Baltia Gdańsk znów gra. Historyczne zwycięstwo przy Traugutta

Po blisko 80 latach na piłkarską mapę Gdańska powrócił klub Baltia Gdańsk, który funkcjonować będzie jako TLG, czyli skrót od Tylko Lechia Gdańsk. TLG to zespół założony kilka tygodni temu - po zawirowaniach w samej Lechii Gdańsk - m.in. przez sympatyków i osoby bliskie Lechii. Na inaugurację drużyna trenowana przez świetnie znanego już w Gdańsku Macieja Kalkowskiego pokonała faworyta rozgrywek Respect Przejazdowo 4:3, choć jeszcze na kwadrans przed końcem spotkania przegrywała 1:3!

„Tylko Lechia Gdańsk" Baltia Gdańsk, w skrócie TLG „Baltia”, to nowa piłkarska drużyna z Gdańska. Swoją nazwą nawiązuje do historii i 1945 roku oraz początków powojennej piłki w Gdańsku, a mianowicie klubu „Baltia”, którego nazwę rok później zmieniono na Lechia Gdańsk. Zespół TLG jest jednak zupełnie niezależny od struktur Lechii.

Trenerem drużyny TLG został Maciej Kalkowski, a więc były zawodnik, a do niedawna również wieloletni trener Lechii Gdańsk (głównie asystent trenerów w Lechii). Również w składzie drużyny znajduje się – oprócz sympatyków Lechii - wielu znakomitych przed laty piłkarzy, związanych z biało-zielonymi, m.in. Marek Zieńczuk, Piotr Wiśniewski, Maciej Kostrzewa czy Krzysztof Rusinek.

W pierwszym meczu na poziomie B-klasy (ósmy poziom rozgrywek) drużyna TLG zmierzyła się na stadionie przy ul. Traugutta z zespołem Respect Przejazdowo. Do przerwy lepsi byli goście, którzy prowadzili 2:1 po bramkach Sebastiana Popielińskiego oraz Iwana Komlewa. Dla gdańszczan jedyną do przerwy bramkę zdobył Krzysztof Rusinek. Gdy po przerwie Iwan Komlew podwyższył na 3:1 wydawało się, że w debiucie Baltia będzie musiała uznać wyższość rywala.

Jednak ostatni kwadrans meczu to niesamowity zryw gospodarzy, którzy zdobyli trzy gole z rzędu i wygrali ostatecznie 4:3! Bramki dla TLG zdobyli w drugiej połowie Janusz Melaniuk, Piotr Wiśniewski oraz Michał Pietroń. Mecz na stadionie przy ul. Traugutta oglądało kilkuset widzów!

TLG: Sojak - Kubinowski (51. Gródek), Pietroń, Sambor, Rompca - Wiech (62. Radziński), Jasiński (46. Kostrzewa) - Rusinek, Zieńczuk, Kuzia (46. Melaniuk) - Świeczkowski (46. Wiśniewski).