Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Będzie apelacja od wyroku uniewinniającego Magdalenę Adamowicz

Dolnośląski wydział Prokuratury Krajowej chce uchylenia wyroku uniewinniającego Magdalenę Adamowicz. Sąd Rejonowy Gdańsk Południe uznał 1 czerwca br., że europosłanka nie popełniła zarzucanych jej przestępstw karnoskarbowych.
Magdalena Adamowicz

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku apelację od wyroku uniewinniającego Magdalenę Adamowicz od zarzucanych jej przestępstw karnoskarbowych. Prokurator wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji - czytamy na stronie Prokuratury Krajowej.

W toczącym się przed Sądem Rejonowym w Gdańsku procesie prokurator zarzucał wdowie po zamordowanym prezydencie Gdańska błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań (wspólnie z mężem) oraz ukrywanie dochodów z wynajmu. Magdalena Adamowicz została oskarżona popełnienie dwóch przestępstw karnoskarbowych kwalifikowanych z art. 56 par. 1 i 2 k.k.s., które polegały na nieujawnieniu w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 dochodów w kwotach odpowiednio prawie 300 tysięcy złotych i 100 tysięcy złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Magdalena Adamowicz niewinna. Będzie apelacja?

Według europosłanki oskarżenia były umotywowane politycznie.

Sąd w czerwcu tego roku uniewinnił Magdalenę Adamowicz od zarzutów. Jak podała w uzasadnieniu wyroku sędzia Julia Kuciel, prokurator nie podjął żadnych czynności i nie przedstawił żadnych dowodów, skąd wzięły się pieniądze. Ponadto prokurator powoływał się na podważone przez Trybunał Konstytucyjny przepisy, sugerując ich pochodzenie z przestępstwa.

 

Tuż po ogłoszeniu uniewinniającego wyroku prokurator zapowiedział apelację.

W apelacji prokurator  zarzucił sądowi, że całkowicie zaniechał przeprowadzenia postępowania dowodowego, w tym takich podstawowych dowodów jak przesłuchanie w charakterze świadków członków najbliżej rodziny europosłanki, którzy mieli .  toku postępowania zmieniać wersję swoich zeznań. Ponadto sąd miał całkowicie pominąć dotychczasowe ustalenia wynikające z przepisów prawa podatkowego, utrwalonego orzecznictwa oraz poglądów doktryny i w konsekwencji wydał wyrok całkowicie odmienny od dotychczasowych obowiązujących poglądów prawnych.  

Przestępstwa zarzucane Magdalenie Adamowicz zostaną przedawnione 1 stycznia 2023 roku oraz 1 stycznia 2024 roku.

ZOBACZ TEŻ: Koniec procesu Magdaleny Adamowicz. Europosłanka znów nie przyszła do sądu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama