Pomorskie Dni Chopinowskie. Czym są?
To tradycyjne spotkanie z muzyką w wykonaniu najwyższej próby, odbywającym się staraniem Muzeum Narodowego w Gdańsku, w siedzibie Muzeum Tradycji Szlacheckiej - Pomorskiego Ośrodka Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim. Koncerty odbywały się w plenerze, w otoczeniu pięknego pałacu Sierakowskich, od kilku lat przeniesiono je do odnowionych gruntownie wnętrz tej imponującej rodowej rezydencji.
Od kilku lat zmieniono nieco program koncertów, oparty wcześniej wyłącznie na muzyce klasycznej. Teraz jedno ze spotkań poświęcone jest dziełom największych kompozytorów klasycznych, drugie zaś opiera się na muzyce współczesnej i jazzowej. Elementem łączącym jest zapraszanie na koncerty artystów najwyższej rangi.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mozart już rozbrzmiewa w parkowych alejach
29 września odbędzie się pierwszy z jesiennych koncertów. Muzykę współczesną wykona Małgorzata Walentynowicz - fortepian, keyboard. W programie:
- Julia Wolfe – East Broadway na midi keyboard i soundtrack (1993)
- Nicole Lizée – Kubrick Études na fortepian, glitch i wideo (2016)
- Pierre Jodlowski – Série Cendre na fortepian i soundtrack (2022).
Małgorzata Walentynowicz jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze, a także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia w zakresie interpretacji muzyki współczesnej. Jest laureatką I Nagrody 37. edycji Gaudeamus Interpreters Competition w Amsterdamie i I Nagrody w konkursie The Yvar Mikhashoff Trust for New Music w Buffalo (NY, USA). Otrzymała także nagrodę Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt za doskonałość interpretacji. Chętnie wykonuje utwory wykorzystujące elektronikę, samplery i multimedia, jak również kompozycje z elementami teatru muzycznego i sztuki performance. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi – jest pianistką w zespole Ensemble Garage z Kolonii oraz New European Ensemble z Hagi. Występowała w wielu krajach podczas najbardziej cenionych festiwali muzyki współczesnej. Dokonała wielu nagrań. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Piątkowy koncert się o godz. 17, wstęp wolny. O tej samej porze i na identycznych zasadach dzień później rozpocznie się koncert muzyki klasycznej. Wystąpi w nim Mateusz Krzyżowski - fortepian.
W programie:
- Ignacy Jan Paderewski: Legenda A-dur op. 16 nr 5; Moment muzyczny op. 16 nr 6; Sarabanda op. 14 nr 2
- Karol Szymanowski: Etiudy op. 4; Mazurki op. 50 nr 1-4
- Fryderyk Chopin: Ballada g-moll op. 23; Scherzo b-moll op. 31; Nokturny op. 48; Polonez As-dur op. 53.
Mateusz Krzyżowski edukację muzyczną rozpoczął w swoich rodzinnych Tychach, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just. Mimo młodego wieku jest już muzykiem utytułowanym, do jego osiągnięć należy m.in. awans do półfinału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, I nagroda oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie. Koncertował w kraju i za granicą, wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.
Napisz komentarz
Komentarze