Orlen zaapelował do klientów, by nie tankowali paliwa na zapas. Koncern zapewnia, że benzyny nie zabraknie, z drugiej strony ostrzega zmotoryzowanych przed konsekwencjami zakupów ponad miarę. – Tego typu wypowiedź przedstawiciela Orlenu, który apeluje, by nie kupować za dużo, tylko podgrzewa atmosferę i będzie skutkować tym, że ludzie kupią jeszcze więcej – komentuje Paweł Olechnowicz, były szef Grupy Lotos.
W AmberExpo w Gdańsku w najbliższy weekend 30 września-1 października odbędzie się jesienna edycja Targów Mieszkań i Domów. To jedyna okazja, by w jednym miejscu sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak podkreśla organizator, spółka Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić mieszkanie. Nie ukrywajmy, dzisiaj taka wiedza to gorący towar, bo kupujący znajdują się pod potężną presją rosnących cen, jak zawsze, gdy popyt góruje nad podażą.
Umowę projektową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podpisano w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Uczestnikami spotkania byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz przedstawiciele firm Westinghouse i Bechtel, które będą mieć zasadniczy udział w przygotowaniu pierwszej polskiej siłowni jądrowej.
Element z Gdyni jako pierwsza firma w Polsce zdobyła dwa wyróżnienia „Best Architectural Visualization Studio of the Year 2023” za całokształt twórczości oraz „Best Photorealistic Architectural Visualization of the Year 2023” za wizualizację terminalu promowego firmy Smyril Line w Tórshavn na Wyspach Owczych.
Dobiegł końca konkurs Malborski Mistrz Biznesu 2022. Podczas uroczystej gali wręczono statuetki, nazywane w środowisku przedsiębiorców "biznesowymi Oscarami", honorowe dyplomy i wyróżnienia.
Nowa pogłębiarka o nazwie Ursa, która wejdzie w skład specjalistycznej floty Urzędu Morskiego w Gdyni, została zwodowana w fińskiej stoczni w Uusikaupunki. Statek będzie przeznaczony do bieżącego utrzymania drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej, przez Zalew Wiślany, do portu w Elblągu. Budowa pogłębiarki finansowana jest w ramach wieloletniego programu, obejmującego m.in. kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną (już gotowy), drogę wodną przez Zalew Wiślany oraz rzekę Elbląg.
Gotowe są konstrukcje dwóch przebudowanych peronów stacji Kartuzy. Powstał nowy układ torowy, który wraz z wybudowaną nową łącznicą ma zapewnić sprawne podróże w kierunku Trójmiasta.
Rozpoczyna się budowa nowego wiaduktu nad torami kolejowymi przy ul. Puckiej w Gdyni. Konstrukcja o długości 185 m będzie posiadać dwa pasy ruchu, chodniki dla pieszych oraz ścieżkę rowerową. Wiadukt przyniesie znaczną poprawę bezpieczeństwa na liniach kolejowych z Gdyni do Bydgoszczy oraz z Rumi do Portu Oksywie. Mieszkańcy zyskają też możliwość sprawniejszego przejazdu z obwodnicy Trójmiasta oraz centrum Gdyni do dzielnic: Pogórze, Obłuże i Oksywie. Do końca tego roku zakończyć się powinien montaż głównych elementów konstrukcyjnych.
Jubileusz 35-lecia istnienia świętuje w tym roku firma Łączpol z siedzibą w Gdyni. Z tej okazji w miniony weekend właściciel przedsiębiorstwa Józef Poltrok wraz z prezesem Zarządu Adamem Dakusem i wiceprezesem Adamem Pawłowskim zorganizowali koncert Cappelli Gedanensis w dawnym kościele Mennonitów w Gdańsku, a potem uroczystą kolację w specjalnie postawionej na tę okazję hali namiotowej, na terenie ośrodka wypoczynkowego Roma w Łapinie. Spotkanie uświetnił występ Krzysztofa Daukszewicza, a gwiazdą wieczoru był zespół Kombii.
Charakterystyczna sylwetka mostu wantowego im. Jana Pawła II na Trasie Sucharskiego w Gdańsku dla większości mieszkańców i przyjezdnych stanowi nieodłączny element miejskiego krajobrazu. Most podtrzymywany przez wysoki pylon z siecią want służy już od 22 lat, każdej doby przejeżdża nim ponad 35 tysięcy pojazdów. Konstrukcja wymaga bieżącej konserwacji oraz okresowych remontów. Czas na takie prace właśnie nadszedł. Oznacza to, niestety, pewne utrudnienia w ruchu, choć most nie będzie zamykany.
Prace przy wymianie elementów dylatacji na moście M-1 oraz estakadzie WE-1 na drodze ekspresowej S7 w Gdańsku mają potrwać jeszcze do 10 października. To odcinek Południowej Obwodnicy Gdańska. Trzeba się liczyć z utrudnieniami w ruchu.
Zapadła formalna decyzja o wskazaniu lokalizacji dla elektrowni jądrowej. Wydał ją wojewoda pomorski Dariusz Drelich, na jej mocy pierwsza w naszym kraju siłownia atomowa ma zostać wybudowana na terenie gminy Choczewo. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe może na podstawie tej decyzji przeprowadzić szczegółowe badania, niezbędne dla opracowania raportu lokalizacyjnego.