Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zawsze Zdrowie

Reklama
Nastolatki zasypiają po północy, a rano są jak zombie. To nie lenistwo, ale wahanie poziomu melatoniny

- Mózg nastolatka jest najbardziej efektywny od godziny 10-11. A my co im robimy? Od godz. 7.45 matematyka, fizyka, chemia. Żeby na zawsze zapamiętali, że nauka ma boleć - mówi dr Marcin Szulc, prof. UG z Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Uniwersytetu Gdańskiego. Publikujemy zapis drugiej części rozmowy na temat biologicznych uwarunkowań, wpływających na zachowanie młodych ludzi i o tym, co mogą zrobić dorośli, by pomóc przetrwać dzieciom ten trudny czas.

03.11.2023 12:38
lekarz
Gdańsk: Chirurg-onkolog wykorzystywał seksualnie swoje pacjentki. Jest wyrok

Chirurg-onkolog Marek Ł., oskarżony o molestowanie seksualne swoich pacjentek, usłyszał w czwartek, 2 listopada wyrok 10 lat pozbawienia wolności oraz 10-letni zakaz wykonywania zawodu. Do przestępstw miało dochodzić w latach 2006-2017. Pokrzywdzonych zostało kilkadziesiąt kobiet. Wyrok jest nieprawomocny.

02.11.2023 11:07
Stefan Kwiatkowski
Zmarł lekarz Stefan Kwiatkowski. Był przewodniczącym Rady Powiatu w Chojnicach

Nie żyje Stefan Kwiatkowski, były dyrektor szpitala w Chojnicach i przewodniczący Rady Powiatu Chojnickiego.

30.10.2023 11:05
Czy istnieje życie po życiu? Śmierć kliniczna jako błogostan i szczęście

- Zauważyłem, że pacjenci z doświadczeniem "przejścia na drugą stronę" stawali się bardziej uduchowieni. Wracali do religii, odkrywali na nowo wartości religijne, związane z tym całym misterium - mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Kloc, wybitny gdański neurochirurg, kierownik Oddziału Neurochirurgii w szpitalu Copernicus w Gdańsku.

30.10.2023 07:47    1
Chojnice: Czy przy szpitalu powstanie duża spalarnia odpadów?

Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza w Chojnicach przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na dzierżawę działki z przeznaczeniem jej na budowę spalarni odpadów medycznych z mocą przerobową do 400 kilogramów odpadów na godzinę. Zgodnie z przepisami może to być spalarnia nawet o zasięgu województwa.

26.10.2023 16:48
Światowy Dzień Transplantacji. Co roku przeszczepy ratują ponad 1000 osób

Tylko w 2022 roku przeszczepiono w Polsce 1402 narządy. W przypadającym 26 października Światowym Dniu Transplantacji i Donacji na parterze budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej stanął punkt, w którym erozdawano specjalne Karty Oświadczenia Woli. - Do końca roku rozdamy zapewne ponad 20 tys. kart - zapewnia Grzegorz Perzyński z Fundacji Transplantacja LIVERstrong.

26.10.2023 13:51
nastolatek
Mózg nastolatka: Przebudowa, umierające neurony i wypaleni rodzice, czyli ciężki czas dorastania

Polskie 15-nastolatki deklarują otrzymywanie tak nikłego wsparcia od najbliższych, że, w porównaniu ze swoimi rówieśnikami z innych krajów europejskich, znajdują się na trzecim miejscu od końca. Gorzej mają tylko dzieci w Anglii i w Bułgarii – mówi dr Marcin Szulc, prof. UG z Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Uniwersytetu Gdańskiego.

26.10.2023 07:00
Gdański Program Wsparcia Zdrowia Psychicznego, konferencja
Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Radni zdecydują,czy go przyjąć

Kompleksowa opieka, wsparcie w trudnych psychicznie sytuacjach i profilaktyka – to zadania Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Teraz radni zdecydują, czy realizowany od 2016 r. program nadal będzie finansowany i w jakim zakresie.

25.10.2023 17:12
szampon do włosów
Szampon do włosów – podstawa każdej rutyny pielęgnacyjnej

W dzisiejszym zabieganym świecie troska o włosy stała się kluczowym elementem naszej codziennej pielęgnacji. W morzu produktów do włosów szampon pozostaje niekwestionowanym fundamentem każdej rutyny pielęgnacyjnej. To nie tylko kosmetyk, ale także kluczowy partner w zachowaniu zdrowych, lśniących włosów.

25.10.2023 14:54
Morsy z Kościerzyny żegnają Radosława Flisikowskiego

W wypadku w Kaliskach Kościerskich zginął ceniony lekarz Radosław Flisikowski. - Uśmiechu Radka, ciepła, otwartości, serdeczności, wyrozumiałości nie zastąpi nic. Nie ma takiego drugiego człowieka, przyjaciela – przyznają Elwira Kwidzińska i Joanna Piankowska z Kościerskiego Klub Morsów „Forrest Gump”. Z trudem przychodzi im wspomnienie Radosława Flisikowskiego, który dla nich nie był panem doktorem, a wielkim przyjacielem.

24.10.2023 17:54
Gabinet terapii interaktywnej powstał w wejherowskiej „dziewiątce”

W Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie został otwarty nowy gabinet terapii interaktywnej. - W czasach, kiedy jest tyle negatywnych emocji, kiedy zmierzamy się z problemami naszej cywilizacji, dzieci często są zestresowane i znerwicowane. Taki gabinet w szkole jest bardzo potrzebny – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

22.10.2023 11:13
Olaf cierpi na zanik mięśni. Pomóc może jeden z najdroższych leków na świecie

Życiem ruchliwego gdańskiego 2-latka i jego rodziców najpierw wstrząsnęła lekarska diagnoza: choroba genetyczna powodująca nieodwracalny zanik mięśni, co skutkuje śmiercią. Później pojawiła się dobra wiadomość - innowacyjny lek i zła - to jeden z najdroższych preparatów na świecie. Teraz trwa walka z czasem.

20.10.2023 10:30