Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Elektromobilność w komunikacji miejskiej Gdańsk

Powstaną specjalne obejścia miejsc dla osób z niepełnosprawnościami

Ulica Nowowiejskiego w Malborku została oddana do użytku po trwającym przez kilka miesięcy remoncie. Jest wreszcie nowa i równa jezdnia, są nowe chodniki z kostką brukową, sprawne odwodnienie i oświetlenie. Jednak mieszkańcy zwracają uwagę, że wyznaczone na chodnikach tzw. koperty do parkowania pojazdów przez osoby z niepełnosprawnościami zajmują niemal całą szerokość trotuaru. Ponadto pośrodku ścieżki pieszo-rowerowej stoją słupy ze znakami drogowymi. Czy coś poszło nie tak?
Jedno z miejsc dla kierujących z niepełnosprawnościami przy ul. Nowowiejskiego w Malborku - wyraźnie widać, że dla innych pieszych pozostało bardzo mało miejsca

Autor: Piotr Piesik

Dość spojrzeć na zdjęcie - wyraźnie widać, że wyznaczone niebieskim kolorem miejsce do parkowania pojazdów przez osoby z niepełnosprawnościami sięga od brzegu chodnika niemal do drugiej krawędzi. Pozostał bardzo wąski kawałek chodnika. Pół biedy w chwili, jeśli koperta nie jest zajęta, wtedy oczywiście piesi przejdą bez przeszkód. Co w przypadku, kiedy na wyznaczone miejsce wjedzie samochód? Tzw. koperty dla osób z niepełnosprawnościami muszą zapewniać więcej miejsca niż w przypadku innych aut, prowadzonych przez osoby pełnosprawne. Tego miejsca trzeba dla szerokiego otwarcia drzwi, wyprowadzenia wózka itp. 

No, ale w przypadku ul. Nowowiejskiego projektant remontu zapomniał o innych użytkownikach drogi. Wyobraźmy sobie stojący na kopercie samochód, kiedy równocześnie chodnikiem chce przejść rodzic z wózkiem dziecięcym albo przejechać inny człowiek z niepełnosprawnościami na wózku? Miejsca jest o wiele za mało, można to porównać do widocznego na zdjęciu szarego pasa wyznaczającego miejsce parkowania dla innych pojazdów.

- W miejscach tak zwanych kopert wykonane zostaną obejścia, polegające na poszerzeniu w tym miejscu chodnika. Tak, by zapewniona została możliwość przejścia o szerokości co najmniej 1 metra - zapewnił Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Krytykowane są ponadto słupy ze znakami drogowymi stojące pośrodku ścieżki pieszo-rowerowej. W tym przypadku burmistrz Barnaś wskazuje, że słupy znajdują się tam zgodnie z przepisami, które przewidują montowanie słupków ze znakami drogowymi także na takich szlakach. Warunkiem jest , by taki słup znajdował się w odległości minimum 0,5 metra od jezdni. Oznacza to, że słupy pozostaną na swoich miejscach i trzeba po prostu na nie uważać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama