Rozwój współpracy i dialogu między organizacjami a lokalnymi przedsiębiorcami to główne zadania nowo powołanej Gdańskiej Rady Przedsiębiorczości. Będzie to organ doradczo-opiniodawczy prezydent Gdańska. Przewodniczącym Rady został Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.
Skazani z Zakładu Karnego w Sztumie wkrótce będą mieli możliwość podjęcia pracy w znajdującej się na terenie więzienia hali produkcyjnej. Kierownictwo jednostki zawarło umowę z kolejnym kontrahentem, który będzie zatrudniać osadzonych w ramach programu "Praca dla więźniów".
Krótko przed wyborami parlamentarnymi pojawiły się nowe obietnice finansowe strony rządowej w sprawie głośnego odcinka toru wodnego w Elblągu - wokół niego trwa spór, kto powinien przebudować 800 metrów kanału. Mowa o kwocie 200 milionów złotych w postaci specjalnego funduszu. Już wcześniej rząd proponował 100 milionów. Czy po wyborach elblążanie mogą liczyć na spełnienie tych zapowiedzi? Samorząd na razie sprawy nie komentuje.
Nowoczesny trawler, zbudowany w stoczni Karstensen w Gdańsku, w piątek, 20 października został zwodowany. Statek o zgrabnym, wręcz efektownym kształcie kadłuba to już kolejna jednostka wybudowana przez Karstensens Skibsværft w stoczniach w Polsce. Wcześniej budowano kadłuby i statki rybackie w Gdyni. Po przejęciu części terenów Stoczni Gdańskiej to pierwsze wodowanie na pochylni tak dużego statku w zakładzie działającym na historycznym obszarze stoczniowym, czyli tam, gdzie znajdują się dobrze wszystkim znane zielone dźwigi Kone.
Dwa nowe poduszkowce otrzyma Morski Oddział Straży Granicznej. Obie jednostki zbuduje stocznia Griffon Hoverwork, ma na to rok. Poduszkowce będą wykonywać zadania patrolowo-interwencyjne. Straż Graniczna już teraz użytkuje dwa poduszkowce, również wyprodukowane przez Griffon.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenia honorowe 194 stulatkom z Pomorza. To tyle samo co w ubiegłym roku. Pięć lat temu było ich 137. Aby otrzymać świadczenie trzeba ukończyć 100 lat. Przysługuje ono niezależnie od emerytury czy innych dodatków.
W trakcie trzech kwartałów bieżącego roku gdańskie lotnisko obsłużyło 4 miliony 511 tysięcy 835 pasażerów i wypracowano ponad 27 mln złotych zysku. Prezes Tomasz Kloskowski jest przekonany, że w 2023 uda się przekroczyć rekordowe wyniki z 2019, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy odwiedziło 5,4 miliona pasażerów.
Kampania cukrownicza trwa pełną parą w Cukrowni Malbork. To jedyny zakład tej branży na Pomorzu, który nadal pracuje i na pewno działać będzie nadal, bo też stale prowadzone są tutaj kolejne inwestycje. Tylko jednego nie da się zmienić – lokalizacji fabryki w samym środku miasta (kiedyś tak budowano!), co dla mieszkańców oznacza uciążliwości. Można je ograniczyć, usunąć całkowicie raczej nie da się. Kampania cukrownicza odbywa się już po raz 144! Przewidywane jest pobicie kolejnych rekordów - milion ton buraków przetworzonych, co najmniej 130 tysięcy ton cukru.
Do floty Gdańskich Autobusów i Tramwajów dołączyło 18 autobusów elektrycznych marki MAN Lion’s City E. 8 października pojazdy rozpoczęły obsługę gdańskich linii.
Wojewoda wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka Trasy Kaszubskiej od końca obwodnicy Słupska do miejscowości Bobrowniki. To ostatni odcinek S6 między Słupskiem a Bożepolem Wielkim z decyzją umożliwiającą prowadzenie prac budowlanych.
Coraz bliżej do powstania w Zatoce Gdańskiej nowej inwestycji o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa – Terminalu LNG FSRU. Porozumienia w sprawie współpracy przy realizacji tego projektu podpisano w siedzibie Kapitanatu Portu Morskiego w Gdańsku. Sygnatariuszami są – krajowy operator gazowej sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM, Urząd Morski w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA.
We wrześniu rozstrzygnięto przetarg na dostawcę energii dla Metropolitalnej Grupy Zakupowej. Po wpłynięciu dwóch ofert wybrano sprzedawcę, z którym podpisano umowę. Zgodnie z jej warunkami, w 2024 r. Gdańsk zapłaci 710 zł netto/ MWh. Wciąż jednak nie wiadomo, czy będzie to cena maksymalna.