Z LKS Ziemi Puckiej na mistrzostwach Europy

Trójka lekkoatletów z LKS Ziemi Puckiej pojedzie na mistrzostwa Europy juniorów do Jerozolimy. Sportowcy i trenerzy klubu z Pucka byli też rewelacją ostatnich mistrzostw Polski.
Trójka lekkoatletów z Pucka pojedzie do Jerozolimy na europejski czempionat

Autor: Fot. LKS Ziemi Puckiej Puck

- Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o zakwalifikowaniu zawodników LKS Ziemi Puckiej do reprezentacji Polski na Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Juniorów (U20), które odbędą się w dniach 7-10 sierpnia 2023 roku – informuje trener Waldemar Płomień.

Powołani zawodnicy to: Dominika Duraj w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4 x 400 m, Szymon Groenwald w rzucie młotem oraz Mateusz Helman w pchnięciu kulą.

- Z województwa pomorskiego żaden inny klub niż ten z Pucka nie ma więcej powołanych zawodników na mistrzostwa Europy – dodaje trener Płomień. - Jest to z pewnością jedno z ważniejszych osiągnięć puckiego sportu – dodaje.

Podczas trzydniowych lekkoatletycznych mistrzostw Polski w kategorii U 20 (juniorzy) rozegranych w Lublinie z udziałem ponad 600 uczestników z 207 klubów z całej Polski rewelacyjnie zaprezentowali się zawodnicy LKS Ziemi Puckiej zdobywając trzy medale: dwa złote oraz jeden srebrny. Złote medale zdobyli: Dominika Duraj (trenerka Teresa Jaskułka), w biegu na 400 m z wynikiem 53,84. Wynik Dominiki Duraj jest jednocześnie rekordem wojewódzkim w tej kategorii wiekowej. Szymon Groenwald (trener Waldemar Płomień) zdobył złoty medal i tytuł mistrza Polski w rzucie młotem wynikiem 70,91 zdecydowanie wyprzedzając rywali. Ten wynik jest też lepszym od wskaźnika na mistrzostwa Europy. Dodatkowo Szymon startował w rzucie dyskiem zajmując wynikiem 51,65 IV miejsce co było jedną z większych niespodzianek mistrzostw ponieważ wygrał z wieloma specjalistami tej konkurencji.

Mateusz Helman (trener Rafał Kownatke) zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą wynikiem 17,84 przegrywając złoty medal zaledwie o 10 cm. Dodatkowo Mateusz zdobył punkty w rzucie dyskiem rzucając na odległość 42,82 co dało mu XI miejsce.

Do zdobyczy punktowych w mistrzostwach przyczyniły się też Olga Czaja w skoku wzwyż i w trójskoku oraz Izabela Thrun w rzucie młotem.

Zdobyte medale oraz punkty sprawiły, że Lekkoatletyczny Klub Sportowy Ziemi Puckiej zajął w końcowej klasyfikacji Mistrzostw 5. miejsce w klasyfikacji medalowej oraz 7. miejsce w klasyfikacji punktowej w Polsce (na 207 klubów) a 2. miejsce wśród klubów z województwa pomorskiego co jest wydarzeniem bez precedensu w prawie 50-letniej działalności klubu.