Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowatorska operacja w słupskim szpitalu. Takie zabiegi wykonywano tylko w Japonii!

Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono operację dróg chłonnych u pacjentów po nowotworach, u których, po usunięciu węzłów chłonnych, występują zastoje limfy w kończynach. Specjaliści stosują przy takim zabiegu techniki mikrochirurgiczne, zespalając bardzo drobne naczynia, poniżej 1 milimetra, pod mikroskopem – poinformował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku. Wcześniej metodą autorską dr. Takumi Yamamoto zoperowano zaledwie 27 osób.
nowatorska operacja w szpitalu w Słupsku, obrzęk chłonny

Autor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku

Warsztaty chirurgii onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku w środę, 12 kwietnia zainaugurowano dwudniowe warsztaty chirurgii onkologicznej. W ich ramach zaplanowano zoperowanie dwóch pacjentów, którzy przeszli choroby onkologiczne, a ich skutkiem był w jednym przypadku obrzęk chłonny męskich narządów płciowych, w drugim zaś – obrzęk twarzy.

Pierwszy z zabiegów został przeprowadzony – po raz pierwszy poza granicami Japonii – autorską metodą dr. Takumi Yamamoto.

– Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem Pomorskie Warsztaty Chirurgii Obrzęku Chłonnego i Chirurgii Płatowej – wyjaśnia pomysłodawca spotkania dr Daniel Maliszewski na stronie internetowej słupskiego szpitala. – Ideą jest nauka stosowania innowacyjnych technik w zakresie mikrochirurgicznego leczenia obrzęku chłonnego i wykonywania skomplikowanych ubytków tkankowych przy użyciu płatów.

Nowatorska operacja w słupskim szpitalu. Takie zabiegi wykonywano tylko w Japonii!

Jeszcze w środę, 12 kwietnia został zoperowany 53-letni pacjent, u którego obrzęk był skutkiem raka prostaty. W operacji uczestniczył dr Takumi Yamamoto, dyrektor Międzynarodowego Centrum Leczenia Mikrochirurgicznego Obrzęku Chłonnego w Tokyo, który jest gościem specjalnym warsztatów.

Po zakończeniu operacji zorganizowano w szpitalu konferencję prasową. Wystąpił na niej dr Yamamoto, który powiedział, że radykalna redukcja i rekonstrukcja jego autorstwa do tej pory była przeprowadzana tylko w Japonii, gdzie tą metodą zoperowano 27 osób.

– Ani jeden z operowanych pacjentów nie miał powrotu obrzęku chłonnego –podkreślił dr Yamamoto.


Zorganizowanie warsztatów i przeprowadzenie innowacyjnych operacji akurat w Słupsku, nie jest przypadkiem.

– Zabiegi są możliwe do przeprowadzenia w Słupsku dzięki umiejętnościom specjalistów, ale również dzięki temu, że szpital zainwestował w specjalistyczny sprzęt – mikroskop i zestaw do diagnostyki układu chłonnego z użyciem zieleni indocyjaninowej – informuje szpital.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama