„Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”. O czym jest książka?
Przygotowana przez Karola Platę-Nalborskiego książka pt. „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa” to efekt 3,5-letnich prac w ramach projektu „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły”, jaki realizuje Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta. To także pierwsze tak obszerne studium dziejów miejscowości Bałdowo (niem. Baldau) i Knybawa (niem. Kniebau), położonych nad strugą Drybok, oraz dawnej wsi Czyżykowo (niem. Zeisgendorf), włączonej 1 kwietnia 1908 r. do miasta Tczew.
– To ponad 700 stron cennych informacji, opartych na szerokiej bazie źródłowej, uzupełnionych o archiwalne mapy, zdjęcia i grafiki, obejmujących okres od XIII wieku do lat 60. XX wieku – zauważa Przemysław Zieliński z Dawnego Tczewa. – Monografię wzbogacono licznymi wątkami z zakresu m.in. architektury, budownictwa, archeologii i genealogii.
– Z kart dziejowych w zupełnie niepozornych miejscach wyłaniają się nieznane lub dawno zapomniane obiekty, wydarzenia i postacie – wyjaśnia autor książki Karol Plata-Nalborski. – W książce można znaleźć nie tylko suche fakty historyczne, administracyjne czy statystyczne, ale przede wszystkim sporą dawkę ciekawostek i danych o zabytkach (zarówno tych zachowanych, jak i nieistniejących), odkryciach archeologicznych, jak również mieszkańcach (polskich, niemieckich, żydowskich) na przestrzeni kilkuset lat, w tym rodzinach odgrywających kluczową rolę na omawianych obszarach.
„Kraina wędrujących dworów”. Możesz wesprzeć wydanie monografii
Każda osoba zainteresowana dziejami Tczewa może wesprzeć wydanie książki pt. „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”. W tym celu uruchomiona została zbiórka na portalu Zrzutka.pl.
Karol Plata-Nalborski. Co o nim wiemy?
Karol Plata-Nalborski urodził się i mieszka w Tczewie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, zawodowo zajmuje się tematyką dofinansowań. Pasjonat historii lokalnej i regionalnej, współpracownik Dawnego Tczewa. Jego książka „Śladami masonów z Kociewia i okolic. Dzieje lóż wolnomularskich w Starogardzie Gdańskim, Chełmnie, Świeciu i w Tczewie” (2020) stanowiła punkt wyjścia do prac nad dziejami Bałdowa i Czyżykowa. Jest m.in. autorem monografii „Projekty z dotacją. Podręcznik konsultanta, wnioskodawcy i beneficjenta” (2017) oraz kilku publikacji tematycznych dla magazynu „Fundusze Europejskie”.
Napisz komentarz
Komentarze