Wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji oraz wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw – czytamy w liście do wiernych. Cały List Konferencji Episkopatu Polski zostanie odczytany 1 stycznia podczas mszy we wszystkich kościołach. Jego temat i treść oznacza zaostrzenie sporu między rządem a episkopatem o naukę religii.
Plan MEN na religię w szkole
Już od kilku miesięcy biskupi protestują przeciw zmianom w organizacji lekcji religii w szkołach, wprowadzanych przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką. O jakie zmiany chodzi?
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło w tym roku szkolnym dwie: ocena z katechezy nie jest już wliczana do średniej, a dyrektorzy szkół mogą łączyć w jedną grupę uczniów z klas, w których zgłosiła się mała liczba chętnych na religię. Kolejna zmiana ma obowiązywać od 1 września 2025 roku: zamiast dwóch godzin lekcji religii ma być jedna - organizowana na pierwszej lub ostatniej lekcji.
9 grudnia odbyło się w sprawie lekcji religii posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Jak poinformowali po spotkaniu biskupi - nie przyniosło ono porozumienia. Episkopat zapowiedział też, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów będzie podejmować dalsze kroki prawne.
Na razie – 1 stycznia 2025 r. będzie odczytanie komunikatu KEP na noworocznych mszach. Podpisali się pod nim przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny oraz sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak.
1 stycznia 2025: list biskupów do wiernych
„W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zakrojonego na szeroką skalę procesu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Z tak dużymi zmianami mamy do czynienia po raz pierwszy od 1989 roku. Zarówno te, które zostały przyjęte od września 2024 roku, jak i zapowiadane na wrzesień 2025 roku, nie tylko w sposób jednoznaczny stoją w sprzeczności z przepisami wyższego rzędu, ale przede wszystkim są krzywdzące i dyskryminujące dla wielu uczniów i nauczycieli religii. Zmiany te godzą również w prawa rodziców i opiekunów do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, co gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (art. 53)”
tak zaczyna się komunikat KEP
Prezydium KEP przyznaje też, że „wprowadzone od września 2024 roku rozporządzeniem Ministra Edukacji zmiany, dotyczące niewliczania oceny z lekcji religii do średniej ocen oraz łączenia klas dzieci i młodzieży w różnym wieku edukacyjnym w większe grupy, i to wyłącznie na zajęciach z religii, są szkodliwe z punktu widzenia wychowawczego”.
Biskupi podkreślają też w liście, że zmiany dotyczące redukcji wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakazu organizowania lekcji religii przed lub po zajęciach szkolnych, są „dyskryminujące, gdyż będą w sposób znaczący ograniczać prawo do dostępu do lekcji religii dla uczniów, których rodzice, lub oni sami, będą sobie tego życzyć”.
PRZECZYTAJ TEŻ Barbara Nowacka zapowiada zmiany. Jaka będzie szkoła nowej minister edukacji?
Obecni 1 stycznia na mszy wierni usłyszą, że „wobec takich działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw".
„Kościół będzie podejmował dalsze stosowne kroki prawne mające na celu powstrzymanie wprowadzanych zmian” - zapowiadają biskupi i apelują: „Zachęcamy i prosimy rodziców oraz organizacje społeczne o zaangażowanie się w obronę uniwersalnych wartości i praw osób wierzących, które powinny być respektowane zawsze, niezależnie od politycznego kontekstu (...)”.
MEN: temat lekcji religii jest już zakończony
Jednak zdaniem ministry Barbary Nowackiej rozporządzenie MEN nie zmienia zapisów konkordatu, dlatego w tym przypadku „porozumienie ze stroną kościelną nie jest potrzebne”.
- To dotyczy kwestii organizacji lekcji religii, a nie samego faktu ich istnienia. My nie kwestionujemy konkordatu, który zakłada, że lekcje religii mają być organizowane przez szkołę, tylko rozmawiamy o ich wymiarze – mówiła w rozmowie z PAP.
Według jej słów, KEP oczekiwała od resortu wycofania się ze wszystkich dotychczasowych rozporządzeń o łączeniu grup w oddziały międzyklasowe i niewliczaniu religii i etyki do średniej ocen. - Pojawiły się również oczekiwania, żeby religia i etyka były przedmiotami obowiązkowymi. Nie ma takich planów, nigdy nie było. Nawet poprzedni rząd nie zdecydował się na zrobienie religii i etyki obowiązkowym przedmiotem – porkreśliła.
Rozporządzenie wprowadzające zmiany w prowadzeniu lekcji religii ma zostać podpisane przez ministrę edukacji jeszcze w styczniu.
Napisz komentarz
Komentarze