Zabytkowy Żuraw doznał uszczerbku w trakcie działań wojennych, jak inne zabytki Gdańska został odbudowany. Lecz od tamtego czasu obiekt nie przechodził ani razu gruntownej konserwacji, na którą trzeba było wreszcie się zdecydować. Z tej przyczyny zakres koniecznych do wykonania robót był nader obszerny, no i trwały przez bite trzy lata. W tym czasie można było co najwyżej zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle charakterystycznej bryły Żurawia.
Żuraw w Gdańsku otwarty! Zakończył się remont
Żuraw we wtorek, 30 kwietnia ponownie został otwarty dla zwiedzających. Wewnątrz przygotowano interesującą wystawę stałą „Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska”. Wśród pierwszych oglądających ekspozycję byli m.in. trójmiejscy przewodnicy, którzy będą teraz opowiadać o niej oprowadzanym turystom.
Bardzo się cieszymy, że po długiej i bardzo ciężkiej pracy możemy udostępnić zwiedzającym wnętrze pięknego budynku, który jest ikoną Gdańska, i dzięki któremu to miasto przez setki lat święciło triumfy, jeśli chodzi o handel morski. To praktycznie pierwszy tak kompleksowy remont od czasów zakończenia II wojny światowej. Badaliśmy podstawy fundamentów. Trafiliśmy na niesamowite zabytki, między innymi kamień wysokiej wody z 1651 roku, oraz wiele cennych eksponatów, które znalazły się w środku powiedział.
dr Robert Domżał / dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego
Dla wszystkich przygotowano z okazji ponownego otwarcia Żurawia pełen atrakcji festyn w klimacie XVII wieku, okresu szczególnego rozkwitu Gdańska.
Napisz komentarz
Komentarze