Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Medale "Pro Domo Trsoviensi" za 2023 rok przyznane

Edmund Antczak, Kazimierz Homa, Kamila Justa-Kowalska, Jarosław Kukowski oraz Adam Wendt otrzymają 30 stycznia - na uroczystej sesji z okazji podczas Dnia Tczewa - medal "Pro Domo Trsoviensi". Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Radę Miejską za znaczące zasługi dla Tczewa i jego mieszkańców. Stosowne uchwały podjęto na grudniowej sesji.
Medale "Pro Domo Trsoviensi" za 2023 rok przyznane

Autor: UM Tczew

Medal "Pro Domo Trsoviensi" można przyznawać za działalność naukową, gospodarczą, społeczną, kulturalną i sportową oraz inne osiągnięcia promocyjne, przydające miastu splendoru lub wyraźne korzyści mieszkańcom. Może być przyznawany mieszkańcom oraz osobom spoza Tczewa. Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają instytucje, organizacje, zakłady pracy i inne formalnoprawne zbiorowości oraz grupy składające się z co najmniej 30 mieszkańców Tczewa. Uchwały w sprawie nadania medalu radni przegłosowali na grudniowej sesji Rady Miasta. Jednomyślni byli radni w przypadku nadania medalu: Kamili Justa-Kowalskiej oraz Kazimierzowi Homie. Kandydatura Adam Wendta otrzymała 21 głosów "za", 1 radny był przeciw. Edmund Antczak i Jarosław Kukowski otrzymali po 17 głosów "za", 5 radnych było przeciw każdej z kandydatur do medalu.

Przybliżmy sylwetki uhonorowanych medalem "Pro Domo Trsoviensi".

Edmund Antczak

Urodził się 20 lipca 1946 roku w Tczewie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Tczewie, a następnie Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego. Jest trenerem klasy mistrzowskiej w lekkiej atletyce, działaczem sportowym i społecznym. Jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął w 1962 roku uprawianie sportu od kolarstwa, następnie trafił do sekcji lekkiej atletyki i trenował konkurencje rzutowe pod opieką trenera Sławomira Zieleniewskiego. W latach 1964 - 1986 był czołowym zawodnikiem Polski i Europy w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. W pchnięciu kulą sześciokrotnie był wicemistrzem Polski a pięć razy zdobywał brązowy medal. 25-krotnie reprezentował w duecie z Władysławem Komarem Polskę w meczach międzypaństwowych w lekkiej atletyce, tworząc jedną z najlepszych par kulomiotów w Europie. Najlepszy wynik w pchnięciu kulą to 19,81 m. Edmund Antczak trenował również podnoszenie ciężarów i dwukrotnie został wicemistrzem Polski w wadze superciężkiej. Jego rekordy życiowe to: 160 kg w rwaniu i 195 kg w podrzucie. Po zakończeniu w wieku 40 lat kariery sportowej jako zawodnik rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych UNIMOR w Gdańsku, a następnie w Zespole Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich w Tczewie. Jednocześnie był zatrudniony w charakterze trenera lekkiej atletyki w swoim macierzystym klubie Lechii Gdańsk ( w latach 1981 - 2018). Od 1996 roku Edmund Antczak jest trenerem Reprezentacji Polski w rzutach lekkoatletycznych. Został też powołany przez Polski Komitet Olimpijski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio (2020 rok) w charakterze trenera lekkoatletycznej reprezentacji Polski. Jest wychowawcą i trenerem wielu medalistów Mistrzostw Polski. Edmund Antczak w 2018 roku został wyróżniony medalem " za zasługi dla gdańskiego sportu" oraz Złotą odznaką " Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej" oraz medalem 1000-lecia Ziemi Gdańskiej. 

Kazimierz Homa

Urodził się 31 maja 1947 roku w Czersku, szkołę podstawową ukończył w Malborku, następnie edukację kontynuował w Technikum Mechanicznym w Elblągu - wydział odlewnictwo. Po ukończeniu szkoły w 1966 roku rozpoczął pracę w Fabryce Przekładni Samochodowych "Polmo" w Tczewie. Sport od najmłodszych lat był obecny w życiu Kazimierza Homy - jako młody chłopiec próbował sił w kolarstwie, na wyczynowym rowerze przemierzał tysiące kilometrów. Inne dyscypliny interesowały go jedynie jako kibica, kibica zaangażowanego, który śledził wszystkie wydarzenia sportowe i pasjonował się sportem przez małe i duże "S". Jego pasją była i jest piłka ręczna. Działalność sportową w MKS Wisła Tczew rozpoczął w 1975 roku. Od 1981 roku był członkiem Zarządu Klubu - Kierownikiem Sekcji Piłki Ręcznej. W latach 1981 - 1993 pełnił funkcję v-ce prezesa klubu ds. wychowania i dyscypliny, następnie ds. organizacyjnych. Jego ogromne zaangażowanie, predyspozycje zostają dostrzeżone i w 1993 roku obejmuje funkcję prezesa. Pełni ją do 1995 roku. W tym krótkim okresie udaje się spełnić marzenie - zespół seniorski piłki ręcznej mężczyzn awansuje do II ligi. To nie jedyny sukces, bardzo dobrze rozwijają się sekcja piłki nożnej oraz pięściarska. Bardzo dobrze organizacyjnie prowadzony klub liczy się na szczeblu wojewódzkim. W okresie prezesury Kazimierza Homy w drużynach młodzieżowych piłki nożnej trenowało 180 chłopców oraz 25 chłopców w szkółce juniorów sekcji bokserskiej. Z działalnością sportową w związku z obowiązkami zawodowymi rozstaje się na 9 lat. Powraca do pracy społecznej 5 marca 2004 roku w 80-lecie klubu, by ponownie stanąć za jego sterami. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej mozolnej pracy udaje się spłacić zadłużenie, tak by nie ucierpiało na tym systematyczne szkolenie dzieci i młodzieży. Do największych sukcesów sportowych zaliczyć można czołowe lokaty zespołów seniorskich piłki nożnej i ręcznej w II i III lidze, oraz ciągłość szkolenia grup młodzieżowych. Nie sposób jest wymienić wszystkich osiągnięć i przedsięwzięć sportowych, gospodarczych, charytatywnych Kazimierza Homy

Kazimierz Homa

Kamila Justa-Kowalska

Urodziła się 27 sierpnia 1980 roku w Tczewie. Tutaj ukończyła Szkołę Podstawową nr 4 i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Studia wyższe podjęła na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na kierunku Rybactwo Śródlądowe. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Rybek pod Lęborkiem, gdzie wraz z mężem prowadzą gospodarstwo pstrągowe. Kamila Justa-Kowalska przygodę z wędkarstwem rozpoczęła w wieku dziecięcym za namową ojca. W 1990 roku wzięła udział w pierwszych zawodach wędkarskich zorganizowanych przez koło Tczewskie Polskiego Związku Wędkarskiego z okazji Dnia Dziecka. Od tej pory datuje się jej przynależność do Koła Tczewskiego PZW i występuje w jego barwach do dzisiaj. Bardzo szybko, bo w wieku czternastu lat przeszła z kategorii juniorskiej do kategorii kobiet. Przez te wszystkie lata setki razy wygrywała zawody różnego rodzaju i rangi. W zawodach z cyklu Grand Prix Polski wygrała ponad dwadzieścia razy. Wraz z drużyną "TRAPER" trzynaście razy zdobyła Drużynowe Mistrzostwo Polski. Trzykrotnie sięgała po tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. W 2001 roku pierwszy raz wystartowała w Mistrzostwach Świata. W sumie w zawodach tej rangi brała udział 17 razy. Najważniejsze osiągnięcia to: brązowy medal w 2005 roku w Zagrzebiu (Chorwacja), złoty medal w 2016 roku w Meridzie ( Hiszpania), złoty medal w 2021 roku w Almere (Holandia), brązowy medal w 2022 roku w Grawelines (Francja) i srebrny medal w 2023 roku w Apatin (Serbia). Dodatkowo w roku 2023 wraz z drużyną wywalczyła brązowy medal. W 2022 roku wraz z koleżankami, również mistrzyniami Świata wzięła udział w programie telewizyjnym. Wspólnie przekonywały, że uznanie wędkarstwa jako sportu męskiego to krzywdzący stereotyp. Jej wieloletnie zaangażowanie poparte wynikami na najwyższym poziomie zaowocowały wyróżnieniami Polskiego Związku Wędkarskiego. Kamila Justa-Kowalska od początku swojej kariery zawodniczej reprezentowała Tczewskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego. Wielokrotnie miała propozycję przejścia do innych kół, ale pozostała wierna tczewskim barwom. 

Kamila Justa-Kowalska

Jarosław Kukowski

Jest rodowitym tczewianinem, polskim malarzem współczesnym, designerem i jurorem międzynarodowych konkursów artystycznych. To ambasador sztuki tworzonej w Tczewie. Poprzez swoją 30-letnią twórczość sławi nasze miasto. Jego prace były wystawiane w tak prestiżowych miejscach, jak m.in. Luwr, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Oddział Muzeum Narodowego - Królikarnia, Rempex w Warszawie czy Nowy Jork (Art Expo). Za pracę artystyczną otrzymał wyróżnienia i nagrody, w tym odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Jarosław Kukowski

Jarosław Kukowski od urodzenia jest związany z rodzinnym miastem. Już na początku swojej drogi artystycznej, w 1994 roku, w Tczewskim Domu Kultury została zorganizowana jedna z jego pierwszych wystaw. Od wielu lat współpracuje z lokalnym samorządem i tczewskimi placówkami kulturalnymi. Na podstawie jednego z jego obrazów powstał mural przy ul. Armii Krajowej w Tczewie. W Miejskiej Bibliotece Publicznej można zobaczyć monumentalny zegar z serii "Memento" autorstwa Kukowskiego. W Fabryce Sztuk podziwiano jego prace na sześciu ekspozycjach, w tym dwóch indywidualnych. Zorganizował też wystawy zbiorowe, na trasie których znalazło się jego rodzinne miasto, dzięki czemu tczewianie mogli obcować z twórczością czołowych polskich artystów.

Jest wybitnym i uznanym na świecie twórcą, który skutecznie podejmuje się różnych wyzwań artystycznych. Równie ważne co tworzenie nowych obrazów, rzeźb czy instalacji są dla niego integracja środowiska twórczego i wspieranie młodego pokolenia artystów. Od 20 lat prowadzi w Tczewie szkołę malarstwa, będąc doskonałym promotorem twórczości innych artystów, również tczewian. Nie tylko uczy młodych adeptów sztuki, ale również umożliwia im osiągnięcie indywidualnego sukcesu poprzez wystawianie ich prac w galeriach i muzeach. W Tczewie tworzy dzieła podziwiane na całym świecie, wystawia swoje obrazy, prowadzi atelier w odnowionej, dzięki własnym środkom finansowym, kamienicy na Starym Mieście. 

Adam Wendt (1962)

Saksofonista, kompozytor, aranżer oraz pedagog. Od dzieciństwa mieszkał w Tczewie i tu rozpoczął swoją karierę artystyczną. Naukę muzyki rozpoczął w 1968 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Tczewie. W tym czasie związał się z Harcerską Orkiestrą Dętą w Tczewie prowadzoną przez Jerzego Kubickiego. Jego pierwszy kontakt z jazzem przypada na połowę lat 70. XX wieku, kiedy będąc jeszcze uczniem podstawowej szkoły muzycznej nawiązał stałą współpracę z Grzegorzem Ciechowskim i innymi tczewskimi muzykami w zespole Blues Band. W 1984 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdańsku, w klasie saksofonu, a w 1989 został również absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Już podczas studiów grał w różnych zespołach, orkiestrach rozrywkowych, m.in. Alex Band. Od momentu powstania zespołu Walk Away w 1985 r. jest związany z nim na stałe. Z tym zespołem zdobywał główne nagrody i wyróżnienia, m.in. Jazz Nad Odrą (1986); Pomorska Jesień Jazzowa - Klucz Do Kariery (1987). Koncertował niemal w 20 krajach świata. W 1990 r. razem z Walk Away otwierał Europejskie koncerty Milesa Davisa. Dotychczas wziął udział w nagraniu ok. 100 płyt (w tym 10 autorskich) nie tylko jako saksofonista, ale również jako kompozytor i aranżer. Jako solista i muzyk sesyjny współpracował i nadal współpracuje z jazzową czołówką Polski oraz gwiazdami muzyki pop. Nagrywał i koncertował z wieloma światowymi sławami muzyki jazzowej.

Adam Wendt


Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej kilka lat był wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a obecnie prowadzi klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku Wrzeszczu i Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Tczewie. Organizował liczne zajęcia edukacyjne w ramach "Małej Akademii Jazzu" oraz warsztaty muzyczne. Od początku swojej kariery muzycznej jest związany z Tczewem. Jego talent i wytrwałość w zdobywaniu doświadczenia zawodowego pozwoliły mu na osiągnięcie najwyższego poziomu artystycznego wśród najznamienitszych muzyków świata jazzu. To jeden z najwybitniejszych wirtuozów saksofonu, ale również kompozytor, aranżer i pedagog. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama