„Zamek. Znany. Nieznany. Wielkie otwarcie nowej przestrzeni na Przedzamczu” – pod takim hasłem przez dwa dni, 27 i 28 kwietnia, Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza wszystkich, którzy chcieliby sympatycznie spędzić czas i przy okazji zobaczyć coś interesującego.
Przedzamcze zamku w Malborku już dostępne! Program wydarzeń
– Ruiny, Rusztowania, Remont i wszystko, co jeszcze kojarzy się z ... Ratowaniem historii, staje się właśnie jej częścią, bo oto budynki Przedzamcza gotowe są do nowego życia! Już w weekend 27-28 kwietnia uroczyście otworzymy nowe pracownie i pokażemy je Państwu. Będzie to wyjątkowa okazja zajrzeć, „gdzie wzrok nie sięga” na co dzień, i zobaczyć niedostępne pracownie oraz poznać pracę naukową zamkowych działów – pisze dyrekcja Muzeum Zamkowego w Malborku.
Blok imprez przygotowanych przez Muzeum Zamkowe rozpoczyna się w sobotę, 27 kwietnia o godzinie 15. Co pół godziny można będzie wejść do nowych pracowni naukowych znajdujących się w odbudowanym Przedzamczu (wejścia w grupach). Ponadto przygotowano program edukacyjny, a w nim:
- warsztat budowli średniowiecznej,
- warsztaty kaligrafii,
- mała zbrojownia,
- warsztat śpiewu gregoriańskiego,
- warsztaty układania mozaiki.
Dla dzieci zorganizowano średniowieczny gród dziecięcy, a w nim:
- tor łuczniczy,
- pokazy czerpania papieru,
- gry i zabawy średniowieczne,
- akademia rycerska,
- mennica – wybijanie monet.
Przed sceną trwać będą warsztaty średniowiecznego tańca, widowiska przedstawi natomiast teatr Rebelia. Do tego odbędą się pokazy walk rycerskich w szrankach, zaś na zakończenie dnia – koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Veratus.
Podobny program przygotowano na niedzielę, 28 kwietnia od godziny 13 do 17.
Do zamku w Malborku wraca średniowieczny ołtarz
Otwarcie przestrzeni Przedzamcza jest również okazją do przekazania obiektów pochodzących z przedwojennych zbiorów zamku w Malborku, odzyskanych w ramach projektu „Straty”. W kościele Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim specjalistom zaprezentowany zostanie odzyskany średniowieczny ołtarz z Ingeln w Saksonii, który w okresie międzywojennej restauracji zamku został zakupiony dla tutejszych zbiorów.
Napisz komentarz
Komentarze