Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Będzie kolejna afera [nl] z miejscem do handlowania dla Wojciecha Cejrowskiego?

Wojciech Cejrowski znów niezadowolony z miejsca wyznaczonego na Jarmarku św. Dominika. Już za kilka dni komika i autora książek podróżniczych będzie można spotkać w Gdańsku przy pomniku Tym co za polskość Gdańska, gdzie będzie promować swoje wydawnictwa. Cejrowski pisze tymczasem o przesunięciu jego kramiku na obrzeża jarmarku. Upust swojemu niezadowoleniu dał m.in. na Facebooku.
Wojciech Cejrowski

Autor: Wojciech Cejrowski | CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0> | via Wikimedia Commons

Wojciech Cejrowski vs. organizatorzy Jarmarku św. Dominka. Przepychanki od kilku lat

Przepychanki pomiędzy Wojciechem Cejrowskim a miastem stały się przykrą tradycją wydarzenia odbywającego się na przełomie lipca i sierpnia na ulicach Głównego Miasta w Gdańsku. Celebryta od lat utrzymuje, że jest żywą promocją Jarmarku św. Dominika, tymczasem miasto ma utrudniać jego działalność, która przysparza imprezie dodatkowych gości. W 2019 r., po prośbie urzędników oraz miejskich strażników o usunięcie stoiska z książkami z miejskiego chodnika przy bazylice Mariackiej, tak opisywał całą sytuację na swoim kanale:

„Urzędas przychodzi przestawiać Pana Wojtka… Panie, w rękę Pan powinieneś pocałować za to, że Panu Wojtkowi chce się tu sterczeć. Książek to ja sprzedałem pół miliona przez księgarnie. Dlatego ja nie potrzebuję handlować książkami. To ludzie potrzebują, by dać im na czymś autograf”.

Sprawa zakończyła się w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Dwa lata później w trakcie imprezy SKO zezwoliło Cejrowskiemu na zajęcie pasa drogowego o wymiarach 2 na 2 m przy ul. Długiej 43, przy której zresztą pojawił się bez wymaganej decyzji. Udział celebryty w tamtej edycji jarmarku dominikańskiego nie obył się bez kontrowersji. Przeciwko ustawieniu stoiska Wojciecha Cejrowskiego przy sklepikach z pamiątkami zaprotestowała właścicielka jednego z nich, zarzucając blokowanie wejścia do punktu przez sympatyków podróżnika.

PRZECZYTAJ TEŻ: Znamy program 763. Jarmarku św. Dominika na 2023 rok

Wcześniej miasto wskazywało, że celebryta uczestniczy w wydarzeniu „na gapę”, nie wnosi opłat, które muszą ponosić inni wystawcy, do tego ustawia swój kramik w dowolnym miejscu, bez powiadomienia urzędu. Dodatkowo lokalni przedsiębiorcy zarzucili podróżnikowi handlowanie książkami bez kasy fiskalnej.

Jarmark św. Dominika 2023. Wojciech Cejrowski narzeka na lokalizację jego stoiska

Czy w tym roku czeka nas kolejna odsłona wzajemnych oskarżeń? Niewykluczone, biorąc pod uwagę, że na tydzień przed startem imprezy Wojciech Cejrowski znów zaczął utyskiwać na miejsce do handlowania. Przed zbliżającą się wielkimi krokami 763. edycją jarmarku podróżnik wystąpił do organizatora, którym są Międzynarodowe Targi Gdańskie, o wydanie zezwolenia na ustawienie stoiska, oraz wniósł wymagane opłaty. Miejsce wskazane przy pomniku Tym co za polskość Gdańska, znajdującym się przy Podwalu Staromiejskim, uznał jednak za nieodpowiednie.

W tym roku przesunęli mnie jeszcze dalej. Najpierw przez wiele lat stałem na Długiej, potem przed Kaplicą Królewską, ostatnie lata przy Bramie Straganiarskiej, i to było bardzo dobre, uczciwe miejsce. No ale... tego miejsca już nie mam. Ustawili mnie kawałek dalej, na kompletnych obrzeżach. STOISKO 601 przy pomniku „Tym, co za polskość Gdańska”, przy skrzyżowaniu ulic Tartacznej oraz Podwale Staromiejskie; 100 m od Hiltona przy Targu Rybnym

Wojciech Cejrowski / podróżnik

Natomiast w niedawnym wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” Wojciech Cejrowski przekonywał, że „do stoiska nikt nie dotrze, bo jest ostatnie, na szarym końcu”.

Wojciech Cejrowski narzeka na lokalizację jego stoiska. Co na to organizatorzy Jarmarku św. Dominika?

W odpowiedzi na nasze zapytanie, biuro prasowe MTG napisało, że wystawca otrzymał miejsce na Podwalu Staromiejskim, w wyniku przeniesienia wszystkich innych stoisk handlowych znad Motławy, na co wpływ ma trwająca przebudowa Długiego Pobrzeża. Na tę przestrzeń przeniesiono pozostałe niemal 60 stoisk, które wymagały nowej lokalizacji. Organizator podkreśla, że to nie utrudnianie działalności Wojciechowi Cejrowskiemu, a zarządzanie przestrzeniami, w oparciu o charakter stoisk.

– Doceniamy marketingową sprawność pana Cejrowskiego, który zwykle dziwnym trafem na tydzień przed jarmarkiem rozpętuje dyskusję w mediach – mówi Patryk Gochniewski, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Pan Cejrowski, jak inni, został przeniesiony, w wyniku czynników zewnętrznych. Zajmuje stoisko pierwsze od strony placu Macieja Kosycarza. Ponieważ działalność pana Cejrowskiego generuje znaczną liczbę publiki oraz w ubiegłym roku włączał muzykę – stąd w tym roku z jednej strony nie ma handlujących sąsiadów. Od momentu kiedy legalnie zgłasza swoje uczestnictwo w jarmarku, serdecznie zapraszamy go do udziału. Wbrew twierdzeniu „Do Rzeczy”, twarzą jarmarku jednak – raczej – nie jest

Patryk Gochniewski / rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich

Kiedy odbędzie się Jarmark św. Dominika 2023?

Tegoroczna 763. edycja Jarmarku św. Dominika odbędzie się pomiędzy 22 lipca a 13 sierpnia. Otworzy go ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta – w sobotę, 22 lipca o godz. 12. Na odwiedzających czekać będzie aż 760 stoisk:

  • 469 poświęconych będzie rzemiosłu i artystom,
  • a 144 przeznaczono dla kolekcjonerów i sprzedawców antyków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama