17 par otrzymało w bruskim Urzędzie Stanu Cywilnego medale za długoletnie pożycie małżeńskie nadane przez prezydenta RP. Co trzeba zrobić, by takie wyjątkowe odznaczenie otrzymać? Przeżyć w małżeństwie pół wieku.
Święta to nie tylko okna czyste tak, by nowo narodzony Jezusek mógł zajrzeć na nasze stoły. Święta to nie tylko pożywienie, nie tylko jedzenie, które raczej jest sposobem na podtrzymanie ludzkości, ale czas spotkań i bliskości.
40 mln złotych mniej w 2022 roku i niemal 120 milionów złotych w kolejnym – taka poprawka do budżetu, zakładająca zmniejszenie środków na naukę języków mniejszości narodowych, etnicznych i języka regionalnego w szkołach, została przyjęta przez Sejm. I choć jej autor – poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski – twierdzi, że chodzi wyłącznie o zmniejszenie dotacji na naukę języka niemieckiego, by zagwarantować „przywracanie symetrii w polsko-niemieckich relacjach”, to przedstawiciele mniejszości wskazują, że „poprawka ta godzi w obywateli polskich należących do mniejszości i społeczności posługującej się językiem regionalnym – kaszubskim”.
W Jastarni, na tamtejszym cmentarzu opodal bałtyckiego brzegu, 18 grudnia spoczął ks. Edward Konkol SVD, misjonarz i duszpasterz Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga w Białymstoku.
Pytanie o to, jaka jest kuchnia danego regionu, wydaje się dość proste, bo przecież istnieje wiele zapisów historycznych, etnograficznych, które dokumentują jej historię, rozwój i teraźniejszość, tendencje w jej rozwoju. Przecież do dyspozycji zainteresowanych są listy dziedzictwa kulinarnego poszczególnych województw. Przecież wydano dziesiątki, jeżeli nie setki książek na temat kuchni poszczególnych regionów, a także przeglądów najważniejszych dokonań kulinarnych regionów opisywany przez pryzmat całego kraju. Jak to jest w przypadku Kaszub – przybliża Rafał Nowakowski, badacz i popularyzator kultury kuchennej Kaszub i Pomorza
Jubileusz 65-lecia oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kartuzach – ze względów sanitarnych – zgromadził tylko zaproszonych gości i skromne delegacje zaprzyjaźnionych partów i instytucji.
Kaszubskość jest fundamentalną częścią mojej tożsamości, a polskość z niej wyrasta - mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie w rozmowie z Mariuszem Szmidką.
Powiaty kartuski i wejherowski mają najwyższy współczynnik dzietności w Polsce. O tym, co może mieć na to wpływ, dyskutowano podczas konferencji podsumowującej prowadzone na ten temat badania.
Niemal 100 osób z 11 kaszubskich powiatów Pomorza wystąpiło w finale tegorocznego konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Mistrzów czytania po kaszubsku wybrano w czterech kategoriach wiekowych.
Lekcje języka kaszubskiego przede wszystkim wzbogacają zdolności lingwistyczne uczniów, poszerzają słownictwo, rozwijają kulturową wiedzę i wyobraźnię. W system nauki rodzimego języka na Kaszubach włączono także poznawanie swego regionu, a przez to zanurzanie się w naturalne obszary jego użytkowania. W tę edukację od lat włączone są także szkoły z powiatu gdańskiego, między innymi Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach.
Jeszcze do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku w Chojnicach. W centrum miasta, wokół ustrojonej choinki, znaleźć można świąteczne gadżety. Na szczęście większość to rękodzieło i to od lokalnych twórców.
Ruszyła sprzedaż ozdób świątecznych przygotowywanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brusach. Najbliższa okazja do ich zakupu już w niedzielę w Wielu. To coroczna akcja, podczas której osoby z niepełnosprawnością zbierają pieniądze na organizację wydarzeń integracyjnych i czasu wolnego dla siebie.