.
ProObywatel 2022. Kto otrzymał nagrodę?
Na „deskach” CKiS w Tczewie wręczono także nagrodę ProObywatel 2022. Trafiła w ręce Karoliny Kornas, dyrygentki chóralnej, pedagog, instruktor wokalnej, animatorki rozwoju artystycznego.
– To dla mnie wielka zachęta do dalszej pracy, ale przede wszystkim wyróżnienie dla tych zespołów, które prowadzę – powiedziała Karolina Kornas.
Uroczysta sesja miała jeszcze jednego ważnego laureata. Po 70 latach działania na rzecz tczewskiego sportu pracę w charakterze trenera zakończył, obecnie już 90-letni, Józef Krawczykiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze