Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Kraina wędrujących dworów”. Wesprzyj wydanie monografii

Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew zachęca miłośników historii do wsparcia inicjatywy wydania książki Karola Platy-Nalborskiego pt. „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”. To pierwsza tak obszerna publikacja, wykorzystująca nieznane lub pomijane dotąd źródła dotyczące dziejów tczewskiego osiedla oraz sąsiednich wsi.
„Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”

Autor: Dawny Tczew

„Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”. O czym jest książka?

Przygotowana przez Karola Platę-Nalborskiego książka pt. „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa” to efekt 3,5-letnich prac w ramach projektu „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły”, jaki realizuje Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta. To także pierwsze tak obszerne studium dziejów miejscowości Bałdowo (niem. Baldau) i Knybawa (niem. Kniebau), położonych nad strugą Drybok, oraz dawnej wsi Czyżykowo (niem. Zeisgendorf), włączonej 1 kwietnia 1908 r. do miasta Tczew. 

– To ponad 700 stron cennych informacji, opartych na szerokiej bazie źródłowej, uzupełnionych o archiwalne mapy, zdjęcia i grafiki, obejmujących okres od XIII wieku do lat 60. XX wieku – zauważa Przemysław Zieliński z Dawnego Tczewa. – Monografię wzbogacono licznymi wątkami z zakresu m.in. architektury, budownictwa, archeologii i genealogii.

– Z kart dziejowych w zupełnie niepozornych miejscach wyłaniają się nieznane lub dawno zapomniane obiekty, wydarzenia i postacie – wyjaśnia autor książki Karol Plata-Nalborski. – W książce można znaleźć nie tylko suche fakty historyczne, administracyjne czy statystyczne, ale przede wszystkim sporą dawkę ciekawostek i danych o zabytkach (zarówno tych zachowanych, jak i nieistniejących), odkryciach archeologicznych, jak również mieszkańcach (polskich, niemieckich, żydowskich) na przestrzeni kilkuset lat, w tym rodzinach odgrywających kluczową rolę na omawianych obszarach.

„Kraina wędrujących dworów”. Możesz wesprzeć wydanie monografii

Każda osoba zainteresowana dziejami Tczewa może wesprzeć wydanie książki pt. „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”. W tym celu uruchomiona została zbiórka na portalu Zrzutka.pl.

Karol Plata-Nalborski. Co o nim wiemy?

Karol Plata-Nalborski urodził się i mieszka w Tczewie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, zawodowo zajmuje się tematyką dofinansowań. Pasjonat historii lokalnej i regionalnej, współpracownik Dawnego Tczewa. Jego książka „Śladami masonów z Kociewia i okolic. Dzieje lóż wolnomularskich w Starogardzie Gdańskim, Chełmnie, Świeciu i w Tczewie” (2020) stanowiła punkt wyjścia do prac nad dziejami Bałdowa i Czyżykowa. Jest m.in. autorem monografii „Projekty z dotacją. Podręcznik konsultanta, wnioskodawcy i beneficjenta” (2017) oraz kilku publikacji tematycznych dla magazynu „Fundusze Europejskie”

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama