Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Zdrowie

Dodatkowe pieniądze dla przychodni. Poprawią los pacjentów?
Dodatkowe pieniądze dla przychodni. Poprawią los pacjentów?

Zaledwie pięć przychodni z Pomorza zdecydowało się na objęcie swoich pacjentów opieką koordynowaną, pozwalającą na uniknięcie kolejek do specjalistów. Minister zdrowia, informując we wtorek o podpisaniu porozumienia z Federacją Porozumienie Zielonogórskie obiecał dodatkowe pieniądze na opiekę nad dziećmi, osobami starszymi z wielochorobowością, a także na opiekę koordynowaną. Czy to coś zmieni?

29.11.2022 13:47
Wirusy atakują dzieci. Ogromne obciążenie oddziałów dziecięcych w Trójmieście
Wirusy atakują dzieci. Ogromne obciążenie oddziałów dziecięcych w Trójmieście

Od dwóch tygodni pediatrzy obserwują gwałtowny wzrost zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci.Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt, niektóre z nich wymagają podłączenia do respiratorów. - W Trójmieście kończą się łóżeczka - mówi dr Sławomira Niedźwiecka kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego dla Dzieci w szpitalu zakaźnym. - Nie ma gdzie kłaść pacjentów.

28.11.2022 15:27
In vitro to życie. Gdańsk wygrał z programem rządowym bitwę o dzieci
In vitro to życie. Gdańsk wygrał z programem rządowym bitwę o dzieci

Podczas spotkania prasowego poświęconego projektowi ustawy obywatelskiej "Tak dla in Vitro" prezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała, że dzięki Gdańskiemu Programowi Wsparcia Prokreacji w ostatnich pięciu latach przyszło na świat 603 dzieci. - Samo miasto Gdańsk dużo bardziej efektywnie inwestuje w nowe pokolenie, niż rząd - mówiła posłanka Agnieszka Pomaska

28.11.2022 14:26
Nadciąga srebrne tsunami. Czy Polska jest krajem dla starych ludzi?
Nadciąga srebrne tsunami. Czy Polska jest krajem dla starych ludzi?

Niecałe 10 milionów rodaków przekroczyło 60 rok życia, w tym 1,5 mln ludzi jest powyżej osiemdziesiątki. - W sytuacji gdy niespełna co trzeci Polak przekroczył 60 lat, a liczba ta będzie przyrastała, mamy rzeczywiście problem - mówi prof. dr n.med. Grzegorz Raczak, kardiolog, były kierownik Katedry Kardiologii i Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku.

28.11.2022 05:00
operacja kolana przy użyciu robota w szpitalu w Wejherowie
Robot pomaga ortopedom z Wejherowa wszczepiać stawy kolanowe!

Wejherowski szpital to pierwsza na Pomorzu i trzecia w Polsce placówka, gdzie wykonano wszczepienie implantu stawu kolanowego przy pomocy robota. – Osadzenie implantu przez robota jest wykonane z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Oko ludzkie, a tym bardziej ręka, nie jest w stanie tego wychwycić – mówi dr n. med. Roman Grzybowski, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Według światowych trendów, jest to główna gałąź w ortopedii kolana, która ma zmniejszyć odsetek osób niezadowolonych po endoprotezie.

24.11.2022 07:00
Dwie nowe poradnie w słupskim szpitalu
Dwie nowe poradnie w słupskim szpitalu

Pacjenci ze Słupska i okolic mogą już korzystać z dwóch nowych poradni, które zostały uruchomione w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. To poradnie dla pacjentów bariatrycznych oraz chorób wewnętrznych.

23.11.2022 13:08
Reklama
samobojstwo
U młodych ludzi często przyczyną samobójstw jest utrata miłości

W większości przypadków ludzie w kryzysie mają tunelowe postrzeganie świata, nie widząc innych rozstrzygnięć niż śmierć. Chcemy pokazać młodzieży, że zawsze jest inna możliwość, nawet wtedy, gdy początkowo jej nie dostrzegamy. Ta świadomość musi być gdzieś z tyłu głowy – mówi Ryszard Jabłoński, suicydolog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

22.11.2022 14:59
Ruszyła zbiórka podpisów ws. ustawy o in vitro
Ruszyła zbiórka podpisów ws. ustawy o in vitro

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla In Vitro" zainaugurował zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakładającym, m.in. finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, w tym in vitro. Pomysłodawcy deklarują zebranie wymaganych 100 tys. podpisów do świąt Bożego Narodzenia.

21.11.2022 16:01
Ból może pojawić się w życiu każdego z nas. Otwarcie Centrum Leczenia Bólu i Rehabilitacji w Sopocie
Ból może pojawić się w życiu każdego z nas. Otwarcie Centrum Leczenia Bólu i Rehabilitacji w Sopocie

Na medycznej mapie Sopotu pojawiła się nowa placówka - uroczyście otwarte w sobotę Centrum Leczenia Bólu i Rehabilitacji Remedios. - Leczymy każdy ból. Między innymi ból będący skutkiem ostrych urazów sportowych, korzystając z osiągnięć medycyny regeneracyjnej i wszystkiego, co w związku z leczeniem bólu pojawiło się na rynku medycznym - mówi dr n. med. Paweł Gogol, neurolog i anestezjolog z Remedios. - Przyjmujemy pacjentów reumatologicznych, neurologicznych, z wadami postawy, ze skoliozą, pacjentów po wstawieniu sztucznych stawów czy po operacjach kręgosłupa, którzy nadal cierpią, po pacjentów onkologicznych. Wspólnym mianownikiem, niezależnie od etiologii, jest ból.

19.11.2022 21:55
Reklama
Pomorskie Hospicjum dla Dzieci
Grzegorz marzył o tym, by skoczyć ze spadochronem. Świąteczne puzzle pomocy

Wiemy, że nasze dzieci mają mniej czasu na spełnianie marzeń, ale nie tracimy go na opłakiwanie tego, czego nie można zmienić. Spróbujmy pomóc im pięknie przeżyć całe krótkie życie – mówią pracownicy Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Dzięki naszej akcji „Świąteczne puzzle pomocy” możemy sprawić, że łatwiej im będzie pomagać terminalnie chorym dzieciom w ich rodzinnych domach.

19.11.2022 10:00
Prestiżowe wyróżnienie dla szpitala na Srebrzysku i Szpitali Pomorskich
Prestiżowe wyróżnienie dla szpitala na Srebrzysku i Szpitali Pomorskich

Tytuł Symbolu Nowoczesnej Opieki Medycznej roku 2022 otrzymały dwie placówki z Pomorza - spółka Szpitale Pomorskie oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny na gdańskim Srebrzysku. Nagroda przyznawana za innowacyjność, skuteczność zarządzania i politykę zrównoważonego rozwoju.

18.11.2022 10:50
Operacja Darii z Klątwą Ondyny. Polacy zebrali pół miliona złotych, by uratować życie ukraińskiego dziecka
Operacja Darii z Klątwą Ondyny. Polacy zebrali pół miliona złotych, by uratować życie ukraińskiego dziecka

Przed dwoma tygodniami nic nie wskazywało, że operacja Darii dojdzie do skutku. Dziś mała Ukrainka jest już po zabiegu w gdańskim szpitalu. - Był to pokaz wielkiej solidarności - mówi Magdalena Hueckel, prezeska Polskiej Fundacji CCHS "Zdejmij klątwę". - Jest kryzys, masa potrzeb, a my w kilka dni zbieramy pół miliona, by ratować życie dziecka z Ukrainy!

17.11.2022 14:00
Reklama